BİGDER toplantısında ‘İSG’ sorunları konuşuldu

0 3

BİGDER (Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği), üyeleri ile yaptığı kahvaltılı toplantı dernek başkanı Erman Aydıngün’ün açılışı konuşmasıyla başladı. İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyoneli üyelerin sektörde ve sahada karşılaştıkları sorunlar, BİGDER’in sektöre fayda sağlamak adına gelecek planları ve bugünlerde sürekli tartışmalara neden olan; C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları’nın tehlikeli sınıftaki işyerlerine B az tehlikeli sınıftaki işyerlerine hizmet verebilme sürelerinin 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile sona ermesiyle birlikte az tehlikeli sınıftaki işyerlerinin İSG hizmetlerini alma zorunlulukları da, 2017 yılında 1 Temmuz 2019 tarihine ertelenmiş olmasından kaynaklı karşı karşıya kaldıkları istihdam edilebilme ve işsizlik sorunlarının detaylı olarak konuşulduğu toplantının sonunda BİGDER yönetim kurulu tarafından 2 Şubat 2019’ da çoğunluklu, çoğunluk toplanmazsa 9 Şubat 2019 Cumartesi günü İçin Genel Kurul kararı alındı.

Toplantı sonrası dernek başkan Erman Aydıngün’ün toplantı ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: Üyelerimizin yoğun ilgisi İle çok güzel bir toplantı yapmanın keyfini yaşamaktayız. Özellikle C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olan yüz binlerce meslektaşımızın bugün karşılaşacakları bu işsizlik sorunu 2017’de öngörüldüğü için biz BİGDER olarak basın açıklamaları ile ve bakanlığa yapmış olduğumuz bildirimlerle soruna dikkat çekmeye çalıştık. Ama maalesef yeteri kadar dikkate alınmadık. Geldiğimiz günde bu arkadaşlarımız yaptıkları zorlu işin riskleri yanında bir de bu işsizlik sorunu İle karşı karşıya kalmışlardır maalesef. Biz yetkililerden, siz kıymetli basın emekçilerimizin aracılığıyla, bu mağduriyetin ivedilikle giderilmesi ortak bir akılcı yol bulunmasını talep ediyoruz. BİGDER C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı arkadaşlarımızın ellerinde bulundurdukları haklarının devlet tarafından ellerinden alınmasının önüne geçilmesi için, hukuki olarak da gereken desteği verecektir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku