Çocuk İstismarında Yeni Boyut: Erzurumlu Efe İçin İmza Kampanyası

İstismar konusunda karnemizin hayli kabarık olduğu bir dönemde yeni bir istismar cinsi de ortaya çıktı. Aileler çocuklarına neler yaptığının farkına olmadan istismar edip, zarar vermeye devam ediyor. Başlatılan bir imza kampanyası belki bu farkındalığın yaratılmasına yardımcı olacak.

Sosyal medyada fenomen haline gelen Erzurumlu Çidoş Efe adlı çocuğun videosunun her köşede paylaşılmasından sonra yaşanan sürece isyan eden Ayşegül Coşkun isimli vatandaş bir imza kampanyası başlattı.

ÇOCUK İSTİSMARINA SON

Ailenin yaptığının bir tür çocuk istismarı olduğunu dile getiren Coşkun, “Yaklaşık üç gündür sosyal medyanın her köşesinde Efe’yi görüyorum ve durumdan aşırı rahatsızım. Yer aldığı çocuk programından sonra ilginin fazlalaştığını gören aile, çocuğun adına hemen bir Facebook ‘hayran’ sayfası ve İnstagram ‘hayran’sayfası açmışlar. Efe’ye, ‘Sizi seviyorum, beni takip edin.’ vs. gibi cümleleri ezberlettirip, videoya çekip bunu paylaşıyorlar.” ifadeleriyle konuya tepkisini gösterdi.

Dijital imza mecrası Change.org sitesi üzerinden ‘Erzurumlu Efe, medya ve aile kurbanı olmasın!’ başlıklı açtığı imza kampanyasında, mağdur çocuğun sağlık sorunları olduğunu da dile getirdi.

“Ayrıca çocuk obez, güçlükle konuşuyor ve cümlelerini bitirirken en az üç kere boğuluyormuş gibi nefes alıp veriyor, her şeyi yemek olarak görüyor. Yeme alışkanlığı,ç ok acil bir şekilde diyetisyen eşliğinde düzene oturtulmalı.” diyen Coşkun, Efe’nin, kaba ve obez sebebiyle konuşmasından sempati kazandığını düşündükleri için ailenin böyle bir işe girişmeyeceklerini düşündüğünü de belirtti.

Editör notu: Ayrıca daha küçük yaşından itibaren kaba söylemleri üzerinden popülarite kazanan Erzurumlu Efe‘nin gelecekte yaşayacağı ve yaşatacağı sorunları da bize hatırlatmış oldu. Konuşmalarının bu kadar fenomen olmasına sebep olan en önemli etkenlerden biri de ‘kaba bir dil’ kullanıyor olması. Ailesinin de bu konuda çok rahatsız olmadığı hatta aksine bu konuda tetiklediği de görülmekte. Tecavüz, taciz vakalarının bu kadar sık olduğu ülkemizde en büyük sebeplerden biride kuşkusuz ki algıdır. Kendini bu konuşma tarzı ile motive eden bir çocuk büyüdüğü zaman erkek erki üzerinden hayata bakacak ve en değerli varlık olarak kendisini gördüğünden dolayı karşı cinsini ezme durumu ortaya çıkacaktır. Belki de daha vahimi bir sonuçta yaşanabilir. Geleceğin magandasını bugünden hazırlamak yerine geleceğin bilim adamları hazırlamaya çalışsak mı acaba?

Bu sosyal sorumluluğa imza vermek için tıklayınız ve daha fazla insana ulaşması, bilgilendirilmesi için paylaşınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası