Çin, Taliban’a Afganistan’ın İç İşlerine karışmayacağını söyledi

0 18

Bağımsız Gazete – Çin’den gelen güvence, aynı gün Pekin’in Afganistan’a ilk partide üç milyon doz Covid-19 aşısı bağışlayacağını ve ardından daha fazla acil durum malzemesi bağışlayacağını söyledi.

Çin, Afganistan’daki Taliban hükümetine Pekin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğuna ve iç işlerine müdahale etmeyeceğine dair güvence verdi.

Çin’in Afganistan Büyükelçisi Wang Yu, Salı günü Kabil’de Dışişleri Bakan Vekili Amir Khan Muttaki ile yaptığı görüşmede, Pekin’in Afganistan’da “geniş ve kapsayıcı” bir siyasi yapının kurulmasını umduğunu söyledi.

Çin’den gelen güvence, aynı gün Pekin’in Afganistan’a ilk partide üç milyon doz Covid-19 aşısı bağışlayacağını ve ardından daha fazla acil durum malzemesi bağışlayacağını söyledi.

Aşılar, Pekin’in bu ayın başlarında Kabil’e sağlamayı taahhüt ettiği 31 milyon dolarlık gıda, kış havası malzemeleri, aşılar ve ilaçların bir parçası olacak.

Kabil’de Wang Yi, Amir Khan Muttaki’ye şunları söyledi: “Çin, Afganistan’ın egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duyuyor, Afganistan’ın içişlerine müdahale etmeyecek ve Afgan halkının ulusal koşullarına uygun bir kalkınma yolunu bağımsız olarak seçmesini destekliyor.”

Bu, Taliban’ın geçen ay iktidara gelmesinden sonra Kabil’de kamuoyuna duyurulan ikinci üst düzey Çin-Afganistan görüşmesiydi.

Ağustos ayının sonlarında, Taliban siyasi başkan yardımcısı Abdul Salam Hanafi, Kabil’de Büyükelçi Wang Yu ile bir araya geldi.

Amir Khan Muttaqi ile Salı günü yaptığı görüşmede Wang Yi, Afgan tarafına Çin vatandaşlarının, Çin tarafından finanse edilen işletmelerin ve Afganistan’daki büyükelçiliğin güvenliğini koruma çabaları için teşekkür etti.

Çin resmi medyasında yer alan bir habere göre Amir Khan Muttaqi, Çin’in Afganistan’ın dost komşusu olduğunu ve Afganistan’a yönelik politikasının her zaman adil ve objektif olduğunu söyleyerek Çin’e desteği ve yardımları için teşekkür etti.

Çin ve uluslararası toplumun yardımıyla Amir Khan Muttaqi, Afganistan’ın terörle daha iyi mücadele etmek için yönetim yeteneklerini sürekli olarak geliştirmeyi umduğunu söyledi.

Afganistan’ın hiçbir gücün Afgan topraklarını Çin ve diğer ülkelerin çıkarlarını tehlikeye atacak şeyler yapmak için kullanmasına asla izin vermeyeceğini de sözlerine ekledi.

Cenevre’de, Çin’in BM Misyonu başkanı Chen Xu, Çin’in ilk partide Afganistan’a üç milyon doz Covid-19 aşısı bağışlayacağını ve ardından daha fazla acil durum malzemesi bağışlayacağını söyledi.

Chen Xu, “Çin, Afganistan’a acilen yiyecek, kış için malzeme, Kovid-19 aşıları ve 200 milyon yuan (31 milyon dolar) değerinde ilaç sağlamaya karar verdi” dedi.

Afganistan’daki İnsani Durum konulu Üst Düzey Bakanlar Toplantısında Chen Xu, “Çin, Afgan halkının istek ve ihtiyaçlarına saygı duymaya devam edecek ve Afganistan’ı barışçıl yeniden inşası ve ekonomik kalkınmasında desteklemek için elinden gelenin en iyisini yapacak” dedi.

Chen Xu ayrıca Çin’in BM’yi Afganistan’daki insani krizin hafifletilmesinde daha büyük bir rol oynaması ve Afganistan’ın sorunsuz bir geçiş sağlamasına ve erken bir tarihte barışçıl kalkınma yoluna girmesine yardımcı olması konusunda desteklediğini söyledi.

Resmi haber ajansı Xinhua’nın aktardığına göre, Çin, BM’nin Afganistan’a yönelik insani yardım çağrısını memnuniyetle karşılıyor, BM’nin Afganistan sorunuyla ilgili diğer çok taraflı mekanizmalarla işbirliğini güçlendirmesini ve birbirini tamamlayarak sinerji oluşturmasını destekliyor” dedi.

Görüşmede, mevcut koşullar altında uluslararası toplumun Afganistan’a yardımı artırması gerektiğini söyledi.

Chen Xu, ABD ve müttefiklerinin Afgan halkına ekonomik, geçim kaynağı ve insani yardım sağlamakla daha fazla yükümlü olduğunu söyledi.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku