Dünya

Büyük Latin dayanışması


Dünya

Sekiz ülke, ‘senato darbesi’yle görevden alınan Rousseff’in yanında.Brezilya’da “Usulsüzlük” yaptığı gerekçesiyle sağ çoğunluklu senato tarafından Devlet Başkanlığı görevinden alınan Dilma Rousseff’e sekiz Latin Amerika ülkesinden büyük destek geldi. Gelişmeyi bir darbe olarak değerlendiren söz konusu ülkeler Brezilya’nın Başkanı olarak Rousseff’i tanımaya devam edeceklerini söylerken, Venezuela ve El Salvador Brezilya’daki büyükelçilerini geri çekti.

Latin Amerika ülkelerini bünyesinde barındıran UNASUR’un Genel Sekreter Ernesto Samper de Rousseff’in “Brezilya’nın meşru başkanı” olduğunu belirterek yapılan görevi kötüye kullanma suçlamasının bütün bölgedeki “demokratik yönetilebilirlik” i baltalayan “tehlikeli bir yol” olduğunu kaydetti.

Venezuela: Acı dolu sayfa

Rousseff’in görevden alınmasından hemen sonra Brezilya’daki elçisini geri çeken Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Rousseff’e yönelik suçlamanın ülke tarihihin “acı dolu bir sayfası” olduğunu kaydederek “o parlamenter darbenin kurbanı olmuştur” dedi. El Salvador Devlet Başkanı Salvador Sanchez Ceren de Brezilya senatosu destekli Michel Temer yönetimini tanımayacaklarını belirterek ülkedeki elçisini geri çekti. Ekvator Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Rousseff ve Brezilya halkına desteğimizi bir kez daha anımsatıyoruz” denilerek Rousseff’den “meşru Başkan” olarak söz edildi. Rousseff’in görevden alınmasını “hukuki ve siyasal saçmalık” olarak değerlendiren Bolivya Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada gelişmeyi “demokrasiyi zedeleyici ve halkın iradesini yok sayıcı” bulduğunu kaydetti.

Küba da alınan kararın Brezilya’yı “oligarşiye” götüreceğini belirtirken, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega da, Rousseff’in görevden alınmasını “antidemokratik” olarak değerlendirdi. Rousseff’i Şili hükümetinin dostu olarak tanımlayan Şili hükümeti de Brezilya’daki gelişmenin uluslararası düzeyde bir kaosa yol açacağını kaydetti. Uruguay Dışişleri Bakanı Rodolfo’nin Novoadas Brezilya’daki krizin endişe verici olduğunu kaydederek demokratik yollardan çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Arjantin Temer’den yana

Latin Amerika’nın önemli ülkelerinden Arjantin ise senato destekli darbeyi onaylayan tek Latin ülkesi oldu. Arjantin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “yeni Brezilya hükümeti” ile ilişkilerin geliştirileceği belirtildi.

 

KAYNAK : http://www.birgun.net/haber-detay/buyuk-latin-dayanismasi-112711.html