CHP İlçe Başkanı Tansal’dan ‘Adalet’ Yürüyüşü Açıklaması

0

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önderiliğinde başlayan, ‘Adaletyürüyüşü bugün Bursa‘da başlayacak. Adalet yürüyüşü ile ilgili CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal açıklamada bulundu.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, AKP’nin IŞİD’e para gönderdiği gerekçesiyle durdurulan MİT Tırları davasından tutuklananmasının ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘Adalet’ yürüyüşüne başlayacaklarını açıklamıştı. Dün başlatılan ‘Adalet’ yürüyüşüne bir çok vatandaş ile birlikte sivil toplum kuruluşları da katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi’nden yapılan açıklamaya göre, tüm illerde benzer etkinliklerle ‘adalet istiyoruz’ denilecek. Bu karar ışığında, CHP Bursa Örgütü bir program çıkartarak yürüyüşe Bursa’dan destek verme kararı aldı.

Alınan karara göre yürüyüşün bugün Mustafa Kemal Paşa’dan başlayacağı ve ilk gün Karacabey’e gidileceği biliniyor.

MEHMET TURAN TANSAL’DAN ADALET YÜRÜYÜŞÜ AÇIKLAMASI

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Facebook hesabı üzerinden ‘Adalet‘ yürüyüşü ile ilgili açıklamalarda bulundu.  AKP‘nin adalet ve kalkınma vaadiyle gelip ülkeyi karanlığa sürüklediğini söyleyen Tansal, “Ülkemiz adalet ve kalkınma vaadi ile iktidara gelmiş bir ekip tarafından sonu belli olmayan bir karanlığın ve çatışma ortamının içine doğru hızla sürüklenmektedir.

Zor günlerden geçiyoruz. Daha da zor günler bizi bekliyor.” ifadelerini kullandı.

AKP’nin referandum sürecide dahil olmak üzere her gün yaptığı ayrımcılık ve ötekileştirme politikalarını da, “Toplumu kendileri ve ötekileri olarak ayrıştıran, bölmeyi parçalamayı iktidarda kalmanın tek koşulu olarak gören ekip, bu kadim topraklarda dünyaya örnek olmuş , kardeşlik ,dayanışma, bir arada yaşama iradesi ve kültürünü, kendi çıkarlarına ters düştüğü için yok etme çabası içine girmiş bulunmaktadır.

Huzursuzluk, endişe ve korku iklimi yaratarak , despotizmi ve faşizmi tek seçenek olarak sunan, darbe bahanesi ile muhalif olan hemen herkesi farklı gerekçeler ile tutuklatan gözü dönmüş bu iktidar ile demokratik bir zeminde yürüme şansımız kalmamıştır.” sözleriyle eleştirdi.

BASKI, YILDIRIMA SÜRECİ BAŞLATILMIŞTIR

‘Yasama, yürütme, yargıyı ellerine geçirip adalet, özgürlük, eşitlik gibi kavramları terör ile ilişkilendirilerek bu yolda mücadele eden her birey ve topluluk terör suçu kapsamına sokularak inanılması güç bir baskı yıldırma süreci başlatılmıştır.’ ifadeleriyle AKP‘nin, FETÖ‘yü bahane ederek muhalif olan herkesi korkutma ve yıldırıma girişimine de tepki gösterdi.

‘Ancak bu oyuna gelmeyeceğiz’ diyen, Tansal‘ın açıklamasının tamamı şöyle:

“KAMUOYUNA;

Ülkemiz adalet ve kalkınma vaadi ile iktidara gelmiş bir ekip tarafından sonu belli olmayan bir karanlığın ve çatışma ortamının içine doğru hızla sürüklenmektedir.

Zor günlerden geçiyoruz. Daha da zor günler bizi bekliyor.

Toplumu kendileri ve ötekileri olarak ayrıştıran, bölmeyi parçalamayı iktidarda kalmanın tek koşulu olarak gören ekip, bu kadim topraklarda dünyaya örnek olmuş , kardeşlik ,dayanışma, bir arada yaşama iradesi ve kültürünü, kendi çıkarlarına ters düştüğü için yok etme çabası içine girmiş bulunmaktadır.

Huzursuzluk, endişe ve korku iklimi yaratarak , despotizmi ve faşizmi tek seçenek olarak sunan, darbe bahanesi ile muhalif olan hemen herkesi farklı gerekçeler ile tutuklatan gözü dönmüş bu iktidar ile demokratik bir zeminde yürüme şansımız kalmamıştır.

Yasama, yürütme, yargıyı ellerine geçirip adalet, özgürlük, eşitlik gibi kavramları terör ile ilişkilendirilerek bu yolda mücadele eden her birey ve topluluk terör suçu kapsamına sokularak inanılması güç bir baskı yıldırma süreci başlatılmıştır.

Ancak bu oyuna gelmeyeceğiz.

İktidarın faşizmi bir yaşam şekli olarak dayatmasını kabul etmeyeceğiz.

Çünkü bizim çok iyi bildiğimiz bir şey var;

Özgürlük insanın içindedir. Bedenleri tutsak ederek, demir parmaklıklar ardına atarak bu duyguyu yok edemezsiniz.

Kuvvete dayanan bir adalet zorbalıktır bu anlayış ile bir ülkeyi yönetemezsiniz.

Demokrasi bir arada yaşamanın güvencesidir, yok sayarak, gasp ederek huzuru getiremezsiniz.

Bugünün darbecileri dün sizin iktidar ortaklarınızdı.

Darbenin faturasını basın emekçilerine parlamenterlere, sivil topluma, aydına, emekçiye, demokrata, devrimciye keserek bu sorumluluktan kurtulamazsınız.

Tüm bu yaptıklarınıza dur demenin zamanı gelmiştir. Artık susmayacağız.

Susturamayacaksınız bizi.

Sizleri ve bu ülkeye yaptığınız kötülükleri teşhir etmek, demokratik haklarımızı, vatandaşlık haklarımızı ve özgürlüklerimizi geri almak için yürüyeceğiz.

Bu yürüyüş insanlık onuruna sahip çıkmak isteyenlerin yürüyüşüdür.

Bu cennet ülkeyi cehenneme çevirmenize müsaade etmemek için tüm onurlu insanlar gibi bizlerde orada olacağız.”

CHP NİLÜFER İLÇE BAŞKANI
MEHMET TURAN TANSAL

 

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku