Çocuklarda miyopi vakalarında artış yaşanıyor

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Eşin Sağlık Sigortasından Nasıl Yararlanılır?

Hamile Olanlar Dikkat! Ne Zaman Covid-19 Aşısı Yaptırmalı…


Araştırmalara bakılırsa, salgın döneminde evlatların ekran başlangıcında geçirdiği sürenin artmasıyla, bilhassa miyop vakalarında artış görüldü.


Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Altan Kaman, “Miyopi benzer biçimde görme kusurları daha da fazlalaşırken, artı daha ilkin miyopi olan çocuklarda da göz numaraları daha çok ilerledi. Pandemi süresince telefon ve bilgisayar kullanımına bağlı olarak da göz kuruluğu ve göz yorgunluğu evlatları etkiledi.” diye konuştu.


Genetik ve yakına odaklanma


Bu hastalıkları tetikleyen bazı sebepler var.


Op. Dr. Altan Kaman’a bakılırsa, miyopide ana faktörlerden biri genetik olmakla beraber, yakına odaklama da miyopinin gelişiminde ve ilerlemesinde etken.  Kaman, yakına odaklanmanının sebebine ilişkin, telefon ve bilgisayarı örnek gösterdi.


Evlatların bu cihazların başlangıcında azca göz kırpması, göz kaslarının devamlı kasılı kalması da miyopinin yanında göz kuruluğu ve yorgunluğunu tetikleyebiliyor.


Bol miktarda sıvı tükettirmek gerekiyor


Uzmanlar, evlatların göz sağlığını korumak için bazı önerilerde bulunmuş oldu.


Op. Dr. Kaman, “Çocuklarımın göz sağlığını koruyabilmemiz için yakın odaklanmalarını olabildiğince azaltmamız lazım. Bilgisayar ve telefonla uzun süre zaman geçiren küçüklere ise ara sıra uzaklara bakarak göz egzersizleri yaptırmakta yarar var.” dedi.


Ufaklıklara ara sıra göz kırptırmak, göz sıvısını arttırmak için küçüklere bol miktarda sıvı tükettirmek de tavsiye ediliyor.  


Haber: Asena Maraş[ad_2]

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku