Çin, Kadınları TV’den Yasakladı

0 112

Bağımsız Gazete – Çin hükümeti televizyonda kadınsı erkekleri yasakladı ve yayıncılara Perşembe günü “devrimci kültürü” teşvik etmelerini söyledi, iş dünyası ve toplum üzerindeki kontrolü sıkılaştırmak ve resmi ahlakı uygulamak için bir kampanyayı genişletti.

Başkan Xi Jinping, Komünist Parti’nin iş, eğitim, kültür ve din üzerinde daha sıkı kontrolü olan bir “ulusal gençleşme” çağrısında bulundu. Şirketler ve halk, daha güçlü bir Çin ve daha sağlıklı bir toplum vizyonuna uyum sağlama konusunda artan bir baskı altında.

Parti, çocukların çevrimiçi oyunlara erişimini azalttı ve sağlıksız olarak gördüğü ünlülere ilgi gösterilmesini engellemeye çalışıyor.

TV düzenleyicisi, kadınsı erkekler için aşağılayıcı bir argo terim – niang pao veya kelimenin tam anlamıyla “kız gibi silahlar” kullanarak, yayıncıların “korkak erkeklere ve diğer anormal estetiğe kararlı bir şekilde son vermeleri” gerektiğini söyledi .

Bu, bazı Güney Koreli ve Japon şarkıcı ve aktörlerin zarif, kız gibi görünümünden etkilenen Çinli pop yıldızlarının, Çin’in genç erkeklerini yeterince erkeksi olmaya teşvik etmekte başarısız olduklarına dair resmi endişeyi yansıtıyor.

Düzenleyici, yayıncıların “kaba internet ünlülerini” teşvik etmekten ve servet ve şöhret hayranlığından kaçınmaları gerektiğini söyledi. Bunun yerine, programlar “mükemmel Çin geleneksel kültürünü, devrimci kültürünü ve ileri sosyalist kültürünü şiddetle teşvik etmelidir.”

Xi hükümeti de Çin internet endüstrileri üzerindeki kontrolü sıkılaştırıyor.

Oyun ve sosyal medya sağlayıcısı Tencent Holding ve e-ticaret devi Alibaba Group da dahil olmak üzere, iktidar partisinin endişelerinin çok büyük ve bağımsız olduğu konusunda şirketlerde anti-tekel, veri güvenliği ve diğer yaptırım eylemleri başlattı.

Çarşamba günü yürürlüğe giren kurallar, çevrimiçi oyunları haftada 18 saatten üç saate kadar sınırlandırıyor ve okul günlerinde oynamayı yasaklıyor.

Oyun geliştiricilerinin, piyasaya sürülmeden önce hükümet onayına yeni oyunlar göndermeleri gerekiyordu. Yetkililer onları milliyetçi temalar eklemeye çağırdı.

Parti ayrıca ünlüler üzerindeki kontrolü de sıkılaştırıyor.

Düzenleyici, yayıncıların “kamu düzenini ihlal eden” veya “ahlakını kaybetmiş” sanatçılardan kaçınması gerektiğini söyledi. Ünlülerin çocukları ile ilgili programlar da yasaklandı.

Cumartesi günü, mikroblog platformu Weibo Corp. hayran kulüpleri ve eğlence haberleri için binlerce hesabı askıya aldı.

Popüler bir aktris Zhao Wei, hiçbir açıklama yapmadan yayın platformlarından kayboldu. Adı, filmlerin ve TV programlarının kredilerinden kaldırıldı.

Perşembe günkü emir, yayıncılara sanatçılar için ödemeyi sınırlandırmalarını ve vergi kaçırmalarına yardımcı olabilecek sözleşme şartlarından kaçınmalarını söyledi.

Başka bir aktris Zheng Shuang, ünlüleri olumlu rol model olmaları konusunda uyarmak için vergi kaçakçılığı suçlamalarından geçen hafta 299 milyon yuan (46 milyon $) para cezasına çarptırıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku