Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Bilirkişi raporu: Kaza değil cinayet (3 personelin kanalizasyonda ölümü)

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Bilirkişi raporu: Kaza değil cinayet (3 personelin kanalizasyonda ölümü)
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Kuşadası’nda 2015 yılında üç personel onarım için girdikleri kanalizasyonda zehirlenerek öldü.

Yetkililere dava açılmazken, ölenlerden Hasan Fıstıkçı’nın buyruklara muhalif rögara girdiği ve arkadaşlarını peşinden sürükleyip vefatına yol açtığı ileri sürüldü.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Fıstıkçı ailesinin avukatı Doğukan Algan, Kuşadası 1’inci Asliye Hukuk Duruşması’nda tazminat davası açtı. 14 Ocak’ta bilirkişi raporu hazırlanarak duruşmaya sunuldu.

Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine nazaran raporda, personellerin girdiği vana odasının iptal edildiği ve vananın terfi hattıyla ilgisinin bulunmadığı belirtildi. Ama bu hayati ehemmiyetteki haberin ekiplere verilmediği tabir edildi. Başkaca TM3 terfi hattına gidilmeden, vanaların otomasyon sistemiyle açılabileceği belirtilerek, “Olay sonrası ASKİ bünyesindeki çalışanlarca bu tahlil prosedürüne gidildiği” vurgulandı.

EMEKÇILERIN HABERİ YOK

Raporda, odada çalışmaya başlanmadan evvel içerisinde 1.5 metre yüksekliğinde su olduğunun görüldüğü tabir edildi. Atık suyun vidanjörlerle boşaltılıp bacaya saf hava basılması, gaz ölçümü yapılması, maske ve emniyet kemeri takildıktan sonra odaya girilmesi gerektiği vurgulandı.

Başkaca, “Terfi hattıyla hiçbir ilgisi kalmayan vana açılarak, sair ucunun bağlı olduğu terfi merkezindeki atık suyun, ölümlere neden olan gazın odaya girmesine sebebiyet verildiği…” belirtildi.

Hiçbir teknik haber ve girişime dayanmayan bir çalışma usulünün seçildiği kaydedilen raporda şöyle denildi: “İş güvenliği tedbirleri alınmış olsaydı kaza meydana gelmeyecekti.”

Gaz maskeleri, ölçüm cihazları ve oksijen tüplerinin vaka mekanının 10 metre ilerisinde bulunduğu, kazanın öngörülebilir ve önlenebilir olduğu söz edildi. Raporda ASKİ Umumi Müdüriyeti’nin yüzde 70, ikazlara karşın odaya giren ve arkadaşlarını peşi sıra sürükleyen Hasan Fıstıkçı’nın ise yüzde 30 kusurlu olduğu tabir edildi. Ailenin avukatı Algan ise “Bu ihmallere karşın ölene kusur atfedilmesine mana veremiyorum” dedi.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap