Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Bölgeye seçim günü asker ve polis yığınağı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Bölgeye seçim günü asker ve polis yığınağı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Hüseyin Şimşek / BirGün – 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere dönük aday belirleme çalışmaları sürerken İçişleri Bakanlığı’nın seçim günü için yaptığı görevlendirme, muhalefetin tepkisini çekti. İçişleri Bakanlığı, yaklaşık on bin polis ve askeri bölge illerinde “tek günlük” görevlendirdi. Güvenlik güçlerinin tek günlük görevlendirildikleri yerde oy kullanmasını eleştiren YSK eski üyesi, HDP milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Küçük bir ilçede 300 polisin oy kullanması sonuçları doğrudan etkiler” dedi. Güvenliği sağlaması gerekçesiyle batı illerinden bölge illerine gönderilecek güvenlik güçlerine karşı itirazlarını YSK aracılığı ile sıralayan muhalefet temsilcileri arasında yer alan Tiryaki, “Güvenlik güçlerinin sandık güvenliğini sağlamalarına itirazımın olamaz. Bizim itirazımız o kişilerin oralarda oy kullanacak olmalarına” dedi.

Mahalli idareler seçiminin belediye başkanlarını belirlediğini ve bu nedenle herkesin yaşadığı bölgede oy kullanması gerektiğini ifade eden Tiryaki, “Ankara’da görev yapan bir polisin, Diyarbakır’ın küçük bir bölgesinde oy kullanmasının ve oranın belediye başkanını belirlemesinin hiçbir açıklaması olamaz. İki bin seçmenin olduğu bir bölgeye siz 300 polis gönderirseniz oradaki seçim sonuçlarına müdahale etmiş olursunuz. Bölge halkının kendi kaderlerini tayin etmesinin önüne geçersiniz” diye konuştu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İçişleri Bakanlığı’nın bu kararına karşı YSK’ye itiraz edildiğini hatırlatan Tiryaki, “Yapılması gereken tek şey, görevli polis ve askerin oy kullanmamasıdır. Herkes bulunduğu bölgede görev yaparsa hem oy kullanma sorununu aşarsınız hem de seçimlere etki etmeden bu süreci götürebilirsiniz. Bu durum Kanunlara da aykırı olduğu için en güvenli yol tek günlük görevli personelin oy kullanmamasıdır” ifadelerini kullandı.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap