Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Büyükerşen’den ‘cumhurbaşkanlığı’na yeşil ışık

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Büyükerşen’den ‘cumhurbaşkanlığı’na yeşil ışık
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Cihan GÜNER-Barış CAN / YURT

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin ‘efsane başkanı’ Yılmaz Büyükerşen, Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylık konusunda bugüne kadar CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşmesinin olmadığını belirtirken, ‘Sonra olur mu bilmem’ ifadesini kullandı. Büyükerşen, “Bu, Türkiye için büyük bir görev. Böyle bir görevi yapabileceğime kanaat getirirsem niye yapmayayım” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı adaylığı için bir anket şirketiyle çok özel görüşme yaptığı ve Büyükerşen ismini sorduğu yolundaki iddianın hatırlatılması ve ‘Kılıçdaroğlu ile bir görüşmeniz oldu mu?’ diye sorulması üzerine Büyükerşen, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylık konusunda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşmemiz olmadı bugüne kadar. Sonra olur mu bilmiyorum” yanıtını verdi.

Büyükerşen, yerel seçimler için en net isimlerden birisinin kendisi olduğunun hatırlatılması üzerine de,  “Herhalde bu, genel merkez ya da genel başkan kaynaklı bir haber olsa gerek” dedi. Büyükerşen, “Ben bugüne kadar hiçbir zaman hiçbir göreve talip olmadım. Daima bana teklif edilmiştir. Memlekete hizmet borcu olarak kabul etmişimdir” ifadelerini kullandı.

‘TEK ADAM REJİMİNİN KARŞISINDAYIM’

Yılmaz Büyükerşen, ‘Cumhurbaşkanlığı için adaylık görevi verilirse kabul eder misiniz?’ şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti:

“O günkü koşullara, Türkiye ve dünya nereye gidiyor, bunlara bakmak lazım. Tabii çok önemli bir görev. Türkiye’nin tekrar parlamenter rejime dönebilmesi için siyasi partiler ve seçim kanunların değiştirilmesi sürecinden sonra yeni bir anaya değişikliği şart. Böyle bir hizmeti yapabileceğime kanaat getirirsem niye yapmayayım. Bu büyük bir görev Türkiye için.

Türkiye’de demokrasi için, ülkenin geleceği için tek adam rejiminin karşısındayım. Parlamenter rejimin, siyasi partilerin temsil edildiği, her siyasi kesimin temsil edildiği bir parlamentonun korunmasına olan inancımı muhafaza ediyorum.”

Büyükerşen, ittifaklarla ilgili soruyu yanıtlarken, “Bu konuda bir şey söyleyecek durumda değilim. Partilerin genel başkanlarının ve genel merkezlerinin, partiler arası temaslar konusunda konuşabilecekleri bir konu. Bir veya iki parti dışında diğer bütün partilerin böyle bir düşünce etrafında ittifak sağlayabileceklerini düşünüyorum” diye konuştu.

Hayatında hiçbir zaman ümitsiz olmadığını ve ümitlerinin büyük bölümünün de gerçekleştiğini ifade eden Yılmaz Büyükerşen, 2019’da Türkiye’nin, bugünkünden çok daha iyi bir düzene geçeceğini, parlamenter rejime dönüleceğini kaydetti. Büyükerşen, “Tek adam rejimiyle Türkiye idare edilemez” dedi.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap