Siyaset

Bursa’da veliler imam hatipleşmeye karşı: ‘Okuluma Dokunma’ dedi


Siyaset

AKP’nin oy kazanma amacıyla yürüttüğü 4+4+4 sistemi dahilinde kademeli olarak orta öğretimden sonra liseleri de gercileştirmeye başladı.Cavit Kınalı / BURSA

AKP’nin oy kazanma amacıyla yürüttüğü 4+4+4 sistemi dahilinde kademeli olarak orta öğretimden sonra liseleri de gercileştirmeye başladı.

Bursa’da Osmangazi ilçesinde 9 mahallede okullar imam hatip okuluna dönüştürülmeye çalışılıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, “Velilerin talepleri doğrultusunda böyle bir uygulama kararı alınmış.” Fakat eldeki bilgiler göz önüne alındığında bu açıklamanın pek gerçeği yansıtmadığı görülüyor.

VELİLER, “OKULUMA DOKUNMA” DEDİ VE İMZA TOPLADI!

Bağlarbaşı semtindeki Akpınar Mahallesi’nde bulunan, Akpınar Orta Öğretim  Okulu’nda öğrenci velileri konuyla ilgili tepki gösterdiler. CHP Osmangazi İlçe Örgütü’yle birlikte bugün Akpınar Mahallesi’nde öğrenci velileri, “Okuluma Dokunma” pankartı ile imza kampanyası başlattı.

4

Yapılan kaçamak açıklamalara rağmen ortada olan bir gerçek var. Proje kademeli ve zekice bir şekilde inşa ediliyor. Resmiyette imam hatip seçmeli olacak ama ayrıntıya indiğimizde görüyoruz ki gerçek böyle değil. Yani isteyen imam hatip isteyen orta öğretimi tercih edecek diye gözüküyor fakat kayıt sırasında velilerin beyanına göre okul yöneticilerinden, “İmam hatip’te daha iyi öğretmenlerimiz bulunuyor.” telkininde bulunarak insanları, çocuklarını imam hatibe kaydetmeye teşvik ediyorlar.

2 3

İMAM HATİP OKULU’NA 1.5 TRİLYONLUK YATIRIM İLE CAZİP HALE GETİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR!

Söz konusu okulda yakın zamanda müdür değişikliği yaşanıyor. Görevden alınan müdürün yerine, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi hocası vekaleten getiriliyor. Yeni müdürün gelişiyle okula 1.5 Trilyon yatırım yapılıyor ve iç cephe, teçhizat, teknolojik yatırımlar yapılarak İmam Hatip’in cazip hale getirilmesi amaçlanıyor. Bu yatırımın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapıldığı iddia edilse de bu da pek gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor. Söz konusu yatırım Milli Eğitim tarafından yapılmış olsa bile, İmam Hatip yapılmadan önce neden okula bu yatırım yapılmadığı hala kafalarda soru işareti olarak duruyor. İyi eğitim sadece İmam Hatip okuyan öğrencilerin mi hakkı? İmam Hatip olmadan önce öğrenciler iyi bir eğitimi hak etmiyor muydu?

TOPLUMUN NABZI YOKLANIYOR, KADEMELİ OLARAK İMAM HATİP’E GEÇİŞ BAŞLAYACAK!

Eldeki bütün olgular değerlendirildiğinde asıl amacın; nabız yoklamaya yönelik olduğu anlaşılıyor. Verilecek tepkiler sonucunda kademeli olarak uzun süredir süre gelen şekilde İmam Hatip’leşme başlayacak. Fakat veliler daha konunun dillenmeye başladığı günden beri buna karşı mücadele veriyor. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı, “Velilerin talebi” açıklamasının tam aksine veliler bu uygulamaya geçilmemesi için imza topluyorlar.

Bağımsız Gazete

localhost/bagimsiz-yedek