Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci’den “soruşturma” açıklaması

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Tüm Dünyanın Çin’den Daha Büyük Çaldığı Bir Bölge!

Elbet Bir Gün Konusu ve Oyuncuları Fox Tv: Elbet Bir Gün…


Rektör Prof. Dr. İnci, Twitter hesabından Boğaziçi Üniversitesi’nin akademisyen ve öğrencilerine hitaben izahat yapmış oldu.


Akademisyenlere yönelik yapmış olduğu paylaşımda Prof. Dr. İnci, 1994 senesinde kampüse adım attığından bu yana gerek bilimsel niteliği olan gerekse kişisel olarak kendisine birçok kıymet kazandıran Boğaziçi Üniversitesi’ne borcunu ödemek, mevcut standardını daha da ileri götürmek ve ülkeye katkıda bulunmak amacıyla yerine getireceği Rektörlük görevini yalnız bir makam olarak değil, ülkeye ve dünyaya eğitim-araştırma alanında hizmet edilecek bir mevki olarak gördüğünü söylemiş oldu.


“Boğaziçi Üniversitesi ülkenin mühim bir kıymeti”


Oluşumu 158 yıl önceye dayanan, 1971 yılından bu yana bir kamu üniversitesi olarak ülkenin dört bir yanından değişik sosyo-ekonomik koşullara ve değişik sosyo-kültürel birikime haiz binlerce öğrenciyi dünya genelinde bir eğitimle mezun eden Boğaziçi Üniversitesi’nin ülkenin mühim bir kıymeti ve her insana ilişkin bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. İnci, bundan dolayı Boğaziçi Üniversitesi’ne toplumun ortak bir kıymeti olarak yaklaşılması, ülkenin gelişimine yapacağı katkılarla geleceğe taşınması icap ettiğini altını çizdi.


Prof. Dr. İnci, paylaşımında şu görüşlerini dile getirdi:


“Popülist bir anlayış yerine bilimsel niteliği olan kuralların ciddiyetle uygulanmasını; daha üretken bir bilimsel niteliği olan ortamın kurulması için öğretim üyelerimizin üretimi önünde engel olan insan deposu ihtiyacının giderilmesini, lüzumlu kadroların sağlanmasını, altyapının güçlendirilmesini ve öğretim üyelerimize iyi bir emek verme ortamı kurulması için ihtiyaç duyulan çalışmaların yapılmasını hedeflemekteyim. Bunun yolu da üniversitemizin gerçeklerinden hareket ederek ihtiyaçların tespiti ve yerine getirilmesidir. Bu konudaki çözüm önerilerim daha ilkin Rektör adaylığımı duyuru ettiğim metinde yer almıştır ve söz mevzusu metinde yer edinen tavsiyeler birer taahhüttür.”


Mevki ve makamların geçici bulunduğunu, bundan dolayı ortak bir anlayış çerçevesinde uyumlu ve bununla beraber görevli bir emek verme ortamının kurulmasının her insanın görevi bulunduğunu belirten Prof. Dr. İnci, şu şekilde devam etti:


“Son dönemde yaşanmış olan yönetsel sıkıntıların bilimsel niteliği olan kalitemizi negatif etkilememesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nin kalitesine uygun bir sürecin yürütülmesi için gösterdiğimiz gayretin eninde sonunda tüm mensuplarımız tarafınca anlaşılacağına inanırım. Normal olarak birbirimizi gerektiğinde eleştirerek, görüşlerimizi paylaşacağız sadece bunun çağdaş bir ortamda saygı çerçevesinde yerine getirilmesi en büyük dileğimdir.”


Disiplin soruşturmalarının iptal edilmesi emirini ilgili birimlere ileteceğim”


Prof. Dr. İnci, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine hitaben yapmış olduğu paylaşımda ise üniversitenin, bugün de Türkiye’nin en iyi öğrencilerine eğitim vermenin sorumluluğu ile gerek alt yapısını gerekse eğitim standardını geliştirerek sürdürmeye kesin bulunduğunu altını çizdi.


Eğitim-öğretim kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak öğretim elemanı ekibinin güçlendirilmesi, derslik ve laboratuvar alt yapısının iyileştirilmesi, bunların yanı sıra üniversitede karşılıklı öğrenmeyi elde eden toplumsal ortamı geliştirmeye yönelik olarak yurt, spor ve talebe kulübü alt yapılarının iyileştirilmesi için imkanları sonuna kadar zorlamayı hedeflediklerini aktaran Prof. Dr. İnci, şunları açıkladı:


“Son aylarda yaşanmış olan talihsiz vakalar sebebiyle yara alan beraber yaşama ortamının tekrardan tesis edilebilmesi için tüm kampüs sakinlerinin karşılıklı saygıya dayalı bir ortamı oluşturmak için eşit sorumluluğa haiz bulunduğunu düşünmekteyim. Boğaziçi Üniversitesi mensupları, eleştirel bakış açısıyla kalıpları ve klişeleri sorgulayan, hakim ‘doğrular’ hakkında değişik bakış açıları geliştirebilen bireylerdir. Normal olarak bu anlayış çerçevesinde eleştirmek, demokratik protesto hakkını kullanmak, hepimizin hakkıdır. Sadece eleştirilerin kişileri rencide edici bir karaktere haiz olmaması, ‘diğeri’nin haklarını da gözetmesi ve barışçıl yöntemlerle gerçekleştirilmesi, Boğaziçi kültürünün de bunu gerektirdiği kuşkusuzdur. Bu yaklaşımın kampüsümüzde hakim olacağı inancı ile bugüne dek şahsımla ilgili olarak öğrencilerimize oluşturulan tüm disiplin soruşturmalarının iptal edilmesi emirini ilgili birimlere ileteceğim. “

 [ad_2]

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku