Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Corona virüsü dünya genelinde yayılıyor (Virüs İskandinav yarımadasına da sıçradı)

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Corona virüsü dünya genelinde yayılıyor (Virüs İskandinav yarımadasına da sıçradı)
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Çin‘in Wuhan kentinden yayılan corona virüsü nedeniyle can kayıpları ve vaka sayısı artıyor. Virüs, resmi rakamlara nazaran, Çin umumunda 132 kişinin vefatına yol açarken, 2019-nCoV salgını yüzünden virüsten etkilenen sayısı bin 239’nun durumu ağır olmak üzere 6 bini buldu.

ÇİN’DEN GELEN KARGOLARLA CORONA VİRÜSÜ BULAŞIR MI?

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

ÇİN’İN BAŞŞEHRINDE VİRÜS YAYILIYOR

Çin’in başşehri Pekin’de çalışan  bir sıhhat yetkilisi, kentteki corona vakalarının arttığını ve virüsün yayılma riskinin yüksek olduğunu açıkladı. 

The Beijinger’ın haberine nazaran, 21 milyon 542 bin nüfuslu başkentte şu ana kadar 102 corona virüsü vakası tespit edildi. Bunların 4’ünün tedaviye olumlu karşılık verdiği ve bir kişinin de hayatını kaybettiği açıklandı.

PEKİN’İN ETRAFINDAKI YERLERDE İSE SON DURUM ŞU FORMDA:

 • Haidian 23
 • Chaoyang 19
 • Daxing 10
 • Xicheng 8
 • Changping 8
 • Fengtai 8
 • Tongzhou 7
 • Dongcheng 2
 • Shijingshan 2
 • Shunyi 2
 • Mentougou 1
 • Pekin’in dışından gelen ziyaretçiler 11

Bununla birlikte virüsten etkilendiği kuşkulu olan kişi sayısı 9 bin 239’a yükselirken, virüsten etkilenen kimselerle rastgele bir halde temasa geçmesi nedeniyle müşahede altına alınanlar 59 bin 990’a çıktı. Bugüne kadar güzelleşerek taburcu edilen enfektelerin sayısı ise 103 oldu.

AB 600 VATANDAŞINI TAHLİYE ETMEYE HAZIRLANIYOR

AB Encümeninin Buhran Idaresinden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic ve Sıhhat ve Besin Güvenliğinden Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides, Brüksel’de basın içtiması düzenleyerek, Komitenin koronavirüsü salgınına ait yaptığı çalışmalar hakkında haber verdi.

Encümenin üye devletler arasında uyum hizmeti gördüğünü kaydeden Kyriakides, halihazırda corona virüsüne karşı bir tedavi bulunmadığını anımsattı. AB’nin salgına ait “karmaşık ve daima değişen” durumu yakından takip ettiğini belirten Kyriakides, birliğin umum mealde hazırlıklı olduğunu ve talep edilmesi durumunda üçüncü memleketlere haber paylaşımı ve destek sağlayabileceğini söyledi.

Lenarcic ise “Çin’de bulunan AB vatandaşı yaklaşık 600 kişi tahliye edilmek istediğini bildirdi. AB, bu şahısların tahliyesi için gerekli yardımı sağlayacak ve uyum rolünü sürdürecek.” açıklamasında bulundu. Bu çerçevede AB’nin tahliye maliyetinin yüzde 75’ini karşılayabileceğini söz eden Lenarcic, Çin ile iş birliğinin de yeterli bir formda yürütüldüğünü aktardı.

ÜRETİM DURDURULDU

Çin Hükümeti corona virüsünün tesirli olduğu sanayi kesimlerinde üretimi yasaklaması ile pek çok marka üretimi durdurdu.

Yeni bir açıklama bekleyen markalar 9 Şubat’a kadar üretimi durdurmak zorunda kaldı.

FİNLANDİYA’DA BIRINCI VAKA

Virüs Çin dışındaki devletlere de yayılmaya devam ediyor. Finlandiya’da birinci defa yeni tip Corona virüs vakası tespit edildi. Finlandiya Sıhhat ve Refah Enstitüsü’nden  yapılan yazılı açıklamada, Çin’in Wuhan kentinden gelen bir gezginde corona virüsü tespit edildiği belirtildi.   

VİRÜS ÇİN’DEN BİRÇOK DEVLETE YAYILDI

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ve Makao şahsi idari nahiyeleri ile Tayvan‘da görülürken, nahiye memleketleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal de memleketlerinde virüsü taşıyan insanların olduğunu doğrulamıştı.

Yeni tip corona virüs, çoğunlukla Çin’den bu devletlere giden kimseler yoluyla FinlandiyaFransa, Kanada, ABD, Avustralya, BAE ve Almanya‘ya da sıçradı.

ALMANYA VE AVUSTRALYA’DA VAKA SAYISI ARTTI

Virüsün son olarak tespit edildiği yanlardan biri Almanya‘da ise vaka sayısı 4’e çıktı. Bavyera eyaletinin Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 3 insanda daha yeni tip corona virüsün tespit edildiği haberi aktarıldı. Kelam konusu 3 kişinin, daha evvel virüsün tespit edildiği insanla Starnberg ortamındaki birebir şirkette çalıştıkları belirtilen açıklamada, hastaların Schwabing Hastanesi’ne yatırılarak karantinaya alındığı kaydedildi. Bu arada hastaların çalıştıkları şirket, pazar gününe kadar Bavyera’daki şirket merkezini kapattığını duyurdu.

Avustralya’da, Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan corona virüs  vaka sayısı 6’ya çıktı. Viktorya eyaleti sıhhat yetkilileri, 60’lı yaşlarda bir kimsede daha yeni tip corona virüsün tespit edildiğini bildirdi. Yetkililer, ölümcül salgının yayılmasını önlemek gayesiyle gereken önlemlerin alındığını vurguladı.

İSPANYA VE KENYA’DA BIRINCI CORONA VİRÜSÜ KUŞKUSU

İspanya’nın Barselona kentinde,  Wuhan kentinden geldiği öğrenilen bir kişinin corona virüs kuşkusuyla müşahede altına alındığı ve kesin sonucun 48 saat içinde çıkacağı belirtildi

Kenya’da ise   bir kişi, yeni tip corona virüs salgını  yaşanan Çin’den dönüşü sonrası karantinaya alındı.

Sıhhat Bakanlığı, hastalık belirtileri bulunan kişinin muayene ve testlerinin sürdüğünü açıkladı. Kenya Hava Yolları ile Guanco kentinden Nairobi’ye uçtuğu belirtilen şüphelide corona virüs tespit edilirse bu Afrika’da görülen birinci corona virüs vakası olacak.

JAPONYA, TAYLAND VE SİNGAPUR’DA VİRÜS GÖRÜLEN KİŞİ SAYISI YÜKSELDİ

Japonya’da, ay başında Çin’in Wuhan kentinden gelen turist kafilesini gezdiren bir otobüs şoförü ile Vuhan’dan gelen bir insanda yeni tip corona virüsü tespit edildi. Japonya Sıhhat Bakanlığının açıklamasında, memlekette iki insanda daha yeni tip corona virüsü görülmesiyle yekun vaka sayısının 6’ya çıktığı bildirildi.

Tayland’da, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya virüsten etkilenenerin sayısı 14’e yükseldi.  Singapur Sıhhat Bakanlığı ise devlette son 24 saatte 3 kişinin daha yeni tip koronavirüs taşıdığının tespit edildiğini açıkladı. Bakanlık, Singapur’da vaka sayısının 7’ye çıktığını, son 2 vakanın 19 ve 23 Ocak’ta Vuhan’dan Singapur’a gelen Çin vatandaşları olduğunu duyurdu.

Hubey eyaletindeki 17 kente giriş çıkışı yasakladı. Kentler dev birer karantina merkezi haline geldi.

Wuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) nedeniyle kent halkı adeta tecrit altında yaşarken, birbirlerine ve sıhhat çalışanına destek olmanın yollarını da arıyor. BBC’de mahal alan habere nazaran, devletteki virüs salgını kent halkının dayanışmasına vesile oldu. Bunun örneklerinden birinde, virüsün yayılmasını önlemek emeliyle konutlarında kalmaları teşvik edilen Vuhan’da bir sitede apartmanların sakinleri, birbirlerini neşelendirmek için farklı bir yol buldu.

Içtimaî medyaya düşen manzaralarda, site sakinlerinin pencerelerden “Güçlü kal Wuhan (Vuhan jiayou)” biçiminde birbirlerine seslendiği görüldü.  Görüntüler, çevre medya platformu Weibo’da binlerce kişi tarafından paylaşılırken, “Vuhan jiayou” tabiri gündem oldu.

Memleketin çeşitli kesimlerinden birçok kişi de Wuhan halkı ile dayanışma bildirileri paylaştı.

SIHHAT IŞÇISINE YEMEK

Gayrı bir örnek ise restoran sahibinden geldi. Yaklaşık bir ay evvel otomobilini satıp borç alarak Vuhan’da yeni bir restoran açan 36 yaşındaki Li Bo, salgının ortaya çıkmasının akabinde kişilerin meskenlerine çekilmesi ve sokakların boş kalmasıyla iş yapamaz oldu. 

Bir gazeteye verdiği demeçte, paniklediğini ve krediyi nasıl ödeyeceğini düşündüğünü söz eden Li, “Daha sonra hastanelerde sıhhat işçisinin nasıl uğraş ettiğini gördüm ve harekete geçme vaktinin geldiğini hissettim. Ne kadar kıymetsiz olursa olsun üzerime düşeni yapmak istedim” dedi. Li, çalışanıyla bir hastanedeki sıhhat işçisine 200 kutu yemek hazırladığını belirterek, “Sağlık hizmetlilerinin sıcak yemekler yemesi için elimden geleni yapmak istedim.” diye konuştu.

YERKÜRE SIHHAT ÖRGÜTÜ SALGINLA UĞRAŞ KONUSUNDA ÇİN’E GÜVENİYOR

Pekin’de Çinli yetkililerle evvelki gün bir araya gelen Yerküre Sıhhat örgütü Umum Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus’dan Çin hükümetine destek geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, DSÖ Umum Yöneticisi Ghebreyesus, Wuhan kentinde ortaya çıkan 2019-nCoV salgınıyla mücadaleyi ele almak üzere başşehir Pekin’de Dışişleri Bakanı Vang Yi ile görüştü. DSÖ’nün ve milletlerarası topluluğun Çin hükümetinin aldığı tedbirleri takdir ettiğini belirten Ghebreyesus, “DSÖ, Çin ile iş birliğini güçlendirmeyi umuyor, Çin’e gereksinimlerine nazaran muhtaçlık duyduklarını tedarik etmeye hazır.” sözlerini kullandı.

Ghebreyesus, kimi memleketlerin vatandaşlarını Çin’den tahliye etme tekliflerini takip ettiklerini kaydederek, DSÖ’nün bu tutumu savunmadığını, mevcut koşullarda soğukkanlılığın sürdürülmesi gerektiğini ve şiddetli reaksiyon göstermeye gerek olmadığı vurguladı. Ghebreyesus, “DSÖ, Çin hükümetinin salgınla savaş kabiliyetine külliyen inanıyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Vang ise DSÖ’nün Çin’e yönelik olumlu değerlendirmeleri ve memleketinin salgınla verdiği savaşta benimsediği tedbirler konusunda emin olmasını takdir ettiklerini söyledi. Wang “Bu salgını bir an evvel yenme konusunda inancımız, öz itimadımız tam, kaynaklarımız var” vurgusu yaptı.

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya, Hollanda, Japonya, Kazakistan, Fas ve Almanya, Wuhan’daki diplomatik çalışanını ve vatandaşlarını tahliye çalışmalarına başlayan devletler arasında yan alıyor.

MEMLEKETLERDEN VİRÜSE KARŞI TEDBIR

Kimi memleketler de virüse karşı kendi tedbirlerini almaya başladı. ABD, Avustralya, Kanada, Fransa, Endonezya, İsrail ve Türkiye vatandaşlarını Çin’e seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Filipinler ise Çinli turistlere hudutta vize hizmetini muvakkat durduracağını duyurdu.Yerel medyadaki habere nazaran, Filipinler Göçmenlik Bürosundan yapılan açıklamada, devlette yeni tip koronavirüs vakasına rastlanmadığı lakin virüsün yayılmasının önlenmesi noktasında birtakım tedbirlerin alındığı belirtildi. Açıklamada, bu tedbirler kapsamında devlete gelen Çinli küme cinslerine hudutta verilen vize alma hizmetinin muvakkat durdurulacağı tabir edildi.

Tayland’dan Thai Havayolları Çin’den dönen tüm uçaklarını dezenfekte etmeye başladı. Güney Kore de metro hatlarında dezenfeksiyon çalışmaları başlattı. 

UKRAYNA’DAN ÇİN’DEKİ VATANDAŞLARINA ÜLKEYİ TERK EDİN DAVETI

Ukrayna’nın Pekin Büyükelçiliği, Çin’de yaşayan vatandaşlarına yeni tip corona virüs salgını (2019-nCoV) nedeniyle ülkeyi terk etmeleri ihtarında bulundu. Büyükelçiliğin Facebook sahifesinden yapılan açıklamada, salgına ait memleketteki gelişmelerin daima takip edildiği ve Çinli muhataplar ile temasta bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, Hubey eyaletinde karantina kurallarına maruz kalan Ukrayna vatandaşlarına yardım için gerekli çalışmaların yapıldığı söz edildi.

Çin’de yaşayan Ukrayna vatandaşlarına, yeni tip corona virüs salgını sebebiyle imkanları varsa ülkeyi terk etmeleri daveti yapılan açıklamada, Ukrayna hükümetinin karar alması durumunda vatandaşların tahliyesi için çalışmaların başlatılacağı vurgulandı. Ukrayna Başbakanı Aleksey Gonçaruk, Ukrayna’da şimdi virüsle ilgili kaygı edilecek bulguya rastlanmadığını söylemişti.

Wuhan’da ortaya çıkan ve teneffüs yoluyla kişiden kişiye bulaşabilen corona virusüne karşı şimdi geliştirilebilen bir aşı ya da ilaç bulunmuyor.

SIHHAT BAKANLIĞINDAN CORONA VİRÜSÜ REHBERİ

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap