Çocukluk çağı aşıları pandemiye rağmen yapıldı

0 9

[ad_1]


Koronavirüs tüm dünyada tesirini korumaya devam ediyor. Salgından kurtulmak için tek deva olarak gösterilen COVID-19 aşıları, dünya genelinde ortalama 4 milyar kişiye yapılmış oldu. Aşılama emek harcamaları halen tüm hızıyla sürüyor.


Gündemde her ne kadar koronavirüs aşısı yer alsa da başka hastalıklara deva olarak geliştirilen çocukluk çağı aşılarını kesinlikle dikkatsizlik etmemek gerekiyor. Sadece koronavirüs süreci her alanda olduğu benzer biçimde çocukluk çağı aşıları mevzusunda da büyük aksama yaşanmasına sebep oldu.

Fotoğraf: Getty Images

[Fotoğraf: Getty Images]


2020’de 17 milyon çocuk aşı olmadı


Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Küçüklere Yardım Fonunun (UNICEF) sunmuş olduğu verilere bakılırsa dünyanın pek oldukca ülkesinde aşılama oranlarında ciddi düşüş yaşandı. Öyleki ki rutin aşılarını olmayan çocuk sayısının 2020’de, 2019 yılına kıyasla 3,7 milyon arttığı açıklandı. Gene verilere bakılırsa 2020 yılı süresince 17 milyon çocuğun asla aşı olmadığı açıklandı.

Türkiye’de çocukların yüzde 98’i aşılandı


Her yıl 1 milyon 200 bin bebek aşılanıyor


Çocukluk çağı aşıları mevzusunda mühim emekler meydana getiren Türkiye’de ise durum değişik… Türkiye’de her yıl ortalama 1 milyon 200 bin bebeğe aşı uygulanıyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de çocukluk çağı aşılarının uygulanma oranını yüzde 98 olarak deklare etti.


Son beş senelik süreçte Türkiye’deki çocukluk çağı aşılama oranları birçok gelişmiş dünya ülkesinden daha üst seviyelerde bulunuyor. Öyleki ki 5’li karma aşısında üçüncü dozda (difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci, haemophylus İnfluenza B) 2018’de yüzde 98, 2019’da yüzde 99 ve 2020’de yüzde 98 benzer biçimde oranlara ulaşıldı. Sıhhat Bakanlığının verilerine bakılırsa son 10 senelik süreçte ise aşı oranları yüzde 95’in üstünde seyrediyor.


Türkiye’de aşılama emek harcamaları hız kesmedi


Sıhhat Bakanlığının belirlediği takvim doğrultusunda çocuklar doğduktan derhal sonrasında aşılanıyor. Bilimsel gelişmeler ışığında hazırlanan aşı takvimi belirli bir yaşa kadar titizlikle uygulanıyor.


Türkiye’de çocukluk çağı aşılama hizmetleri 1985-1987 yıllarından itibaren tertipli olarak verilmeye başlandı. O gün bugündür de dünyadaki bilimsel gelişmeler takip edilerek tertipli şekilde takip ediliyor. Öyleki ki aşısı noksan olan çocuklar aile hekimleri tarafınca saptanarak aşıları tamamlanıyor.


Sıhhat hizmetlerinin mühim bir parçasını oluşturan bağışıklama, pandemi sürecinde de hız kesmeden sürdü. Aşılama emek harcamaları, koronavirüs önlemleri çerçevesinde sıhhat müesseselerinde titizlikle sürdürüldü.

Grafik: Şeyma Özkaynak

[Grafik: Şeyma Özkaynak]


Aşılar ücretsiz bir şekilde yapılıyor


Türkiye’de çocuklar 13 hastalığa karşı rutin olarak aşılanıyor. Bu hastalıklar şu şekilde sıralanıyor:


Verem, difteri (kuşpalazı), boğmaca, tetanos, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hepatit-B, hepatit-A, zatürre, suçiçeği ve çocukluk çağı menenjiti.

Ulusal Çocukluk Periyodu Aşı Takvimi’nde yer edinen aşılar Sıhhat Bakanlığı kurum ve müesseselerinde ücretsiz bir şekilde uygulanıyor.


Bu aşılardan ilki doğumdan derhal sonrasında meydana getirilen Hepatit B aşısı. Aşının ikinci dozu bebek 1 aylıkken, üçüncü dozu altıncı ayda uygulanıyor.

Evlatları verem hastalığına karşı korumuş olan aşı ise tek doz olarak bebek 2 aylıkken yapılıyor.


Zatürre, menenjit ve bakteriyemi benzer biçimde pek oldukca hastalığa neden olabilen virüslerden korunabilmek için meydana getirilen konjüge pnömokok aşısının (KPA) ilk dozu ikinci ayda, ikinci dozu dördüncü ayda vuruluyor. Aşının pekiştirme dozu için ise 12’nci ay umut ediliyor.

Grafik: Şeyma Özkaynak

[Grafik: Şeyma Özkaynak]


Her aşı belli zamanlarda uygulanıyor


Beşli karma aşı olarak malum DaBT-İPA-Hib (Difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci ve Hib menenjiti) birinci, dördüncü ve altıncı aylarda yapılıyor. 18’inci ayın sonunda ise pekiştirme dozu uygulanıyor.


Dörtlü karma aşı olarak malum DaBT-İPA (Difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci) 4 yaşlarında pekiştirme dozu olarak yapılıyor.


Çocuk felci aşısı altıncı ve 18’nci aylarda iki doz olarak enjekte ediliyor. Suçiçeği aşısı 12’nci ayda, KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşısı da 12 ve 48’nci aylarda vuruluyor.


Tetanos ve difteri aşısı 13 yaşta pekiştirme dozu olarak tekrardan uygulanıyor. Hep-A (Hepatit A) ise 18’nci ve 24’ncü aylarda iki doz şeklinde takvimdeki yerini alıyor.

Bir çocuk aşılama takvimini doldurduktan sonrasında boğmaca, difteri benzer biçimde hastalıkların yanı sıra aşı ile önlenebilen hastalıklarla oluşan hastalıklardan da korunmuş oluyor. Karaciğer iltihabı, karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri, verem ve menenjit bu hastalıklardan bazıları.

 [ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku