Çocukluk tutkusu koleksiyona dönüştü – Son Dakika Haberleri

0 8

[ad_1]


23 yaşlarında gurbetçi olarak gittiği Hollanda’da liman işçiliğinden emekli olan Çalım, ortalama 30 senedir gelirinin bir kısmını, çocukluk tutkusu olan model otomobil, biblo, müzik aleti, takı, antika malzemeler ve birbirinden değişik oyuncaklara ayırıyor.


Köyündeki evinin bahçesi ve odalarında yaptırdığı raflarda sergilediği objelere gözü benzer biçimde bakan Çalım, gününün büyük bölümünü koleksiyonundaki parçaların bakım ve temizliğiyle geçiriyor.

Çocukluk tutkusu koleksiyona dönüştü


Çalım, çocukluğunda asla oyuncağı olmadığını, o dönem tarladan almış olduğu pancarı teker benzer biçimde taktığı ağaç parçalarını sürerek kendince oyunlar üretmiş.


Hemen hemen 7 yaşlarındayken babasına ilişkin büyükbaş hayvanları meraya götürmeye başladığını ve ailesine yardım edebilmek için çalıştığından oyuna zaman ayıramadığını kaydeden Çalım, işçi olarak gittiği Hollanda’da uğraşmaktan keyif alınmış olduğu araç-gereç ve oyuncakları biriktirme imkanı bulduğunda kolleksiyonu oluşmaya başlamış. 


Koleksiyonunda çeşitli ülkelere özgü müzik aletlerinden oyuncaklara kadar oldukça sayıda parça bulunuyor.


“Çocukluğumda kendi oyuncaklarımızı kendimiz yapardık. O zamandan içime bu oyuncak hevesi düşmüştü. Hollanda’da çalışırken oyuncak pazarları kurulurdu oradan topladım. Haiz olduklarımın yüzde 80’ini oradan getirdim. Ben bunlara çocuk gözüyle bakıp zevk alıyorum.” 

Çocukluk tutkusu koleksiyona dönüştü


“Para kazanma maksatlı değil, zevk için”


Kimi vakit hoşuna giden bir oyuncak yada objeye verdiği ücret kadar tamirat parası da ödediğini söyleyen Çalım’ın, tek isteği, yaşamının sonuna kadar çocukluk tutkusu eşyalarla bir arada olmak.


“Bunlara bakmaktan zevk alıyorum. 30 senedir birike birike bu kadar oldu. Her sabah baktığımda aynı tadı alıyorum. Birçok müzik aleti var fakat iyi mi çalındığını bilmiyorum. Üç tane de sazım var. Birini geçenlerde Nevşehir’den 250 liraya alıp 230 liraya onarım ettirdim, taktım duvara. ‘Sen ölünce bunlar ne olacak?’ diyorlar. Ben ölene kadar zevk alayım öldükten sonrasında kim ne yaparsa yapsın. Belediye başkanı ‘bir göz yer vereyim, oraya taşı’ derse kabul edebilirim fakat parayla bir şey vermem. Bunlar, para kazanma maksatlı değil, zevk için. Kimi zaman ‘bu kadar parayı niçin bunlara veriyorsun’ diyenler de oluyor. İçimden ne geliyorsa onu yaparım.”

Çocukluk tutkusu koleksiyona dönüştü


Yaşlarının 80’e yaklaştığını, hala çevre köylere gidip değişik objeler aradığını belirten Çalım, sağlığı yerinde olduğu sürece bu isteğinin peşinden gitmeye devam edecek.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku