Corona virüsünde son durum: ABD acil durum ilan etti (Virüs son olarak İspanya ve İsveç’e sıçradı)

0
Çin’in Wuhan kentinde birinci defa aralık ayı ortalarında ortaya çıkan corona virüsü nedeniyle can kayıpları her geçen gün artıyor.

Çin’de, yeni tip corona virüsü salgını nedeniyle can kaybı 213’e yükselirken, virüs bulaşan kişi sayısı 9 bini aştı.

Hubei eyaletine bağlı 17 kentte yaşayan yaklaşık 50 milyon kişi karantina altında yaşıyor.

ABD ACİL DURUM İLAN ETTİ

ABD, Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve süratli bir halde öteki devletlere de yayılan yeni tip Corona virüs salgını nedeniyle memleket umumunda ”acil durum” ilan etti.

ABD Sıhhat Bakanı Alex Azar, süratle yayılan yeni tip Corona virüsünün ABD’de 6 kimsede tespit edilmesinin akabinde devlet umumunda ”kamu sıhhati acil durumu” ilan edildiğini duyurdu.

CORONA VİRÜSÜNÜN GÖRÜLDÜĞÜ DEVLETLER

İTALYA’DA ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

İtalya’da hükümet, Yerküre Sıhhat Örgütü’nün dün memleketler arası acil durum ilan etmesinin akabinde, fevkalâde hal (OHAL) ilan ettiklerini açıkladı. 

Başşehir Roma’da Başbakan Giuseppe Conte başkanlığında bugün toplanan bakanlar şurası, iki Çinli turistte tespit edilen yeni tip corona virüs vakasıyla faal uğraş edilebilmesi için devlet umumunda acil durum ilan etme kararı aldı.

Acil durum mühletinin 6 ay olduğu ve bu müddet için 5 milyon euroluk kaynak ayrıldığı kaydedildi. Kelam konusu kaynakla, daha ziyade kişisel tulum, eldiven ve maske üzere himaye sağlayan materyal temin edileceği belirtildi. Bu arada, İtalya’nın dün Çin’le karşılıklı uçuşları durdurma kararının akabinde bu devletten gelen son uçakla Milano Malpensa Havaalanı’na inen yolcuların sıkı biçimde iki defa sıhhat taramasından geçirildiği söz edildi.
Gayri yandan, İtalyan basınında, corona virüsüne rastlanan ve Roma’daki Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Illetler Enstitüsü’nde tedavi gören 2 Çinli turiste ait yeni haberler paylaşıldı. Çinli çiftin, 23 Ocak’ta Milano’dan devlete girdiği, Parma ve civarındaki kentleri dolaştıktan sonra Roma’ya geldikleri, yetkililerin bu müddette Çinli çiftin temas ettikleri insanlara ulaşmaya çalıştığı aktarıldı.
Memleket basınında, corona virüs taşıdığı teyit edilen 2 vakanın dışında, İtalya umumunda 2 kişinin daha corona virüs kuşkusuyla tetkiklerden geçirildiği bildirildi. Bu bireylerden birinin Tivoli’de bir gayrısının ise Veneto ortamında olduğu basına yansıdı.

FLORANSA’DA ÇİNLİLERE IRKÇI TAARRUZ

İtalyan basınında mekan alan görsellerde ve haberlerde, Floransa kentinde bir küme Çinli turiste yaklaşan kimi İtalyanların, “Gidin meskeninizde saçın virüsünüzü” sözlerini kullandığı kaydedildi. Bu arada, Repubblica gazetesinin haberine nazaran başşehrin ünlü konservatuvarı Santa Cecilia’da mektep idaresinin Uzak Doğulu talebelerinin sıhhat denetimlerinden geçmesini farz kıldığı bildirildi.

Yeni tip corona virüsü Çin dışında da yayılmaya devam ediyor.

İSVEÇ’TE BIRINCI VAKA

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip Corona virüs (2019-nVoC) vakasına İspanya ve İsveç’te birinci defa rastlandı.

İsveç Halk Sıhhati Kurumunca yapılan yazılı açıklamada, Jönköping kentinde bulunan Ryhov Hastanesinde 20 yaşında bir hatunda yeni tip koronavirüs vakasına rastlandığı belirtildi.

İspanya’nın güneybatısındaki Kanarya Adaları özerk idaresinin Sıhhat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yerdeki La Gomera adasında koronavirüs kuşkusuyla bir hastanede gözetim altında tutulan 5 Alman turistten 1’inde bu virüsün tespit edildiği bildirildi.

RUSYA’DA BIRINCI VAKA

Rusya’da birinci sefer yeni tip corona virüsü vakası tespit edildi.Diğer taraftan, Rusya’nın Çin’deki vatandaşlarını 1 Şubat itibariyle tahliye edeceği açıklandı. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 bireyde yeni tip corona virüs tespit edildiğini bildirdi.

Rusya’nın salgına ait ek tedbir kararı aldığına işaret eden Golikova, “Çin’in Hubey yerindeki Rus vatandaşlarını tahliye edeceğiz. Başkaca Moğolistan sınırımızdaki giriş çıkışları sonlandıracağız.” diye konuştu. Çin vatandaşlarına yönelik çalışma vizesi vermeyi de durdurma kararı aldıklarını anlatan Golikova, hastaların müşahede altına alındığı söyledi. Rusya, daha evvel Çin’le sonunu kapatma kararı almıştı.

VİRÜS ÇİN’DEN BİRÇOK DEVLETE SIÇRADI 

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ,Makao ve Tibet özel idari yerleri ile Tayvan‘da görülürken, ortam ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal de devletlerinde virüsü taşıyan insanların olduğunu doğrulamıştı.

Yeni tip corona virüs, çoğunlukla Çin’den bu devletlere giden şahıslar yoluyla İngiltere, Filipinler, Hindistan, FinlandiyaFransa, Kanada, ABD, Avustralya, BAE, Almanya ve son olarak İtalya’ya sıçradı.

YERKÜRE SIHHAT ÖRGÜTÜ: SONLARINIZI KAPATMAYIN

DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde düzenlenen haftalık basın içtimasında, vesair devletlerin Çin ile “resmi hudut geçişlerini açık tutmaları için çok büyük bir sebep olduğunu” belirtti. Lindmeier, hadlerin kapatılması durumunda kişilerin sistemsiz ve yasa dışı yollardan Çin’e girip çıkacağı, binaenaleyh sıhhat denetimi yapılamayacağı için virüsün daha çokça yayılacağı ihtarında bulundu.

DSÖ’nün dün corona virüsü için “uluslararası kamu sıhhati acil durumu” ilan ettiğini anımsatan Lindmeier, “DSÖ tarafından Çin’e seyahat ve ticaret kısıtlamalarının önerilmediği çok açık bir halde belirtildi ve tekrar edild.” diye konuştu.  Lindmeier, devletlerin egemenlik hakları mucibince vatandaşlarını virüsten müdafaaya yönelik önlemler alabileceğini de belirtti.
Sözcü Lindmeier, kimi memleketlerin seyahat kısıtlaması getirmesi durumunda bunun kısa müddetli olmasını umduklarını laflarına ekledi.

ALMANYA YÜZ VATANDAŞINI TAHLİYE EDİYOR

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Çin’de coron avirüs salgınının görüldüğü nahiyede bulunan vatandaşlarını tahliye etmek üzere hava kuvvetlerine ilişkin bir uçağın Köln’den bu devlete hareket ettiğini söyledi.

Maas, Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, sıhhat ekibinin de bölge aldığı askeri uçağın, salgının ortaya çıktığı Wuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki kentlerde bulunan 100 Alman vatandaşını memlekete getirmek için havalandığını duyurdu.
Sıhhat denetimlerinin akabinde uçağa alınacak 100 kişi, Almanya’ya ulaştıktan sonra Germersheim askeri üssünde hazırlanan bir kısımda karantina odasında gözlem altında tutulacak.

AB’DEN 10 MİLYON EURO HİBE

Avrupa Birliği (AB), yeni tip Corona virüs salgınının araştırılması için 10 milyon euro hibe edeceğini açıkladı. AB Komitesinden yapılan yazılı açıklamada, hibenin AB’nin araştırma geliştirme programı olan Horizon 2020’den aktarılacağı belirtildi.

Desteğin virüs salgınını daha güzel anlamak için yürütülen araştırmalara verileceği kaydedilen açıklamada, birebir devirde virüsle savaş ve kamu hazırlık durumunun geliştirilmesinin amaçlandığına dikkat çekildi.  Açıklamada tabirlerine bölge verilen AB Encümeninin İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Mariya Gabriel, “Amacımız corona virüs salgınının AB’de daha ziyade yayılma ihtimalinin tesirlerini azaltmak. Laf konusu hibe sayesinde bu salgın hakkında daha ziyade malumata sahip olacağız.” tabirlerini kullandı.

ENDONEZYA’DA 5 BİN ÇALIŞANIN BULUNDUĞU SANAYİ TESİSİ KARANTİNAYA ALINDI

Endonezya’da yaklaşık 5 bin Çinli çalışanın bulunduğu sanayi tesisi, yeni tip corona virüsüne karşı önlem emelli karantina altına alındı. Jakarta Post gazetesinin haberine nazaran, yeni tip corona virüsü salgınına karşı Sulawesi Adası’nda aralarında, yaklaşık 5 bini Çinli, 43 bin çalışanın bulunduğu PT Indonesia Morowali Sanayi Tesisi’ne giriş ve çıkışlar kapatıldı.

Nikel ve paslanmaz çelik üretiminin yapıldığı, çoğunluğu Şanghay merkezli Çinli bir şirketin denetimindeki sanayi tesisinde, yazılı doküman olmadan çalışanların giriş ve çıkışlarına müsaade verilmediği belirtildi. Şirketin Sözcüsü Dedy Kurniawan, tesisteki çalışanlara yönelik tıbbi testlerinin sürdüğünü ve şu ana kadar rastgele bir personelde virüse rastlanmadığını aktardı.

Memleket içi ya da yurt dışından işçinin tesise girişinin de yasaklandığını belirten Kurniawan, tesisin giriş noktasına termal tarayıcılar konulduğu malumatını paylaştı.
Bu arada Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Hubey eyaletindeki yaklaşık 250 Endonezyalıyı ortamdan tahliye edecek uçağın yarın başşehir Cakarta’dan kalkacağını açıkladı. Tahliye uçağının nereye ineceği şimdi açıklanmazken, Sıhhat Bakanlığı yetkilileri, tahliye edileceklerin en az 14 gün karantina altında tutulacağını kaydetti.

Şu ana kadar yeni tip corona virüsünün tespit edilmediği devlette, kelam konusu virüs kuşkusuyla hastaneye kaldırılan 10’a yakın kişinin sıhhat merkezlerinde gözetimi devam ediyor. Devlette, Lion Havayolları Çin uçuşlarını durdurma kararı alırken, Endonezya-Wuhan seferi olan hava yollarının uçuşları da iptal edilmişti.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku