CHP’de Nilüferli gençlerden ‘devrim’ gibi öneri!

Türkiye’nin seçim atmosferine girmesiyle birlikte siyasi partiler adaylarını açıklamaya ve açıklanmayan yerlerde ‘aday belirleme yöntemi’ aramaya başladı. CHP, Bursa‘da 9 ilçede belediye başkan adaylarını açıkladı fakat adayları netleşmeyen ilçelerde belediye başkan adayının ve tüm yerelde belediye meclis üyeliklerinin hangi yöntemle belirleneceği konusunda ise kesinleşen bir karar bulunmuyor.

CHP Nilüfer Gençlik Kolları ise bu yöntemlerle ilgili Bursa‘ya gelen heyette de yer alan Erdal Aksünger‘e bir öneride bulundu. Nilüferli gençler, başta Bursa olmak üzere tüm Türkiye‘de siyasetin gençleşmesi için bu önerinin çok önemli olduğunu düşünüyor. Gençler, “Yaklaşan yerel seçimler ve olacak diğer seçimlerde gençlerin siyasette hem yerel yönetimlerde hem de genelde temsiliyet kazanması, siyasette aktif rol oynaması açısından parti yönetimimize önerimizdir.” sözleriyle Aksünger‘e gönderdiği öneride şöyle dediler:

Parti meclisi, il ve ilçe yönetimlerde, delegeliklerinde uygulanan %20 genç kotası yaklaşan yerel seçimde ve bir sonraki yerel ve genel seçimlerde milletvekilliğinde, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliklerinde temayül veya ön seçim de oy kullanılma esnasında genç aday sayısına göre %20 kotasının ‘oy kullanma’ sırasında ‘oy kullanılacak’ listede uygulanması ve zorunlu kılınmasını istiyoruz.
Zorunluluk durumu: ön seçimlerde uygulanan bir parti üyesinin en az 8 en fazla 18 aday adayına oy kullanılmasından dolayı sorun teşkil etmemesi.
PM, il ve ilçe yönetimlerinde kotadan dolayı giren genç adaylara duyulan güvenin yerel yönetimlerde ve milletvekilliklerin de duyulmasını istiyoruz.
Uygulanacak yöntemin tüm Türkiye’deki il ve ilçelerde gençlerin önünün açılması ve gençlik kolları mutfağında yetişen gençlerin, TBMM’de ve belediye meclislerinde temsil edilmesi, partiye katılan genç arkadaşlarımızın hedef ve amaç belirlemesi, parti temsiliyetinin gençleşmesi, Türkiye’deki genç nüfusa hitap etmesinden dolayı uygulanması önemlidir.
Öneride bulunan gençler; bu önerinin gençlerin ikinci planda bırakılmasını son erdireceğini ve bunun ışığında gençlerin daha motivasyonlu, umutlu bir amacı olacağından başarı getireceğini düşündüklerini belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası