BM’den Yemen’deki su ve hijyen sektörleri için “acil fon” çağrısı

0 19

[ad_1]


Yemen’deki Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, ülkedeki insani duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.


Yemen’de 15 milyondan fazla insanoğlunun; su, kanalizasyon ve hijyen alanlarında desteğe gerekseme duyduğunun altı çizilen açıklamada, bunlardan 8 milyonunun durumunun acil olduğu vurgulandı.


“Yemen’e ailen finansal destek sağlanması” çağrısı


Bu alanlarda sağlanan desteğin, lüzumlu fonun yüzde 7,8’ini geçmediği kaydedildi.


Acil bir fon sağlanamazsa sahada çalışan ekiplerin, eylül ayında acil su tedarikini azaltmak zorunda kalacağı uyarısında bulunulan açıklamada, internasyonal cemiyet ile donör ülkelerden su, hijyen ve kanalizasyon alanlarında Yemen’e acilen finansal destek sağlamaları istendi.


Yemen’de nüfusun yüzde 80’i insani desteğe muhtaç


Uzun süredir siyasal istikrarsızlığın yargı sürdüğü Yemen’de, İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor.


Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.


BM’ye nazaran dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de nüfusun yüzde 80’i insani yardım ve korumaya gerekseme duyuyor.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku