Bilim insanlarını şaşırtan keşif: Binlerce yıllık buzda yeni virüsler

0 4

[ad_1]

The Hill’in haberine gore, bulguları Microbiome dergisinde gösterilen araştırma için deniz seviyesinden ortalama 6 bin 700 yükseklikte bulunan Guliya buz tabakasından çıkarılan buz kütleleri çözümleme edildi. Araştırmacılar, alınan örneklerde bulunan 33 virüsten 28’inin daha ilkin keşfedilmemiş bulunduğunu ve bu virüslerin buzda sıkışarak hayatta kaldıklarını belirtti.

“VİRÜSLERDE BU ORTAMLARIN BİR PARÇASI”

Buzu incelemek için bir arıtma süreci geliştiren araştırmanın başyazarı Zhi-Ping Zhong, “Bu buzullar yavaş yavaş oluştu, toz ve gazların yanı sıra pek oldukça virüs de bu buzda birikti. Çin’in batısındaki buzullar pek araştırılmamış ve gayemiz bu bilgiyi geçmiş ortamları idrak etmek için kullanmak. Virüsler de bu ortamların bir parçası.” dedi.

“MARS ARAŞTIRMASINDA YARDIMCI OLACAK”

Araştırmanın yazarlarından Matthew Sullivan da bu virüslerin sıkıntılı ortamlarda hayata kalan virüsler bulunduğunu belirterek, “Bu virüsler, soğuk ortamlarda hücreleri enfekte etmelerine destek olan ayırt edici genlere haiz.” diye konuştu.

“ÇOK AZ ŞEY BİLİYORUZ…”

Sullivan, Zhong’un buzdaki mikropları ve virüsleri incelemek için kullandığı arıtma yönteminin, bu genetik dizilerin, Mars, Ay ya da Atacama Çölü şeklinde öteki aşırı buzlu ortamlarda araştırmalar yapılmasına destek olabileceğini söylemiş oldu. Çalışmanın kıdemli yazarı Lonnie Thompson, daha ilkin meydana getirilen iki çalışmanın buzuldaki virüsleri tanımladığını ve bilim adamlarının “bu aşırı ortamlardaki virüsler ve mikroplar ile gerçekte orada ne olduğu hakkında oldukça azca şey bildiğini” belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku