CHP Osmangazi Srebrenitsa’yı andı:”Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?”

0

İnsanlık tarihinin utanç verici katliamlarından biri de Avrupa’nın göbeğinde yaşandı. Srebrenitsa Katliamı için CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca basın açıklaması yaptı. İşte o açıklama:

“İnsanlık tarihinin utanç sayfalarından biri de yakın tarihimizde çağdaş demokrasilerin beşiği Avrupa’nın tam ortasında yaşanmıştır.

         Bir petrol kuyusunun, altın madeninin bulunduğu dünyanın en ücra köşelerine bile çıkartma yapan tabur tabur asker gönderen batılı ülkeler NATO-BM bu utanç tablosunu sadace seyretmişlerdir. Yıllarca emperyalizme karşı birlikte mücadele eden,halklar aralarına ırkçılık tohumlarının serpilmesiyle kapı komşularını dahi boğazlayabilmiştir.

         Avrupa da  II. Dünya Savaşından sonra  yeni bir nazi dalgası Balkanlarda kol gezerken BM nin sözde  güvenli bölgesi olan Srebrenitra’da 8372 insan katledilmiştir. Üstelik te BM nin barış gücü olan 400 silahlı Hollanda askerinin gözleri önünde bu katliamda yaşamını kaybeden binlece insanın da hala izine rastlanılmamıştır.

        Srebrenitsa Katliamı II. Dünya Savaşından buyana avrupada gerçekleşen en büyük toplu insan kıyımı olması ve hukuksal olarak ilk belgelenmiş soykırım olması açısında da önemlidir.

         Katliamı yapan Ratko Mladiç yakalanması büyük bir trajedi yaşayan Srebrenitra Halkının ve gözü yaşlı annelerinin acılarını dindirmeye yetmiyor. Ne varki bu soykırımı yargılayanlar da  bir zamanlar bu katliama seyirci kalan ve bizzat savaşı kışkırtan emperyalistlerden başkası değildir.

         Dini, dili, ırkı, inancı ne olursa olsun en temel hak yaşam hakkıdır.

         Nazi Kamplarından Hiroşimaya , Ruanda’dan Srebrenitra’ya tüm katliamları lanetliyoruz.

          Srebrenitsa’da 21. Yıl önce yaşana bu acı hala yüreğimizde.”

 

 

                                                         İsmet KARACA

CHP Osmangazi İlçe Bşk.”

1

2

3

Düzeltme: Haberin ilk görselinde görsel bulamadığımız için sayın İsmet Karaca’nın gülerken çekilmiş bir fotoğrafını kullanmışız. Tüm halkımızdan, Sayın Karaca’dan, CHP’den bu hata için özür dileriz.

Bağımsız Gazete

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku