Çapa’da Çinli evlatta corona virüsü iddiasına yanıt: Halkımız itibar etmesin

0 2

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü salgını yayılmaya devam ediyor.

Salgında meyyit sayısı 213’e yükseldi, vaka sayısı ise 9 bini aştı. Gelişmeler Türkiye’de de yakından takip ediliyor. Çapa Tıp Fakültesi‘nde Çinli bir evlatta virüse rastlandığı öne sürüldü.

Haber siteleri ve çevre medyada yayılan argümana ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklama yaptı. Bakan Koca açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Çapa Tıp Fakültesinde halsizlik ve ateş şikayetiyle başvuran 6 yaşındaki Çinli evladın durumuyla ilgili toplumsal medyada yayılan malumat kirliliğine yönelik bu açıklamaya gerek görülmüştür. 

“ATEŞİ DÜŞTÜ”

Umumî durumu düzgün olan evladın ateşi düşmüştür. Teneffüs problemi ve gibisi bir şikayeti de bulunmamaktadır. Klinik tablo koronavirüse uymamakla birlikte, hasta Çin’in Şangay kentinden geldiği için tedbiren gözlem altına alınmıştır.

MEVSİMSEL GRİP

Çapa tıp fakültesinde yapılan İnfluenza testinin sonucu İnflenza B (mevsimsel grip etkeni) çıkmıştır.

“KASITLI PANİK OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR”

Toplumsal medyada yayılan bir fotoğrafta ise hastaya yönelik “koronavirüs şüphesi”, şimdi numune çalışılmadan evvel hasta malumat giriş formu “kesin tanı” üzere işaretlenmiş ve servis edilmiştir. Bu fotoğrafla, kasten panik oluşturulmaya çalışıldığı açıktır.

Vatandaşlarımızın Bakanlık tarafından yapılacak resmi açıklamaları takip etmelerini ve bunun dışındaki haberlere itimat etmemelerini bir sefer daha hatırlatmak istiyorum.”

ACİL DURUM İLANI NE MANAYA GELİYOR?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku