Çizgi Filmlerde Saklı Gerçekler

0

Çizgi Filmlerde Saklı Gerçekler

Bu yazıyı okumaya başlamadan önce, bilmenizi isterim ki, sıradan ve garip “Adamın başında üçgen var!” veya “Aha, tek göz!” tipinde açıklamalar okumayacaksınız. Bu yazıyı okuduktan sonra aslında biraz ülke siyasetinden uzaklaşacak, hayatta farklı şeylerin de olduğunun farkına varacaksınız.

Bu yazıda, uzun zamandır -bu gerçeği fark ettikten sonra daha da artan bir ilgiyle- takip ettiğim ve hayatın absürt olan her anını, insanların temel değer yargılarının aşılmazlığını her bölümünde farklı bir mizahla anlatan Gumball’dan bahsedeceğim.

Öncelikle ansiklopedik birkaç bilgi vermek istiyorum. İlk gösterimini 2011 yılında İngiltere’de yapan, bir İngiliz-Amerikan çizgi dizisi olan Gumball, Ben Becquelet tarafından tasarlanmıştır. Dizinin ana karakterleri Gumball ve Darwin’dir. Gumball aynı annesi gibi mavi renkli bir kedidir ancak babası ve küçük kız kardeşi pembe birer tavşandır. Darwin ise ailenin evcil hayvanı iken birtakım değişiklikler sonrasında konuşmayı öğrenmiş ve ailenin bir üyesi olmuştur.

GUMBALL
GUMBALL

Dış Görünüşe Tapmak

“Elbise” adlı bölümde Gumball, evdeki tüm elbiseler yıkanıp çektiği için annesinin gelinliği ile okula gitmek zorunda kalır. Okul arkadaşları onun farklı ve yeni birisi olduğuna inanır. Öyle ki, Gumball onlara o an uydurduğu ve içinde ‘Gum’ ve ‘Ball’ kelimeleri geçen bir isim söylediğinde kimsede bir çağrışım uyanmaz. “Elbisesi çok güzel olduğu” için sınıfta ödevlerden muaftır, yemekhanede yemeği özeldir, spor salonunda ise sırtta taşınır. Herkes etrafında pervane olmuştur. Onun mu yoksa kıyafetin mi? İş öyle bir hal almıştır ki Darwin ona âşık bile olmuştur.

Ancak bölüm sonunda, Gumball elbiseyi çıkarmak zorunda kalır. Ve elbisesiz, çırılçıplak öylece kaldığında, o etrafında pervane olan insanlar ona gülmeye, onunla alay etmeye ve onu küçümseye başlarlar. Bu bölüm, insanlardaki dış görünüşe verilen abartı önemi gözler önüne seren ve bu yönde mesajlara sahip bir bölümdür. Biraz abartı ama çoğunlukla gerçekçidir.

GUMBALL2
GUMBALL2

 

Bir Çocuğun Sorumluluktan Anladığı

“Sorumlu” bölümünde Gumball’ın annesi küçük kardeşlerinin sorumluluğunu bir süreliğine Gumball ve Darwin’e verir. “Sorumluluk” kelimesi Fince bir kelimeymiş gibi hiçbir şey ifade etmemektedir onlara. Gün boyu, küçük kız kardeşlerini tasmayla gezdirirler, elinden kitapları defterleri ‘kâğıt kesici olduğu için’ alırlar. Ve kendi sorumluluk anlayışlarıyla bir gün yaşarlar. Gün sonunda eve dönen ebeveynler ise evi su basmış halde bulacaklardır.

Burada, “Bir çocuğa sorumluluk verirsen böyle olur!” sonucundan çok bir çocuğun sorumluluk kelimesinden ne anladığı veya anlamadığı anlatılmaya çalışılmış. Tabi, “Çocukların bazı kelimelere yükledikleri anlamları, o kelimeyi anne babalarının kullanış ve uygulayış biçimleri oluşturur.” Sonucu da çıkarılabilir bu bölümden.

 

Hayat Çıkmazları

“Tavsiye” bölümünde okul rehberlik servisi öğretmeninin aşırı soyut tüm tavsiyelerine uyan ikili okulu patlatır.

“İmza” bölümünde okunmadan atılan imzaların nereye varacağı anlatılırken devlet işlerinde yapılan hataların düzeltilmesinin çok zor olduğu vurgulanıyor. (Bürokrasi Koridorları)

“Yolculuk” bölümünde bir yolculuk esnasında anlatılan korkunç hikâyenin anbean gerçekleşmesi anlatılır. Burada kendi uydurdukları hikâyenin gerçek olacağına inanan aile, karşılaştıkları insanlara aşırı bir önyargı ile yaklaşır. Her an ile ilgili kötümser düşünceler üretmeleri de cabası.

Yukarıdaki örneklerle anlatmaya çalıştığım, basit bir çizgi dizide bile hayatın her duygusu, her anı, absürtlükleri işleniyor. Gerçek hayatın birebir kopyası olan bu çizgi diziler, aslında yaptığımız hataların karşı tarafta, kuruntularımızın ise kendi bünyemizde yarattığı tahribatları fark etmemiz ve öngörmemiz için bir fırsat değil midir?

Tabi, öte yandan Gumball özelinde birçok çizgi dizinin insanların dizginlemesi gereken önyargı ve kibir gibi duygularını açıkça eleştiren, yukarıdaki gibi birçok anlamlı mesaja sahip bir yapısı vardır.

Esen kalın.. Gumball ile kalın..

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku