Canlı: Almanya yeni parlamentoyu ve Merkel’in halefini seçmek İçin sandık başına gidiyor

0

Almanya, yakın tarihinin en öngörülemeyen seçimlerinden biri için bugün sandık başına gidiyor. Angela Merkel’in Armin Laschet liderliğindeki muhafazakarları ve Olaf Scholz liderliğindeki merkez sol Sosyal Demokratlar, iktidarın dizginlerini elinde bulunduran 16 yıl sonra siyasi sahneden ayrılmaya hazırlanırken tacı için sıkı bir yarış içindeler.

  • Almanya’nın karmaşık seçim süreci

Anketler bu gece Paris saatiyle 18:00’de kapanıyor, ancak Angela Merkel’in şansölye olarak yerini alacak kişinin netleşmesi biraz zaman alabilir .

Şansölye doğrudan seçilmez, hükümet kurulduktan sonra parlamentonun alt meclisi olan Bundestag’da yapılan bir oylamayla seçilir – bu, Merkel’in aylar olmasa da haftalarca görevinde kalabileceği anlamına geliyor.

Keşif görüşmeleri

Yıllarca süren iki partili koalisyonlardan sonra, çoğunluğu elde etmek için bu sefer büyük olasılıkla üç partiye ihtiyaç duyulacak – Almanya’nın bölgesel parlamentolarında yaygın olan ancak 1950’lerden beri ulusal düzeyde görülmeyen.

Çoğu parlamenter sistemde, devlet başkanı hükümeti kurmak için bir partiyi aday gösterir – genellikle oyların en büyük payını alan parti.

Ancak Almanya’da tüm taraflar “keşif görüşmeleri” olarak bilinen şeye başlayabilirler.

Herhangi bir zaman sınırı olmayan bu ilk aşamada, partilerin tüm koalisyon görüşmelerini paralel olarak yürütmesini durduracak hiçbir şey yoktur – ancak gelenek en büyük partinin daha küçük partileri tartışmalara davet edeceğini belirtir.

Yeşiller, 2 Ekim Cumartesi için, kiminle keşif görüşmeleri yapacaklarına karar verebilecekleri bir parti kongresi çağrısında bulundular.

Merkel’in CDU-CSU muhafazakar ittifakından Armin Laschet geçen hafta “Bundestag’da çoğunluğu elde eden kişi şansölye olacak” dedi ve ikinci sıradaki partinin de müzakereleri başlatabileceğini öne sürdü.

Taraflar birbirlerinin kırmızı çizgilerini keşfetmek ve birlikte çalışıp çalışamayacaklarını belirlemek isteyen taraflarla, sonuçlar açıklanır açıklanmaz tartışmalar başlayacak.

Seçimden sonraki gün Pazartesi günü partiler liderlik görüşmeleri yapacak. Her partiden yeni seçilen milletvekilleri de SPD ve CDU-CSU’nun Salı günü toplanmayı planladığı ilk toplantılarını önümüzdeki hafta yapacak.

Yeni seçilen parlamentonun açılış oturumunu 26 Ekim’deki seçimden sonra en geç 30 gün içinde yapması gerekiyor.

Ayrıntıları çöpe atmak

İki veya üç parti bir ittifak kurmak istedikleri konusunda prensipte anlaşırlarsa, daha sonra çeşitli çalışma gruplarının politika meselelerini çözmek için bir araya geldiği resmi koalisyon müzakerelerine başlamaları gerekir.

Bu görüşmelerin sonunda taraflar kimin hangi bakanlıktan sorumlu olacağına karar verir ve anlaşmanın şartlarını belirleyen kalın bir belge olan bir koalisyon sözleşmesi imzalarlar.

Bu aşamada ayrıca, giden hükümetin bu arada kaleyi elinde tutmasıyla zaman sınırı yoktur.

Partiler daha sonra Federal Meclis’teki resmi oylamadan önce başbakan olmak istedikleri kişiyi aday gösterirler.

Almanya’nın 24 Eylül 2017’deki son seçiminden sonra Merkel, CDU-CSU ve merkez sol Sosyal Demokratlar (SPD) arasındaki koalisyonda sadece 14 Mart 2018’de resmen şansölye olarak onaylandı.

En kötü durum senaryosu

Alman anayasasının 63. maddesine göre, devlet başkanının Federal Meclis’e potansiyel bir şansölye önermesi gerekiyor.

Partiler arası bir ittifak ortaya çıkmazsa, SPD’den Başkan Frank-Walter Steinmeier, büyük olasılıkla en çok oy alan partiden potansiyel bir şansölye aday gösterebilir.

Parlamento daha sonra adayın salt çoğunluğa ihtiyacı olacak şekilde gizli oylama yapacak.

Bu sağlanamazsa, iki hafta sonra ikinci bir oylama yapılacak. Hala mutlak çoğunluk yoksa, nispi çoğunluğun yeterli olduğu hemen üçüncü bir oylama yapılır.

Cumhurbaşkanı daha sonra şansölyeyi bir azınlık hükümetinin başına atamaya mı yoksa Federal Meclis’i feshedip yeni seçim çağrısına mı karar verir.

Bu en kötü senaryo 2017’de kıl payı kurtuldu: Müzakerelerde bir çıkmazla karşı karşıya kalan Steinmeier, tarafları sözde büyük koalisyonun yenilenmesi için tekrar bir araya gelmeye çağırdı.

  • Sandıklar açıldı

Almanya genelinde halkın federal parlamento seçimlerinde oy kullanması için sandıklar açıldı . Sandıklar Paris saatiyle 18:00’e kadar açık kalacak.

Kapatıldıktan sonra, Federal Geri Dönen Görevli geçici seçim sonuçlarını açıklayacak. Bunlar, çıkış anketi verileri ve şimdiye kadar toplanan yerel oylama bölgelerinden yayınlanan sonuçlar kullanılarak hesaplanacak. Oy sayımı sabahın erken saatlerine kadar devam edecek.

Kamuoyu yoklamaları, Merkel’in CDU-CSU muhafazakar ittifakı yüzde 23 civarında, merkez sol Sosyal Demokratların hemen arkasında yüzde 25 ile başbakanlık yarışının bir fotoğraf finaline doğru gittiğini gösteriyor. Bu iki noktalı eşitsizlik, hata payının içine giriyor.

Infratest Dimap anket şirketinin başkanı Nico Siegel, “Pazar günü kesinlikle bazı sürprizler göreceğiz”

Federal İstatistik Dairesi’ne göre, bu seçimde yaklaşık 60,4 milyon Alman oy kullanma hakkına sahipken, kadın sayısı (31,2 milyon) erkeklerden (29,2 milyon) daha fazla.

Yeni hükümet, Federal Meclis’in %50’nin üzerinde salt çoğunluğa sahip bir şansölye seçtiğinde iktidara gelir. Şansölye daha sonra kabine bakanlarını atadı. Merkel, yeni hükümet resmi olarak göreve başlayana kadar geçici olarak görevde kalacak.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku