Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

ÇOCUĞUNUZ DERS ÇALIŞMIYORSA NE YAPABİLİRSİNİZ?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 ÇOCUĞUNUZ DERS ÇALIŞMIYORSA NE YAPABİLİRSİNİZ?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Çocuğunuz ders çalışmıyorsa önce çocuğa baskı uygulamak yerine ders çalışma sorumluluğunu ve bu sorumluluğun önemini çocuğunuza anlatınız. Bazen ne kadar iyi açıklamalar yapsak da çocuklar bizi anlamak istemezler. Ya da kendi düşüncelerinin her zaman doğru olduğuna inanırlar. Öyleyse çocuğa anlattıklarımızla değil örnekler vererek gösterebiliriz. Görüntünün her zaman anlatmaktan daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Çocuklar kendi gözleri ile durumu gördükleri zaman kendi ders çalışma bilinçlerine ulaşacaklardır ve herhangi bir baskı gerekmeden ders çalışacaklardır. Örnek gösterirken çocuğun olmak istediği meslek grubunun çalışanlarıyla çocuğunuzu görüştürebilirsiniz. Bu meslek grubunda gayrette bulunmadığı zaman diğer seçenekteki meslek gruplarını da göstermelisiniz. Böylelikle çocuğunuz her kesimden meslek dallarının uzmanlarıyla konuşup o işlerin artı ve eksi yönünü öğrenecektir. Çocuğun kafasında yer alan düşünceler değişmeye başlayacak ve en mantıklı gördüğü meslek dalını yapmak için ders çalışacaktır. Yoksa kafasında soyut düşünceleri olan bir çocuk ne ders çalışmak isteyecektir ne de ders dinlemek isteyecektir.

Çocuğunuza Ders Çalıştırma Yöntemleri

Çocuğunuza ders çalıştırma yöntemleri tamamen baskıdan uzak olan yöntemleri içerir. Diyelim ki çocuğunuz kendi kendine ders çalışıyor lakin bu süre yeterli gelmiyorsa birkaç farklı teknik uygulayabilirsiniz. Bu teknikler;

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

1) Telefonu Sadece Belirli Bir Saatte Verin

Günümüz çocuklarının en büyük derdi telefondur. Ders çalışmakta beş dakika artan zaman çocuklar için problem teşkil etse de telefonda geçirilen süre çocuklara herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Yarım saat kullanılmak istenen telefon iki saat kullanılabilmektedir. Özellikle saatlerce telefon kullandıktan sonra kafamızı kaldırdığımızda bir baş ağrısı ve boyun ağrısı çekeriz. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar bel pozisyonlarına ve boyunlarına dikkat etmedikleri için vücut duruşları da bozulmaktadır.

Uzun süre telefona bakmanın da bir diğer dezavantajı görme problemlerinin meydana gelmesidir. Çocuğunuza bu sorunları anlatırsanız telefon kullanımını kendi kısıtlayabilir. Lakin genellikle ders çalışmak yerine telefonda vakit kaybetmeyi tercih edeceklerdir. Bu durumda çocuğunuzun telefonu sizin elinizde olsun ve günlük yarım saat kendi telefonunu kullanmasına izin verin. Bu yarım saatte çocuk gerçekten işi var ise bunları halledecektir. Oyun oynama, sosyal medyada zaman kaybetme gibi bazı alışkanlıklarından kurtulacak ya da bu kullanımları sınırlandıracaktır.

Telefon kullanımını sınırlandıran çocuklar genellikle, oyun bağımlısı olmadıkları sürece, sosyalleşmektedir. Bir süre sonra kendileri de telefon kullanımını yarım saatten aşağıya düşürebilmektedir. Telefonu amacına göre kullanmayı alışkanlık haline getiren her çocuk asıl görevinin okul dersleri olduğunu anlar ve ödevlerini yapar. Telefonla ilgilenmediği için beyninde telefonda gezindiği yerler değil okul hayatıyla ilgili bir takım bilgiler kalır.

2) Çocuğunuza Ders Çalışma Programı Ayarlayın

Ders çalışma programı hangi gün hangi saatte ne yapacağını bilmeye denktir. Ders programı olan ve olmayan çocuk arasındaki temel fark her iki çocuğun farklı mecralarda vakit öldürmesidir. Örneğin arkadaşlarıyla dışarı çıkmak isteyen çocuk, televizyon izlemek isteyen çocuk, uyuyan çocuk… vb. Bu çocuklar genellikle ders çalışma saatlerinde farklı alanlara yönelir. Bunun önüne geçmek için bir saat ders çalışma bir saat dinlenme gibi bir program hazırlayabilirsiniz. Böylelikle gün sonunda hangi ders için ne kadar süre çalışmış ve dinlenmiş olduğunu ölçersiniz. Çocuk da kendi ders çalışma zamanını bilir. O saat içerisinde herhangi bir bahane üretemez.

3) Ödev Saati, Tekrar Saati Ve Test Saati Oluşturun

Çocuğunuz okuldan geldi ve ders çalışma programı gibi bir seçeneğe uymayı istemiyorsa zaman dilimini üçe bölüp günlük işlerini yerine getirmeyi sağlayabilirsiniz. Örneğin çocuk okuldan geldikten sonra günlük bilgileri unutmaması için tekrar saati yapmalı. Molalardan sonra akşam vaktinde ödev saatini yapmalıdır. Ödevini ypan çocuk üzerindeki büyük bir yükü attığını da fark eder. Daha sonra gece yatmadan önce işlenilen konularla ilgili test çözmesini sorumluluk haline getirmelidir. Tüm bunları yaparken gece yatakta en az on beş dakika boyunca kitap okumasını öneriniz. Kitap okumak hem çocuğun hayal gücünü geliştirir hem de okuduğunu anlama özelliği katar. Her çocuk mutlaka günde en az on beş dakika kitap okumalıdır. Bu kitap okuma için herhangi bir üst limit yoktur. Ne kadar çok kitap okunursa o kadar faydalı olur.

Çocuğunuzun Çalışacağı Ders Saati

Çocuğunuzun çalışacağı ders saatini siz değil çocuğunuz belirlesin. Eğer ki bu dersleri beraber çalışıyorsanız ortak bir saat belirleyebilirsiniz. Lakin çocuğunuzu illa o saat olacak diye zorlamayın. Düzgün bir iletişim kurarsanız ve ona iyi olan seçeneği nedeni ile birlikte anlatırsanız doğru zaman dilimini bulabilirsiniz. Her ne nedenle olursa olsun asla baskı kurmayın ve baskıya meyil göstermeyin.

Çocuğunuzun Ders Çalışma Alışkanlığını Kazanması

Çocuğunuzun ders çalışma alışkanlığını kazanması aslında kendi sorumluluğunu öğrendikten ve uyguladıktan sonra kolaylaşacaktır. Lakin bilim insanlarının açıklamalarına göre bir alışkanlığı edinebilme süremiz yirmi bir gündür. Çocuğunuz yirmi bir gün boyunca ders çalışırsa artık bu alışkanlığı kazanmış demektir. Ne zorlama yapmaya ne de ders çalışması gerektiğine dair bir hatırlatmaya ihtiyacı yoktur. Hatta ders çalışma saati olmasa ya da programı olmasa dahi her gün farklı saatte sorumluluğunu yerine getirebilir. Belli bir saate kendini ayarlamamak ve gündelik akışa göre sorumluluğu yerine getirmek öğrenilmiş en iyi kazanımdır. Çocuklarınızın her zaman yanlarında olun ve onları destekleyin… İyi çalışmalar

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap