CDC; Aşılanmamış olanların COVID-19’dan ölme olasılığı 11 kat daha fazla

0 14

Cuma günü yayınlanan yeni ABD çalışmaları , ekstra bulaşıcı delta varyantı ülkeyi süpürse bile COVID-19 aşılarının hastaneye yatışlara ve ölüme karşı oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

Bir çalışma, Nisan ayından Temmuz ortasına kadar 13 eyalette 600.000’den fazla COVID-19 vakasını izledi. Delta, yaz başında arttığı için, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, aşılanmamış olanların enfekte olma olasılığı, tam aşılılardan 4,5 kat, hastaneye kaldırılma olasılığı 10 kat ve ölme olasılığı 11 kat daha fazlaydı.

CDC’nin direktörü Dr. Rochelle Walensky, Cuma günü Beyaz Saray’a verdiği bir brifingde “Aşılama işe yarıyor” dedi. Sonuç olarak şu: Bu pandemide köşeyi dönmek için ihtiyacımız olan bilimsel araçlara sahibiz.”

Ancak daha önceki verilerin gösterdiği gibi, koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruma biraz kayıyor: Çalışma, ilkbaharda yüzde 91, Haziran ve Temmuz aylarında yüzde 78 olduğunu buldu.

Haziran ve Temmuz aylarında, tam olarak aşılanmış kişilerdeki sözde “atılım” vakaları, hastaneye yatışların yüzde 14’üne ve ölümlerin yüzde 16’sına, yani yılın başlarındaki yüzdenin yaklaşık iki katına karşılık geldi.

Bu yüzdelerdeki artış şaşırtıcı değil: Hiç kimse aşıların mükemmel olduğunu söylemedi ve sağlık uzmanları, daha fazla Amerikalı aşılandıkça, doğal olarak vakaların daha büyük bir kısmını oluşturacakları konusunda uyardı.

Walensky Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD hastanelerindeki COVID-19 hastalarının yüzde 90’ından fazlasının aşısız olduğunu söyledi.

CDC, Cuma günü yaşlı yetişkinler için korumanın azaldığına dair ipuçları veren iki çalışma daha yayınladı. Biri yaz boyunca dokuz eyalette COVID-19 nedeniyle hastaneye yatışları inceledi ve 75 yaş ve üzerindekiler için korumanın yüzde 76, diğer tüm yetişkinler için yüzde 89 olduğunu buldu. Ve beş Gazi İşleri Tıp Merkezinde, COVID-19 hastane yatışlarına karşı koruma, 18 ila 64 yaşındakiler arasında yüzde 95, 65 yaş ve üzerindekiler arasında yüzde 80’di.

Zaman içinde görülen değişikliklerin, aylar önce ilk aşılanan kişilerde bağışıklığın azalmasından mı, aşının deltaya karşı o kadar güçlü olmamasından mı yoksa ülkenin çoğunun delta kadar maskeleri ve diğer önlemleri terk etmesinden mi kaynaklandığı açık değil. yayılmaya başladı.

Ancak ABD sağlık yetkilileri, en azından bazı Amerikalıların bir takviyeye ihtiyacı olup olmadığına ve son dozlarından ne kadar kısa bir süre sonra karar verirken bu en son gerçek dünya verilerini dikkate alacaklar. Gelecek hafta, Gıda ve İlaç İdaresi danışmanları, Pfizer’in üçüncü bir atış yapma başvurusunu kamuoyu önünde tartışacaklar.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku