Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Çöpçünün 1.5 Milyonu çıktı!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Çöpçünün 1.5 Milyonu çıktı!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

‘El Nino’ operasyonuyla yakalanan telefon dolandırıcılarının parayı Afyonkarahisar’da bir çöpçünün adına açtıkları hesapta tuttukları ortaya çıktı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İSTANBUL’da binlerce banka müşterisi bilgileri dışında hesaplarının boşaltıldığını söyleyerek şikâyette bulundu. Bunun üzerine İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü çalışma başlattı. Tespitlere göre H.K. ve D.E., 2012’de öldürülerek bir kuyuya atılan TIR şoförü Mustafa Aksoy’un adına Afyonkarahisar’da ofis kiraladı.

0850’Lİ HAT ALDILAR
Ofiste çağrı merkezi kurulurken, bu isim adına İstanbul’daki bir telekomünikasyon şirketinden 0850’yle başlayan hatlar alındı. Çağrı merkezinden banka müşterileri aranarak sigorta ve kredi dosya masraflarının banka hesaplarına iade edileceği söylendi.

2 AYDA 300 BİN ARAMA

Bu sayede güven telkin ederek müşterilerin kart ve şifre bilgileri alındı. Alınan bilgilerle yurtdışı sanal poslardan harcama işlemleri yapıldı. Ayrıca boşaltılan hesaplardan yönlendirilen hesaplara aktarılan paralar ATM’lerden çekildi. 2 ay süren çalışmada, 300 bin kişinin arandığı, binlerce kişinin banka bilgilerinin alınarak yaklaşık 5 milyon liralık vurgun yapıldığı belirlendi.

OPERASYON ‘EL NİNO’
Yapılan tespitlerin ardından İstanbul Siber Şube’de kurulan özel ekipAfyonkarahisar’daki çağrı merkezi ile diğer adreslerle İstanbul’daki evlere çarşamba günü eşzamanlı ‘El Nino’ adı verilen operasyon düzenlendi. 15 kişi gözaltına alındı.

ÇÖPÇÜDE 1.5 MİLYON
Operasyonun hedefindeki en ilginç kişi ise Afyonkarahisar Belediyesi’nde çöpçü olarak çalışan M.A. oldu. Polis, yaptığı araştırmada çete üyelerinin vurgun paralarını M.A adına açılan hesaba aktardıklarını belirledi. Çetenin M.A’ya aylık 1200 lira komisyon vererek hesabı açtırdıkları belirlendi. Sokakta kamyonetle çöp toplarken yakalanan M.A., polisin adına açılan hesapta 1.5 milyon lira olduğunu söylemesi üzerine büyük bir şaşkınlık yaşadı.

M.A. (Kapişonlu) çöp toplarken gözaltına alındı.

(Hürriyet)

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap