Gündem

Çin’de Genetiği Değiştirilmiş Çocuklar


Gündem

Çin’de doğacak çocukların genetik yapısı ile oynanıyor ve onların daha uzun ömürlü, hastalıklara karşı daha dirençli olmaları sağlanıyor.Bilim ve teknoloji o kadar çok ilerledi ki, doğacak çocukların genetik yapısı ile oynanıyor ve onların daha uzun ömürlü, hastalıklara karşı daha dirençli olmaları sağlanıyor. Onların gelecekteki tüm hastalıklara karşı bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi çalışmaları ile gündeme gelen Çin’de bu konuda çalışmalar yapıldığı ve 2018 yılından beri şu ana kadar 3 bebeğin genetiği ile oynandığı haberi yayılmaya başladı. Bilinen 2 bebeğin dışında henüz açıklanmamış bir bebek daha var. Bu bebeklerin genetik yapısı ile oynayan Çinli bilim insanı da 3 yıl hapse mahkum edildi. Ayrıca bu bilim insanı, 430 bin avro para cezasına da çarptırıldı. Ona yardım eden elemanlar da daha hafif olmak üzere hapis cezası aldılar. Genetiği ile oynanan 2 bebek sağlıklı bir şekilde 14 hafta anne karnında kaldıktan sonra dünyaya geldi. Bebeklerin DNA’ları ile oynayan kişi Jiankui isimli bir genetikçi.

Bebeklerin Genetik Yapısı ile neden oynanıyor?

Günümüzde insan ömrü 120 yılı bulamıyor. Ancak her bir hücre 150 yıl sağlıklı yaşamak şartı ile dünyada yaşamını sürdürebilir. Bizler sağlıksız beslenerek, kötü alışkanlıklarımızla ve stres faktörünü de ekleyerek ömrümüzü 70-80 yıla kadar sürdürebiliyoruz. Kötü ekonomik koşulların olduğu coğrafyada yaşayanlar ise bundan bile daha kısa yaşıyorlar. Global olarak dünya 100 yıl öncesine göre, daha az yaşanır bir yer haline geldi. Yiyecekler doğal değil, karbon emisyonları atmosferi son derece kötüleştirdi. Sanayileşme ve konforlu yaşamanın maliyeti, ömrümüzden çalınan onlarca yıl oluyor. Çin işte bu yüzden genetik yapının üzerinde bir takım değişimlere yaparak, yen bir insan profili yaratmayı amaçlıyor. Daha dayanıklı, daha az hastalanan ve daha uzun ömürlü insanlar yetiştirmek için…

Çin derken Çin’deki bazı bilim insanlarını kastediyoruz. Ayrıca diğer süper güçlerin, bu olayı ilk defa duymuş gibi şaşırma numarası yapmasının nedeni, biraz politika ve biraz din kaynaklı muhalefetin baskısı ve uluslararası yasaklardan başka bir şey değil. Bu çalışmalar, pekala gizliden gizliye yürütülüyor olabilir ve yürütülüyor da… Kamuoyunun bunu bilmesi, çalışmaları aksatmaktan başka bir işe yaramayacak ne de olsa! Konumuza dönecek olursak, Jiankui adı verilen bu bilim insanı ve saz arkadaşları, bu bebeklerde ortaya çıkabilecek immün yetmezlik virüsüne karşı sağlam bir bağışıklık elde etmişler.

Çalışmalar başlangıçta iyi niyetlerle başlar ama sonra karmaşık hal alabilir. Bu konu da, atom bombasına giden atom çekirdeği parçalama buluşuna benzeyebilir. Genom düzeltme masumane girişimleri ile, insanı duygusuz makinelere çevirme yöntemleri de bulunabilir. Mesela yorulmayan ve itaatkar işçi popülasyonları, günde 1 kez yiyecekle doyan insan üstü varlıklar ve hayal gücünü biraz daha zorlarsak, hiç hastalanmayan, kötü yaşam şartlarında hayatta kalabilecek popülasyonlar üretilmek istenebilir. Sizce böyle bir gelişme kimlerin işine gelebilir?