CHP, olağanüstü kurultaya mı gidiyor? İşte yanıtı…

0

24 Haziran seçimlerinde Muharrem İnce’nin aldığı oyla CHP’nin aldığı oy oranı arasındaki 7 puanlık farkla birlikte parti içinde liderlik mücadelesinin başlaması beklenen bir gelişmeydi. Dün itibarıyla da beklenen oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile baş başa görüşmesinin ardından Muharrem İnce’den gelen açıklama işin adını koydu. İnce, başkanlık için “varım” dedi.

CHP Tüzüğü’ne göre olağanüstü kurultay, genel başkanın çağrısı, Parti Meclisi (PM) kararı ya da kurultay üye tam sayısının beşte birinin çağrısı üzerine toplanabiliyor. Bu da yaklaşık 250 dolayında delege desteği anlamına geliyor.
Ama bu imzalar sadece kurultay çağrısına yetiyor. Kurultay’ın çalışmalarına başlayabilmesi için delegenin salt çoğunluğu olan 615 delegenin salonda hazır olması gerekiyor.

PM’DEN AKSİ TAVIR ÇIKMAZ

Genel Merkez’e yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu’nun olağanüstü kurultaya gitme gibi bir niyeti yok. PM’den Genel Başkan’ın tavrına karşı bir karar çıkması olası görünmüyor. O zaman geriye tek bir seçenek kalıyor; o da en az 615 delegenin kurultay çağrısına yanıt vermesi.

CHP’de bu yönde sesler de 24 Haziran seçimlerinin hemen ertesinde duyulmaya başlamıştı. Partide ciddi bir Muharrem İnce rüzgârının olduğunu söylemek mümkün. Buna rağmen parti kulislerinden aldığımız ilk bilgiler, bu rüzgârın en azından bugün için kurultayı toplamaya yetmeyeceği yönünde.

İNCE, GÜÇ TOPLAMAK İÇİN YOLLARDA

Muharrem İnce seçimin hemen ertesinde açıkladığı üzere tüm ülkeyi kapsayacak teşekkür ziyaretlerine başlıyor. İnce, bugün ilk ziyaretini kampanya sırasında gidemediği Erzurum’a yapacak. Muharrem İnce’nin Erzurum’a gitmeden bir gün önce yaptığı açıklamalardan sonra bu ziyaretlerin anlamı ‘teşekkür’ sınırlarını aştı. Bir anlamda nabız tutma ya da nabzı yukarılara doğru taşıma çalışması olarak da değerlendirmek gerekiyor.

Olağanüstü kurultayı toplayabilecek sayıdaki delege çoğunluğu aynı zamanda genel başkanı da seçme gücüne sahip olduğunu gösterecek. Muharrem İnce gerçekleştireceği ziyaretlerle aynı zamanda kurultayın gerçekleşme şansını da test etme imkânı bulmuş olacak.

YEREL SEÇİM KARTI

CHP’de kurultay hesaplarını bozan en önemli etken dokuz ay sonra gerçekleşecek yerel yönetim seçimleri. Ekim ayı sonuna kadar başta büyükşehirler olmak üzere adaylarını belirlemek isteyen CHP, bu süreci kurultay tartışmaları ile geçirmek istemiyor. Yerel seçimlere dair yaklaşan takvim, kurultaya soğuk bakan genel merkezin en önemli kozlarından biri durumunda.

Yerel seçim takvimi sadece argüman değil, aynı zamanda genel merkezin elinde bulunan önemli bir güç. Belediye başkanlıklarından başlayarak meclis üyeliklerine uzanan geniş bir yelpazede CHP’yi temsil edecek isimlerin belirlenmesinde genel başkan ve genel merkez hâlâ tek belirleyici durumunda.

MYK’DE DEĞİŞİM

Yarın toplanacak CHP MYK’de olağanüstü kurultaya dair net bir değerlendirmenin yapılması ve bunun da kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. Aldığımız bilgiye göre MYK üyelerinin önemli bir çoğunluğunun fikri de bu yönde. CHP’de olağanüstü kurultayın gerçekleşme şansını az bulanların önemli bir bölümü MYK değişikliğini daha olası görüyor. Her seçim sonucu rutin hale gelen MYK değişikliği için Genel Başkan’ın düğmeye bastığına dair bilgiler de var.

Genel Başkan için kritik karar, zamanlamaya ilişkin. Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Muharrem İnce’nin açıklamaları ve kurultay çağrılarının hemen ardından yapılacak bir değişikliğe sıcak bakmadığı, MYK değişikliği için eylül ayını bekleyeceği kulislerde konuşulmaya başlandı bile.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku