Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Çin’in Wuhan kentindeki Türk vatandaşlarına corona virüsü tahliyesi

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Çin’in Wuhan kentindeki Türk vatandaşlarına corona virüsü tahliyesi
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Son dakika haberi! 

Corona virüsünün birinci çıktığı Çin’in Wuhan kentindeki 32 Türk vatandaşı tahliye edilecek.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Açıklamayı Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen yaptı. NTV’ye konuşan Önen, evvel Çin’deki son durumla ilgili haberler verdi.

Devlette virüs nedeniyle ölenlerin sayısının 106’ya ulaştığını söyleyen Önen, “Vaka sayısı 6 bini geçti. 44 bin kişi karantinada. Wuhan kesiminde bilhassa karantina kuralları uygulanıyor” dedi.

Türkiye’de kimi toplumsal medya hesaplarında abartılı ve yanlış haberler olduğunu belirten Önen, “Tüm vatandaşlarımızla irtibat halindeyiz. Wuhan’da 32 vatandaşımız var. Resmi girişimlerimizi yaptık. 32 vatandaşımızı çıkarmak için teşebbüslerimize başladık” diye konuştu.

“SAĞLIK DURUMLARI İYİ”

Önen, yurda getirilecek vatandaşların sıhhat durumlarının âlâ olduğunun altını çizdi ve şöyle devam etti:

“Virüs tespit edilmedi. En kısa devirde getireceğiz.  Çinli yetkililerle organize ediyoruz. Japonya vatandaşlarının bir kısmı devletine gönderildi. Ambulans uçak yahut donanımlı uçakla Türkiye’ye getirilecek. Türkiye’ye getirilişlerinde makul karantina kuralları uygulanacak. Belli başlı prosedürler uygulanacak. Vatandaşlarımızla irtibat kuruyoruz. Bize yansıyan haberimiz dahilinde olan bir Türk vatandaşında virüs yok.”

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bakanlık ve Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliğinin eyaletteki Türk vatandaşlarıyla nizamlı temasta bulunduğu, vatandaşlara yönelik haberlendirme ve yönlendirme yaptığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Çin’in Hubey eyaletindeki Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) çeşidi salgın nedeniyle başta Wuhan olmak üzere Hubey eyaletindeki vatandaşlarımızın ve aile fertlerinin eyaletten tahliyelerini teminen çalışmalar başlatılmıştır. Bu çerçevede, Sıhhat Bakanlığımız gerekli tüm hazırlıkları yapmıştır. Çin makamlarıyla da yakın temas yürütülmektedir.”

“SAĞLIK BAKANLIĞIMIZ HALK SIHHATINE YÖNELİK GEREKLİ TEDBIRLERI ALMIŞTIR”

Bakanlığın 27 Ocak’ta Çin’e yönelik seyahat ihtarında bulunduğu hatırlatılan açıklamaya, şöyle devam edildi:

“Vatandaşlarımızın mecburî olmadıkça Çin’e seyahat etmemeleri, Çin’de bulunanların ise başta Hubey eyaleti olmak üzere vakaların ağır görüldüğü yerlerden uzak durmaları, sıhhat tedbirlerine azami riayet etmeleri, Çin makamları, Yerküre Sıhhat Örgütü, Bakanlığımız ve Çin’deki diplomatik temsilciliklerimizin açıklama ve ihtarlarını yakından takip etmeleri tavsiyesinde bulunulmuştur.”

Açıklamada, Türkiye’de teyitli yeni tip koronavirüs vakası bulunmadığı vurgulanarak, “Şüpheli bulunan bir Çinli yolcu, 25 Ocak Cumartesi günü memleketine geri gönderilmiştir. Sıhhat Bakanlığımız, devletimize milletlerarası girişlerin yapılacağı tüm noktalarda, halk sıhhatine yönelik gerekli tedbirleri almıştır.” sözü kullanıldı.

PEKİN BÜYÜKELÇİSİ EMİN ÖNEN NTV’DE AÇIKLADI: YALNIZCA WUHAN’DAKİ TÜRKLER TAHLİYE EDİLECEK

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap