Bursa HALK-LİS: “Gençliğin isyanı kalemlerle olacak”

İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri tarafından yayımlanan lise bildirilerine yenileri eklenmeye devam ediyor. Bildirilere Bursa HALK-LİS İl Örgütü de destek verdi.

Bursa HALK-LİS İl Örgütü’nün yayınladığı bildiride şu ifadelere yer verildi;

KIRILDI KALEMLER KONUŞTU LİSELİLER!

Bizler Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün bu vatanı emanet ettiği gençleriz. Sessizliğimize aldanan, okullarda bizlere baskı yapan, gerici bir eğitim sistemi yaratan bu Hükümet! Sözlerimiz sizedir. İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayan isyana tüm liseli arkadaşlarımız ile destek veriyoruz.

Yıllardır başta olan bu hükümet, eğitimi ilerletmek yerine daha çok gerici bir sistem haline getirmiştir. Öğrencilerin yeteneklerini hiçe sayıp, kendilerine hizmet ettirebilecekleri bir eğitim sistemi getirmişlerdir.

Bizler bu düzene daha fazla göz yummayacağız ve sessiz kalmayacağız. Çünkü bu hükümet cehalet istiyor, okuyan bir nesil öğrenen bir nesil istemiyor. Çünkü cehalete hükmetmeyi seviyorlar. Ve artık bunu son noktaya taşıyıp, örgün eğitimin yapıldığı liseleri siyası propaganda alanlarına çeviriyorlar.

Sözlerimiz sizedir… Bu ülkenin yok etmeyi düşündüğünüz değerlerine biz gençler sahip çıkıyoruz. Derhal bu düşüncelerden vazgeçmelisiniz çünkü gençliğin isyanı kalemlerle olacak.

Yaratmaya çalıştığınız tek tip eğitim sistemini istemiyoruz. Kadın-Erkek eşitliğini okullarda bozup, onları cinsiyet sınıflarına ayırıyorsunuz ve bunu hiçbir şekilde kimseye sormadan yapıyorsunuz. Bu ülkenin gençleri aydınlık yarınlar için vardır, uğraşlarınız boşadır.

Bu ülkeyi savaşlarda canını feda ederek kurtaran gençler, okul sıralarından kalkıp cephede şehit olan gençlerdir. Ve o zamanki isyanımız bugün de sürmektedir, bizler korkmuyoruz!

Atatürk’ ün sözlerinde söylediği gibi;

“Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir.”

İşte bizler tüm karanlıkları kalemlerimiz ile yırtacağız, karanlıklara ışık olacağız. Okuyoruz engel olamayacaksınız, yazıyoruz engel olamayacaksınız, düşünüyoruz engel olamayacaksınız!

Mesele halk meselesi, mesele insanlık meselesi… Onun için dün de buradaydık, bugün de buradayız, yarında burada olacağız!

Okullarımıza dokunmayın bizim tüm mücadelemiz okuyan bir toplum cehalete boyun eğmeyen kendini yönetebilecek bir toplum olma mücadelesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası