Çin’den ABD’ye “COVID-19’un kökenini politikleştiriyorsun” suçlaması

0 29

[ad_1]


Çin Dışişleri Bakanlığı Tabanca Denetim Genel Müdürü Büyükelçi Fu Cong, COVID-19’un kökenine ilişkin ABD danışma raporunun açıklanmasından ilkin, ABD’nin virüsün kökeni mevzusunda Çin’i suçlayarak mevzuyu siyasileştirdiğini söylemiş oldu


Büyükelçi Fu “Çin’i günah keçisi yapmak ABD’yi aklamaz, eğer Çin’i temelsiz şekilde suçlamak istiyorlarsa Çin’den gelecek karşı saldırıya da hazır olmaları lazım.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.


DSÖ heyeti Wuhan’a gitmişti


Daha ilkin virüsün kökenine ilişkin soruşturma başlatılması talebini reddeden Çin, internasyonal baskıların artmasıyla DSÖ heyetinin Wuhan’da incelemeler yapmasına izin vermişti.


DSÖ, ilk vakaların ortaya çıkmış olduğu Çin’in Wuhan kentine, internasyonal bilim adamlarından oluşan bir kurul göndermişti.


İnceleme sürecinde bazı kurul üyeleri, Çinli yetkililerin salgının başındaki ilk vakalarla ilgili kendi hazırladıkları özetleri ve veri analizlerini kendilerine verdiğini, sadece ham detayları paylaşmayı reddettiğini açıklamıştı.


Çinli yetkililerden iddialara red


Kurul, 29 Ocak’ta başladığı saha çalışmalarında, ilk vakaların görüldüğü Wuhan Deniz Ürünleri Besin Pazarı’nın yanı sıra virüsün bir kaza sonucu dışarı çıkmış olduğu iddialarına mevzu olan Wuhan Viroloji Enstitüsünde de incelemeler yapmıştı.


2002-2003 yıllarındaki Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) salgınının peşinden, yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak amacıyla kurulan enstitü, COVID-19’un buradaki laboratuvarda suni üretildiği ve yanlışlıkla dışarı çıkmış olduğu iddialarına mevzu olmuştu.


Çinli yetkililer, söz mevzusu iddiaları reddetmiş, COVID-19’un başka bir ülkede ortaya çıkmış olduğu ve ithal dondurulmuş deniz ürünleriyle ülkeye geldiğine dair kanıtlanmayan, karşı iddialar ortaya atmıştı.


COVID-19 ilk kez Wuhan’daki besin pazarında görülmüştü


Dünya, COVID-19 salgınından ilk kez, Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde “deposu bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının” ortaya çıktığını DSÖ’ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.


Hastalık, ilk kez Wuhan’da deniz ürünleri besin pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan “solunum rahatsızlığı” şikayetiyle 17 Kasım’da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.


Akciğer iltihaplanmasına neden olan hastalığa, yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilen, daha ilkin bilinmeyen türdeki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku