Brent petrolün varili 69 dolar seviyesinde

0 7

[ad_1]


Dün 70,45 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 69,51 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.16 itibarıyla kapanışa bakılırsa yüzde 0,24 azalışla 69,34 dolardan işlem görmüş oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 66,92 dolardan alıcı buldu.


Brent petrolde teknik olarak 69,53 ile 69,64 dolar aralığının direnç, 69,36 ile 69,30 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.


Geçen hafta ABD’nin yapmış olduğu petrol üretimi artırma çağrısına karşın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) planlanandan fazla üretim artışı yapmayacağını açıklaması, fiyatlar üstünde etkili oluyor.


OPEC+, 18 Temmuz’da meydana getirilen 19’uncu Bakanlar Toplantısı’nda, petrol üretiminin her ay günlük 400 bin varil artırılmasının kararlaştırıldığını duyurmuştu.


ABD’de petrol üretiminin eylül ayında Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşacağı beklentisi tutarları baskılıyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresinin verilerine bakılırsa, ülkenin petrol üretimi eylülde günlük 8,1 milyon varile yükselecek.


Öte taraftan Asya devletlerinde artan koronavirüs olay sayılarıyla yaşanmış olan engellemeler ve daralan ekonomik aktivitelerin petrol talebini kısıtladığı dönemde OPEC+ grubunun birkaç ay için karar verilenden daha çok üretim artışı yapmayacağını açıklaması, piyasalardaki arz fazlası endişelerini baskılayarak tutarları yukarı yönlü destekliyor.


Dünyanın en büyük petrol tüketicilerinden Çin’de ise artan olay sayıları ve hafta başlangıcında açıklanan negatif ekonomik veriler fiyatlar üstünde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.


Piyasalar, bugün Amerikan Petrol Enstitüsünün açıklayacağı ABD ham petrol yığın verilerini takip edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku