TÜRKİYE

Bilirkişi raporu: Kaza değil cinayet (3 çalışanın kanalizasyonda ölümü)


TÜRKİYE

Kuşadası’nda 2015 yılında üç emekçi onarım için girdikleri kanalizasyonda zehirlenerek öldü. Yetkililere dava açılmazken, ölenlerden Hasan …Kuşadası’nda 2015 yılında üç emekçi onarım için girdikleri kanalizasyonda zehirlenerek öldü.

Yetkililere dava açılmazken, ölenlerden Hasan Fıstıkçı’nın buyruklara hilâf rögara girdiği ve arkadaşlarını peşinden sürükleyip irtihaline yol açtığı ileri sürüldü.

Fıstıkçı ailesinin avukatı Doğukan Algan, Kuşadası 1’inci Asliye Hukuk Duruşması’nda tazminat davası açtı. 14 Ocak’ta bilirkişi raporu hazırlanarak duruşmaya sunuldu.

Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine nazaran raporda, personellerin girdiği vana odasının iptal edildiği ve vananın terfi hattıyla ilgisinin bulunmadığı belirtildi. Ancak bu hayati ehemmiyetteki haberin ekiplere verilmediği söz edildi. Başkaca TM3 terfi hattına gidilmeden, vanaların otomasyon sistemiyle açılabileceği belirtilerek, “Olay sonrası ASKİ bünyesindeki çalışanlarca bu tahlil metoduna gidildiği” vurgulandı.

PERSONELLERIN HABERİ YOK

Raporda, odada çalışmaya başlanmadan evvel içerisinde 1.5 metre yüksekliğinde su olduğunun görüldüğü söz edildi. Atık suyun vidanjörlerle boşaltılıp bacaya ak hava basılması, gaz ölçümü yapılması, maske ve emniyet kemeri takildıktan sonra odaya girilmesi gerektiği vurgulandı.

Başkaca, “Terfi hattıyla hiçbir ilgisi kalmayan vana açılarak, vesair ucunun bağlı olduğu terfi merkezindeki atık suyun, ölümlere neden olan gazın odaya girmesine sebebiyet verildiği…” belirtildi.

Hiçbir teknik malumat ve girişime dayanmayan bir çalışma tekniğinin seçildiği kaydedilen raporda şöyle denildi: “İş güvenliği tedbirleri alınmış olsaydı kaza meydana gelmeyecekti.”

Gaz maskeleri, ölçüm cihazları ve oksijen tüplerinin hikaye yanının 10 metre ilerisinde bulunduğu, kazanın öngörülebilir ve önlenebilir olduğu tabir edildi. Raporda ASKİ Umumi Müdüriyeti’nin yüzde 70, ihtarlara karşın odaya giren ve arkadaşlarını peşi sıra sürükleyen Hasan Fıstıkçı’nın ise yüzde 30 kusurlu olduğu tabir edildi. Ailenin avukatı Algan ise “Bu ihmallere karşın ölene kusur atfedilmesine mana veremiyorum” dedi.