Bursa’da kadınlar ‘çocuk istismarı’ için akın ettiler

0

‘Biz suç ortağı olmayacağız’ diyerek Mahfel‘den Heykel‘e yürüyen ve akabinde basın açıklamasında bulunan CHP’li kadınlara çok fazla yurttaş destek verdi.

Yıllardır sessiz kalınan ‘çocuk taciz ve tecavüzü’ konusunda, son dönemde ülkede yoğun bir tepki var. Bugün, Bursa’da CHP’li kadınlar tarafından, ‘çocuk tacizi ve tecavüz‘nü protesto etmek amacıyla  Mahfel‘den Heykel‘e yürüyen kadınlara çok sayıda Bursalı katıldı. Yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı.

Meclise defalarca getirilen ‘Çocuk İstismarları Araştırılsın’ önerisi, AKP’liler tarafından defalarca mecliste reddedilmesinden dolayı, CHP’li kadınlar hükümet kanadından gelen açıklamalara samimi bakmadığını belirttiler.

CHP Bursa Kadın Kolu Başkanı Vildan Özkula yaptığı basın açıklamasında, “Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış ‘çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir’ diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi ‘söylediği başka yaptığı başka’ olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar, ‘Çocuk İstismarı’ mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.” ifadelerini kullandı.

SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ!

“Çocuk istismarı’ ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır; 1. Cezaları artırmak ve 2. İstismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır” diyen Özkula, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlığın; partisi, dili, dini, ırkı yoktur. İstismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken, onları korumak hepimizin göreviyken; susmak, buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz.”

Basın açıklamasının sonunda, hükümetin acilen uygulaması için 3 talepte bulunuldu.

1. Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli.

2. Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz.

3. Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz. Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku