Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar rehin tutuldu

0 2

Dilek Dündar, bugün yurt dışına çıkmak için Atatürk Havalimanı’na geldi. Dilek Dündar’ın pasaportuna el konuldu, çıkışına izin verilmedi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı, eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna Atatürk Havalimanı’nda el konuldu, yurt dışına çıkışına izin verilmedi.
Dilek Dündar’a Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 22 Ağustos 2016 tarihli genelgesi ile pasaportunun iptal edildiği bildirildi ve tutanak imzalatıldı.

Can Dündar, bir süredir yurt dışında bulunuyordu. Avukatlar, “Uygulamanın bir rehin alma olayı olduğu” yorumunu yaptı.

[Haber görseli]

CHP’Lİ YARKADAŞ’TAN TEPKİ: HUKUK AYAKLAR ALTINA ALINIYOR

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna el konulmasını “Hukukun temel ilkeleri ayaklar altına alınıyor” şeklinde değerlendirdi.
Çıkarılan son KHK uyarınca Dilek Dündar’ın pasaportuna el konulduğunu belirten Yarkadaş şöyle konuştu:
“Hukukun temel ilkelerinden biri, suçun şahsiliği ilkesidir. Yani; bir şahsın suç işlediği iddia ediliyorsa, eşi, dostu, yakını, akrabası o isnattan dolayı suçlanamaz.
AKP, 15 Temmuz sonrası, bu ilkeyi ayaklar altına aldı. Son örnek ise Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’a uygulanan muamele…
Meslektaşımız Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar’ın pasaportuna el konuldu. Çıkarılan son Khk’da, yargılananların eşlerinin pasaportlarına el konulabileceği yönünde bir karar alınmıştı.
Bu hukuk dışı, Ortaçağ kafasını yansıtan karar, Dündar’ın yurt dışına çıkışını engelliyor. Eşi yargılandığı için, Dilek Dündar’ın seyahat özgürlüğü elinden alınıyor. Bu hiçbir şekilde meşru ve mazur görülemez. Hukukun ırzına geçen bu karardan bir an önce dönülmelidir. Bu anlayış, Türkiye’yi hızla Ortaçağ karanlığına sürüklüyor.”
VAHiM BİR DURUM
Öte yandan, Yarkadaş pasaport iptaline ilişkin hukuk dışı uygulamayı eleştirirken çarpıcı bir bilgi de verdi.
CHP’li Yarkadaş, “Dündar’ın pasaportuna el konulmasına ilişkin tebliğde, karar tarihi olarak  4 Ağustos yazıyor. Yani; 1 Eylül tarihli KHK yayınlanmadan, el konulma kararı alınmış. Bu karar daha sonra KHK ile uygulanmış. Neresinden bakarsanız, hukuk dışılıklar, keyfilik ve anayasayı hiçe sayan bir anlayış hakim…” dedi.
(Cumhuriyet)
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku