Bursa’da Atatürk’ün adını silmeye çalıştılar!

Aile ve Sosyal Politikalar Bursa İl Müdürlüğü, Kirazlı Mahallesi’nin girişindeki, ‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk  Caddesi’nin adının değiştirilmesi için Osmangazi Belediye Meclisi‘ne başvuruda bulundu.

Müdürlük, Kirazlı Mahallesi’nin girişindeki, ‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk  Caddesi’nin adının değiştirilmesini istedi. Atatürk’ün adı yerine,  caddeye, ‘Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Sinan Yaylı’ adının verilmesini talep etti. Konuyla ilgili ailenin herhangi bir talebinin olup olmadığı bilinmemesine karşın böyle bir talebin olmadığı tahmin ediliyor. Teklif içerisinde ailenin talebi olduğuna yönelik hiçbir ibare ya da belge mevcut değil. Tamamen bir bürokratın işgüzarlığı olarak değerlendirilebilecek bir olay olmasının yanı sıra AKP’nin her dönem yoğun şekilde yaptığı gibi, “Nabız yoklama” çalışması olması da muhtemel.

Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Yunus Şahin tarafından Belediye Meclisi’ne getirilen teklif, MHP ve CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

‘AMAÇLARI BİRİLERİNE YARANMAK’

Konuyla ilgili editörümüzü bilgilendiren CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca, “Biz zaten, Molla Fenari Mahallesi’ndeki ‘1.Derman Caddesi’ne şehidimizin adının verilmesiyle ilgili bir teklif sunacaktık. Hem şehidin ailesinin bulunduğu mahallenin bir caddesi. Atatürk’ün adının olduğu caddenin adını değiştirmek siyasi bir amaçtır.” dedi.

Müdürlük aynı zamanda, Molla Fenari Mahallesi’ndeki ‘1.Derman Caddesi’ne de Yaylı’nın adının verilmesini önerdi.

CHP’nin vereceği teklif de düşünüldüğünde, “Şehidin adını neden Atatürk’ün adının olduğu caddeye veriyorsunuz, şehidin ailesinin de bulunduğu 1.Derman caddesine verin” tepkilerini engellemek için Müdürlüğün böyle bir teklif sunduğu düşünülüyor.

KARACA: “O BELEDİYEYİ BAŞLARINA YIKARIZ”

İsmet Karaca, “Ülkenin kurucusunun adının kaldırılması da ne demek? Cumhuriyetle hesaplaşmak istiyorlar, tek kalsam da o ismi oradan kaldırtmayacağım. Böyle rezalet bir şeyi ya birilerine yaranmak için yapıyorlar, bir şeyler bekliyorlar ya da bizi test ediyorlar. Ama şunu da bilsinler ki; değil ki Osmangazi, hangi belediye olursa olsun böyle bir şey yapılırsa o belediyeyi başlarına yıkarız.

Bu ahlaksız teklif için zaten bir dosya hazırlıyoruz savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.” açıklamasını yaptı.

MHP: “REZALET!”

Olaybursa.com‘un haberine göre, “MHP Osmangazi Belediyesi Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Cemil Aydın,  Aile ve Sosyal Politikalar Bursa İl Müdürlüğü’nün teklifini ‘Rezalet’ olarak nitelendirdi. Teklifi mecliste oybirliği ile reddetiklerini anlatan Aydın,”Gazi Mustafa Kemal Atatürk isminin Kirazlı Mahallesi girişinden kaldırılmasının isteniyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün 06. 05. 2016 tarih 8055 sayılı yazısı başlı başına bir skandal” dedi.

İşte o skandal teklif:

dilekçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası