Bir ev satın almak mı kiralamak mı tartışması bitti

Bir ev satın almak mı kiralamak mı tartışması bitti – ev kiralama kaybetti ve hiçbir zaman mantıklı olmadı.

0

Kiralamanın finansal esnekliğinde fayda gören birkaç özgür düşünür bir yana, burası ev sahibi olmayı o kadar çok isteyen bir ülke ki bu çok can yakıyor.

Giderek artan sayıda genç yetişkinin uygun olmayan ev fiyatları nedeniyle uzun süreler, belki de ömür boyu kiralamak zorunda kalacağı bir zamanda, satın alma davasını tartışmaya devam etmek neredeyse sadistçe. Ve yine de, kiralamaya karşı savaş devam ediyor.

Mali açıdan ev sahibi olmanın mı yoksa kiralamanın mı daha iyi olduğu konusunda yaptırdığı bir araştırma yayınladı . Sonuç olarak, analiz edilen vakaların yüzde 91’inde, yüzde 20 peşinat ödemesi varsayıldığında, mülk sahibi olmanın uzun vadede finansal olarak daha faydalı olduğu ortaya çıktı.

Satın alma-kiralama tartışması çoktan bitti.

Satın almak, kalpler ve zihinler için verilen savaşı kazandı ve bu asla yakın olmadı.

Kiraya karşı satın alma tartışmasını sürdürmek, kişisel finanstaki en anlamsız alıştırmadır. Bizim gerçeğimiz, ev fiyatları düşmediği sürece nüfusun artan bir yüzdesinin kiralama yoluyla yaşayacağıdır. Bu ülkenin konut krizinde, kiracıların durumu, evlerin satın alınamamasından daha kötü.

Sürdürülebilir bir konut piyasası, kariyerlerini inşa ederken, peşinatlardan tasarruf ederken ve aileleri planlarken bir sonraki alıcı dalgasını beklemeye almak için kiralamaya ihtiyaç duyar. Elbette, ilk kez alıcılar için daha fazla ev inşa edilmesi gerekiyor. Ama önce, bize ekonomik olarak ve yenilenme korkusu olmadan yaşayabileceğiniz daha uygun fiyatlı kentsel yüksek katlı kiralık evler verin.

Uzun vadede sahip olarak finansal olarak öne çıkmamanın zor olduğunu gösteriyor. Buradaki temel fikir, bir ipotek ödemesinin ve kiranın doğrudan karşılaştırılabilir olmadığıdır. Kiranın tamamı ev sahibine giderken, ipotek ödemesinin sadece bir kısmı borç verene ödenen faiz olarak kaybolur. Geri kalanı öz sermaye oluşturmaya yöneliktir ve bu nedenle uzun vadeli maliyet hesaplamasından çıkarılmalıdır.

Araştırmada, emlak vergileri, sigorta ve bakım ve onarım için son derece küçük bir tahsisat – ayda 250 TL. – mal sahibinin maliyetlerine dahil edildi. Toplamda, çalışmada incelenen 278 vakada, net aylık sahip olma maliyeti, benzer bir mülk kiralamaktan ortalama olarak 3200TL. daha ucuz çıktı. Çalışmanın “sahiplik avantajı” dediği şey budur.

Çalışma ayrıca, 25 yıllık amortismanı olan sahiplerin gerçek dünya anlamında ayda ortalama 5600 TL. daha fazla ödediğini, dolayısıyla bu sahiplik avantajının hemen yararlı olmadığını buldu. Yiyecek almak veya kreş için ödeme yapmak için kullanamazsınız. Esas olarak, sahibinin onlarca yıl sonra bir evi olduğu, ancak kiracının olmadığı noktayı yansıtır.

Bir Google araması yaparsanız, satın almaya karşı kiralama konusunda her türlü seçeneği bulacaksınız. Yıllar boyunca öz sermaye oluşturmasalar da, kiracılar, zaman içinde yatırım yapmalarına ve servet oluşturmalarına olanak tanıyan aylık bazda bir maliyet tasarrufuna sahiptir. Kiracılar ayrıca diğer şehirlerde daha iyi işleri kabul etmek için daha fazla hareketliliğe ve daha öngörülebilir yaşam maliyetlerine sahiptir.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku