Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Corona virüsünde son durum: DSÖ’den “Sınırlarınızı kapatmayın” uyarısı (Virüs iki devlete daha sıçradı)

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Corona virüsünde son durum: DSÖ’den “Sınırlarınızı kapatmayın” uyarısı (Virüs iki devlete daha sıçradı)
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Çin’in Wuhan kentinde birinci defa aralık ayı ortalarında ortaya çıkan corona virüsü nedeniyle can kayıpları her geçen gün artıyor.

Çin’de, yeni tip corona virüsü salgını nedeniyle can kaybı 213’e yükselirken, virüs bulaşan kişi sayısı 9 bini aştı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 
Hubei eyaletine bağlı 17 kentte yaşayan yaklaşık 50 milyon kişi karantina altında yaşıyor.
CORONA VİRÜSÜNÜN GÖRÜLDÜĞÜ MEMLEKETLER VE VAKA SAYILARI

İTALYA’DA ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

İtalya’da hükümet, Yerküre Sıhhat Örgütü’nün dün memleketler arası acil durum ilan etmesinin akabinde, fevkalâde hal (OHAL) ilan ettiklerini açıkladı. 

Başşehir Roma’da Başbakan Giuseppe Conte başkanlığında bugün toplanan bakanlar konseyi, iki Çinli turistte tespit edilen yeni tip corona virüs vakasıyla aktif uğraş edilebilmesi için memleket umumunda acil durum ilan etme kararı aldı.

Acil durum mühletinin 6 ay olduğu ve bu vade için 5 milyon euroluk kaynak ayrıldığı kaydedildi. Laf konusu kaynakla, daha ziyade kişisel tulum, eldiven ve maske üzere muhafaza sağlayan materyal temin edileceği belirtildi. Bu arada, İtalya’nın dün Çin’le karşılıklı uçuşları durdurma kararının akabinde bu devletten gelen son uçakla Milano Malpensa Havaalanı’na inen yolcuların sıkı biçimde iki kere sıhhat taramasından geçirildiği söz edildi.
Öteki yandan, İtalyan basınında, corona virüsüne rastlanan ve Roma’daki Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Illetler Enstitüsü’nde tedavi gören 2 Çinli turiste ait yeni malumatlar paylaşıldı. Çinli çiftin, 23 Ocak’ta Milano’dan memlekete girdiği, Parma ve civarındaki kentleri dolaştıktan sonra Roma’ya geldikleri, yetkililerin bu vadede Çinli çiftin temas ettikleri bireylere ulaşmaya çalıştığı aktarıldı.
Memleket basınında, corona virüs taşıdığı teyit edilen 2 vakanın dışında, İtalya umumunda 2 kişinin daha corona virüs kuşkusuyla tetkiklerden geçirildiği bildirildi. Bu şahıslardan birinin Tivoli’de bir başkasının ise Veneto ortamında olduğu basına yansıdı.

FLORANSA’DA ÇİMLİLERE IRKÇI HÜCUM

İtalyan basınında mekan alan görsellerde ve haberlerde, Floransa kentinde bir küme Çinli turiste yaklaşan birtakım İtalyanların, “Gidin hanenizde saçın virüsünüzü” sözlerini kullandığı kaydedildi. Bu arada, Repubblica gazetesinin haberine nazaran başşehrin ünlü konservatuvarı Santa Cecilia’da mektep idaresinin Uzak Doğulu talebelerinin sıhhat denetimlerinden geçmesini farz kıldığı bildirildi.

Yeni tip corona virüsü Çin dışında da yayılmaya devam ediyor.

RUSYA’DA BIRINCI VAKA

Rusya’da birinci defa yeni tip corona virüsü vakası tespit edildi. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 insanda yeni tip corona virüs tespit edildiğini bildirdi.

Hastalardan birinin Tümen, 2. hastanın ise Sibirya’nın güneyindeki Transbaykal yerinde bulunduğunu belirten Golikova, “İki hasta da Çin vatandaşı.” dedi.

Rusya’nın salgına ait ek tedbir kararı aldığına işaret eden Golikova, “Çin’in Hubey nahiyesindeki Rus vatandaşlarını tahliye edeceğiz. Ayrıyeten Moğolistan sınırımızdaki giriş çıkışları sonlandıracağız.” diye konuştu. Çin vatandaşlarına yönelik çalışma vizesi vermeyi de durdurma kararı aldıklarını anlatan Golikova, hastaların müşahede altına alındığı söyledi. Rusya, daha evvel Çin’le sonunu kapatma kararı almıştı.

VİRÜS ÇİN’DEN BİRÇOK DEVLETE SIÇRADI 

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ,Makao ve Tibet özel idari nahiyeleri ile Tayvan‘da görülürken, nahiye ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal de devletlerinde virüsü taşıyan insanların olduğunu doğrulamıştı.

Yeni tip corona virüs, çoğunlukla Çin’den bu memleketlere giden şahıslar yoluyla İngiltere, Filipinler, Hindistan, FinlandiyaFransa, Kanada, ABD, Avustralya, BAE, Almanya ve son olarak İtalya’ya sıçradı.

YERKÜRE SIHHAT ÖRGÜTÜ: SONLARINIZI KAPATMAYIN

DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde düzenlenen haftalık basın içtimasında, sair devletlerin Çin ile “resmi hudut geçişlerini açık tutmaları için çok büyük bir sebep olduğunu” belirtti. Lindmeier, hadlerin kapatılması durumunda kişilerin sistemsiz ve yasa dışı yollardan Çin’e girip çıkacağı, hasebiyle sıhhat denetimi yapılamayacağı için virüsün daha çokça yayılacağı ikazında bulundu.

DSÖ’nün dün corona virüsü için “uluslararası kamu sıhhati acil durumu” ilan ettiğini anımsatan Lindmeier, “DSÖ tarafından Çin’e seyahat ve ticaret kısıtlamalarının önerilmediği çok açık bir halde belirtildi ve tekrar edild.” diye konuştu.  Lindmeier, devletlerin egemenlik hakları mucibince vatandaşlarını virüsten muhafazaya yönelik önlemler alabileceğini de belirtti.
Sözcü Lindmeier, birtakım memleketlerin seyahat kısıtlaması getirmesi durumunda bunun kısa periyodik olmasını umduklarını kelamlarına ekledi.

ALMANYA YÜZ VATANDAŞINI TAHLİYE EDİYOR

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Çin’de coron avirüs salgınının görüldüğü kesimde bulunan vatandaşlarını tahliye etmek üzere hava kuvvetlerine ilişkin bir uçağın Köln’den bu memlekete hareket ettiğini söyledi.

Maas, Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, sıhhat ekibinin de mahal aldığı askeri uçağın, salgının ortaya çıktığı Wuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki kentlerde bulunan 100 Alman vatandaşını memlekete getirmek için havalandığını duyurdu.
Sıhhat denetimlerinin akabinde uçağa alınacak 100 kişi, Almanya’ya ulaştıktan sonra Germersheim askeri üssünde hazırlanan bir kısımda karantina odasında gözlem altında tutulacak.

AB’DEN 10 MİLYON EURO HİBE

Avrupa Birliği (AB), yeni tip Corona virüs salgınının araştırılması için 10 milyon euro hibe edeceğini açıkladı. AB Komitesinden yapılan yazılı açıklamada, hibenin AB’nin araştırma geliştirme programı olan Horizon 2020’den aktarılacağı belirtildi.

Desteğin virüs salgınını daha düzgün anlamak için yürütülen araştırmalara verileceği kaydedilen açıklamada, birebir hengamda virüsle uğraş ve kamu hazırlık durumunun geliştirilmesinin amaçlandığına dikkat çekildi.  Açıklamada sözlerine taraf verilen AB Encümeninin İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Mariya Gabriel, “Amacımız corona virüs salgınının AB’de daha çokça yayılma ihtimalinin tesirlerini azaltmak. Laf konusu hibe sayesinde bu salgın hakkında daha çokça malumata sahip olacağız.” sözlerini kullandı.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap