CHP Bursa Ensar’a çekilen peşkeşin peşini bırakmıyor!

CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca’nın ortaya çıkardığı tarihi Abdal Kültür Merkezi’nin Ensar’a peşkeş çekilmesini CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu meclise taşıdı.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Ensar’a çekilen peşkeşi meclise taşıdı. Kayışoğlu, Ahmet Davutoğlu‘nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Birçok ilde tarihi hanlar, hamamlar restore edilerek amaca uygun nitelikte kullanıma sunulmaktadır. Daha kültür ve sanat merkezi olarak kullanılan restore edilmiş hanlar ve hamamların kimi ihale yoluyla kira verirkcn, kimi de belediyeler tarafından doğrudan kullanıma sunulmaktadır. Cumhuriyet ve Osmanlı dönemine ait birçok tarihi esere sahip Bursa’da da bu tip uygulamalar söz konusudur. Ancak, son dönemde restore edilen hanlar arasında bulunan yığma taş tekniğiyle yapılan ve tahıl ambarı olarak kullanılan deponun Osmangazi Belediyesi tarafından ihale edilerek, son günlerde çocuk istismarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı ‘na kiralanması, kiralanma şekli ve bedeli akıllarda soru işaretleri doğurmuştur.”

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, soru önergesinde şu soruları yöneltti:

Bu bağlamda;

  1. Osmangazi Belediyesi tarafından restore edilen 1500 metre kullanım alanına sahip tarihi deponun İhalesine kaç vakıf davet edil iniştir?
  2. İhaleye sadece çocuk istismarı haberleriyle gündeme gelen Ensar Vakfı ile İlim Yayma Cemiyeti’nin davet edildiği doğru mudur: doğru ise Bursa’da kamu yararı niteliği taşıyan Celal Bayar Vakfı, Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı, Bursa Coşkunöz Eğitim Vakfı ihaleye neden davet edilmemiştir?
  3. 12.2018 tarihine kadar ihalesi yapılan tarihi hanın aylık kiralama bedeli olarak 600 lira, hangi kriterler gözetilerek tespit edilmiştir?
  4. Ensar Vakfı’nın 625 lira teklifle 2018 yılına kadar kiraladığı tarihi hanın ihalesine katılan İlim Yayma Cemiyeti ‘nin 620 lira verip çekilmesi adrese teslim bir ihale kuşkusu doğurmamakta mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası