CHP’de dokunulmazlık polemiği

Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği, CHP’li Muharrem İnce ile Aytun Çıray arasında polemiğe neden oldu.

Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği, CHP’li Muharrem İnce ile Aytun Çıray arasında polemiğe neden oldu.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “Evet oyu verenler 1 yıl sonra çocuklarına, eşlerine dahi anlatamayacak, yüzlerine bakamayacaklar ve ‘hayır’ oyu verdik diyerek gezecekler” derken, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise İnce’ye yanıt vererek Sayın Kemal Kılıçdaroğlu dahil kimseden talimat almadım. Böyle bir oyunu bozmak adına “EVET” dediğim için sonsuza kadar çocuklarımın ve eşimin yüzüne gururla bakacağım. Çünkü ben tekerlek kırıldıktan sonra yol gösterenlerden değilim.” İfadelerini kullandı.

Meclis’teki milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik yasa teklifi,  376 oyla kabul edildi.Böylece referanduma gerek olmadan Anayasa değişikliği Meclis tarafından kabul edilmiş oldu.

CHP lideri Kemal Kılıçdroğlu’nun “evet” diyeceklerini açıklamasına rağmen, bazı CHP’li vekiller “hayır” oyu kullanmıştı.

MUHARREM İNCE: EVET DİYENLER UTANACAK

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce partisinin Antalya’da gerçekleştirilen 26. Dönem 1. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nda yönetimi sert bir dille eleştirerek şunları söyledi.Evet oyu verenler 1 yıl sonra çocuklarına, eşlerine dahi anlatamayacak, yüzlerine bakamayacaklar ve ‘hayır’ oyu verdik diyerek gezecekler. CHP kendi doğrularına göre hareket etmeliydi. Bizim HDP ile işimiz yok. Ama bir doğru varsa, HDP ile aynı karede görünüyoruz korkusuyla hareket etmek doğru değil. MHP, doğru bir teklif getirirse, onların teklifini desteklesek MHP’li mi olacağız? MHP veya HDP ne der, başkası ne der anlayışıyla hareket etmeyeceğiz. Doğrularımızı cesurca savunmamız lazımdı. Ben vicdani olarak ‘hayır’ oyu verdim. Anayasaya bağlılık yemini etmiş bir milletvekili olarak anayasaya aykırı olan bir düzenlemeye vicdani olarak ‘evet’ diyemezdim. Savcılar ellerini ovuşturmuş bekliyor. Beni, Sezgin’i (Tanrıkulu), Eren’i (Erdem) ve Barış’ı (Yarkadaş) ilk etapta alacaklar. Bu bilgiye dayalı değil kendi öngörüm.”

AYTUN ÇIRAY’DAN İNCE’YE YANIT: ÇOCUKLARIMIN YÜZÜNE GURURLA BAKACAĞIM

Muharrem İnce’nin Antalya Kampı’ndaki sözlerine Facebook hesabı üzerinden yanıt veren CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, “Evet, ben, iradem dışında gelişen ve ülkemi önlenemez bir belâya sürükleyecek bu değişikliğe taktik nedenle “EVET” dedim. Evet, ben bu değişikliğe Erdoğan’ın beklentisini fos çıkarmak için “EVET” dedim. Evet, ben bu değişikliğe ülkemin zaman kazanması için “EVET” dedim ve bunun için başta Sayın Kemal Kılıçdaroğlu dahil kimseden talimat almadım. Böyle bir oyunu bozmak adına “EVET” dediğim için sonsuza kadar çocuklarımın ve eşimin yüzüne gururla bakacağım. Çünkü ben tekerlek kırıldıktan sonra yol gösterenlerden değilim.” diye yazdı.

CHP milletvekillerinin Antalya kampına önemli bir mazeret nedeni ile katılamadğını belirten Çıray, “Kampın siyasi konuşmalar bölümünde yapılan konuşmalar sızmasaydı eğer, siz değerli dostlarıma bu mektubu yazmama gerek kalmayacaktı. Ama orada yapılan konuşmaların içeriği ve kamuoyu tarafından paylaşılması üzerine eğer orada olsaydım neler söyleyeceğimi size yazmak istedim.” ifadelerini kullandı.

Çıray şöyle devam etti:

“Tuğba Hezer kanlı katliam yapan canlı bombanın evine taziye için gidince “bunda bir iş var” diye düşündüm. Yapılan şey Türk milletine meydan okumanın yanında bir şeylere hizmet edecekti. Bu ne olabilirdi? Erdoğan’ın başkanlık yolunda bazı taktiksel çıkışlarının altyapısı olabilirdi. Bunu bozmalıydı(m)k. Hep söylerim; siyaset rakibinin niyetini okuma işidir. Bunun üzerine TBMM’de 23 Şubat 2016’da bir konuşma yaptım ve dedim ki:

“Sayın Başkan, dünyanın hiçbir medeni demokratik ülkesinde Tuğba Hezer’in yaptığı kabul edilemez. Bu nedenle, Sayın Genel Başkanımız bugün bu şahsın yaptığını “ihanet” olarak tanımladı. Dolayısıyla bu bir suçtur ve Meclisten talebim, bu şahsın tezkeresinin Meclise getirilerek dokunulmazlığının kaldırılmasıdır. Ama aynı derecede Öcalan’la görüşünler de suçludur; bunu da ilave etmek istiyorum.” (Konuşmanın videosu alttadır.)

İşte değerli dostlarım CHP’nin durması ve direnmesi gereken yer burasıydı. Davutoğlu’nun taktiksel meydan okumasına dokunulmazlıklar ile ilgili üç anayasa değişikliği seçeneği götürerek oyuna gelindi. AKP’ye “Terör suçları dokunulmazlık kapsamında değil, öyle olsaydı sözde terörist olmakla suçladığınız Sayın Balbay milletvekili olmasına rağmen hapiste tutulmazdı. Üstelik dokunulmazlıkların kaldırılması için hiçbir anayasa değişikliğini gerek yok. Tuğba Hezer’in dokunulmazlığını kaldırmak için 276 oyunuz var. Getirin Tuğba Hezer’in tezkeresini kaldırın dokunulmazlığını” demeliydik.”

Dokunulmazlıkların referanduma kalması durumunda ırkçılık yoluyla ülkenin bölünmeye gideceğini ve “ezici bir çoğunlukla” Erdoğan’ın istediği gibi sonuçlanacağını söyleyen Çıray “Bu durumda yapmam gereken çok açıktı: ülkemin birlik ve beraberliğini korumak, RTE’nin otokratik başkanlığını geciktirmek. O halde gelinen bu noktada önümde tek çare kalıyordu; dokunulmazlıkların kaldırılmasına “EVET” demek.” İfadelerini kullandı.

Çıray CHP içinde “adice provokasyon” yapanların olduğunu iddia ederek sözlerini şöyle bitirdi:

“(…)Ve son olarak değerli dostlarım, “Tuğba Hezer taziye olayı” ile başlayan sürecin sonuna gelindiğinde Tuğba Hezer’i hatırlayan var mı ve neden Sayın Kılıçdaroğlu’na provokasyon yapıyorlar? Daha da önemlisi Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan bu adice provokasyonların zeminini hazırlayan CHP’liler kim?”

 

(Odatv)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası