Dünya

Corona virüsünde son durum: DSÖ’den “Sınırlarınızı kapatmayın” uyarısı (Virüs son olarak İsveç’e sıçradı)


Dünya

Çin’in Wuhan kentinde birinci kere aralık ayı ortalarında ortaya çıkan corona virüsü nedeniyle can kayıpları her geçen gün artıyor. Çin …Çin’in Wuhan kentinde birinci kere aralık ayı ortalarında ortaya çıkan corona virüsü nedeniyle can kayıpları her geçen gün artıyor.

Çin’de, yeni tip corona virüsü salgını nedeniyle can kaybı 213’e yükselirken, virüs bulaşan kişi sayısı 9 bini aştı.

Hubei eyaletine bağlı 17 kentte yaşayan yaklaşık 50 milyon kişi karantina altında yaşıyor.
CORONA VİRÜSÜNÜN GÖRÜLDÜĞÜ DEVLETLER

İTALYA’DA ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

İtalya’da hükümet, Yerküre Sıhhat Örgütü’nün dün milletlerarası acil durum ilan etmesinin akabinde, harikulâde hal (OHAL) ilan ettiklerini açıkladı. 

Başşehir Roma’da Başbakan Giuseppe Conte başkanlığında bugün toplanan bakanlar konseyi, iki Çinli turistte tespit edilen yeni tip corona virüs vakasıyla aktif uğraş edilebilmesi için devlet umumunda acil durum ilan etme kararı aldı.

Acil durum müddetinin 6 ay olduğu ve bu vade için 5 milyon euroluk kaynak ayrıldığı kaydedildi. Kelam konusu kaynakla, daha çokça hususî tulum, eldiven ve maske üzere himaye sağlayan materyal temin edileceği belirtildi. Bu arada, İtalya’nın dün Çin’le karşılıklı uçuşları durdurma kararının akabinde bu memleketten gelen son uçakla Milano Malpensa Havaalanı’na inen yolcuların sıkı biçimde iki sefer sıhhat taramasından geçirildiği tabir edildi.
Öteki yandan, İtalyan basınında, corona virüsüne rastlanan ve Roma’daki Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Marazlar Enstitüsü’nde tedavi gören 2 Çinli turiste ait yeni malumatlar paylaşıldı. Çinli çiftin, 23 Ocak’ta Milano’dan memlekete girdiği, Parma ve civarındaki kentleri dolaştıktan sonra Roma’ya geldikleri, yetkililerin bu vadede Çinli çiftin temas ettikleri şahıslara ulaşmaya çalıştığı aktarıldı.
Devlet basınında, corona virüs taşıdığı teyit edilen 2 vakanın dışında, İtalya umumunda 2 kişinin daha corona virüs kuşkusuyla tetkiklerden geçirildiği bildirildi. Bu şahıslardan birinin Tivoli’de bir başkasının ise Veneto yerinde olduğu basına yansıdı.

FLORANSA’DA ÇİNLİLERE IRKÇI ATAK

İtalyan basınında konum alan görsellerde ve haberlerde, Floransa kentinde bir küme Çinli turiste yaklaşan birtakım İtalyanların, “Gidin konutunuzda saçın virüsünüzü” tabirlerini kullandığı kaydedildi. Bu arada, Repubblica gazetesinin haberine nazaran başşehrin ünlü konservatuvarı Santa Cecilia’da mektep idaresinin Uzak Doğulu talebelerinin sıhhat denetimlerinden geçmesini mecburî kıldığı bildirildi.

Yeni tip corona virüsü Çin dışında da yayılmaya devam ediyor.

İSVEÇ’TE BIRINCI VAKA

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip Corona virüs (2019-nVoC) vakasına İsveç’te birinci defa rastlandı.

İsveç Halk Sıhhati Kurumunca yapılan yazılı açıklamada, Jönköping kentinde bulunan Ryhov Hastanesinde 20 yaşında bir bayanda yeni tip koronavirüs vakasına rastlandığı belirtildi.

RUSYA’DA BIRINCI VAKA

Rusya’da birinci sefer yeni tip corona virüsü vakası tespit edildi.Diğer taraftan, Rusya’nın Çin’deki vatandaşlarını 1 Şubat itibariyle tahliye edeceği açıklandı. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 şahısta yeni tip corona virüs tespit edildiğini bildirdi.

Rusya’nın salgına ait ek tedbir kararı aldığına işaret eden Golikova, “Çin’in Hubey kesimindeki Rus vatandaşlarını tahliye edeceğiz. Ayrıyeten Moğolistan sınırımızdaki giriş çıkışları sonlandıracağız.” diye konuştu. Çin vatandaşlarına yönelik çalışma vizesi vermeyi de durdurma kararı aldıklarını anlatan Golikova, hastaların müşahede altına alındığı söyledi. Rusya, daha evvel Çin’le sonunu kapatma kararı almıştı.

VİRÜS ÇİN’DEN BİRÇOK DEVLETE SIÇRADI 

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ,Makao ve Tibet özel idari ortamları ile Tayvan‘da görülürken, yer ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal de devletlerinde virüsü taşıyan kimselerin olduğunu doğrulamıştı.

Yeni tip corona virüs, çoğunlukla Çin’den bu memleketlere giden insanlar yoluyla İngiltere, Filipinler, Hindistan, FinlandiyaFransa, Kanada, ABD, Avustralya, BAE, Almanya ve son olarak İtalya’ya sıçradı.

YERKÜRE SIHHAT ÖRGÜTÜ: SONLARINIZI KAPATMAYIN

DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde düzenlenen haftalık basın içtimasında, gayrı devletlerin Çin ile “resmi hudut geçişlerini açık tutmaları için çok büyük bir sebep olduğunu” belirtti. Lindmeier, sonların kapatılması durumunda kişilerin sistemsiz ve yasa dışı yollardan Çin’e girip çıkacağı, binaenaleyh sıhhat denetimi yapılamayacağı için virüsün daha çokça yayılacağı ihtarında bulundu.

DSÖ’nün dün corona virüsü için “uluslararası kamu sıhhati acil durumu” ilan ettiğini anımsatan Lindmeier, “DSÖ tarafından Çin’e seyahat ve ticaret kısıtlamalarının önerilmediği çok açık bir halde belirtildi ve tekrar edild.” diye konuştu.  Lindmeier, devletlerin egemenlik hakları yeterince vatandaşlarını virüsten müdafaaya yönelik önlemler alabileceğini de belirtti.
Sözcü Lindmeier, birtakım devletlerin seyahat kısıtlaması getirmesi durumunda bunun kısa periyodik olmasını umduklarını kelamlarına ekledi.

ALMANYA YÜZ VATANDAŞINI TAHLİYE EDİYOR

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Çin’de coron avirüs salgınının görüldüğü kesimde bulunan vatandaşlarını tahliye etmek üzere hava kuvvetlerine ilişkin bir uçağın Köln’den bu memlekete hareket ettiğini söyledi.

Maas, Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, sıhhat ekibinin de konum aldığı askeri uçağın, salgının ortaya çıktığı Wuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki kentlerde bulunan 100 Alman vatandaşını memlekete getirmek için havalandığını duyurdu.
Sıhhat denetimlerinin akabinde uçağa alınacak 100 kişi, Almanya’ya ulaştıktan sonra Germersheim askeri üssünde hazırlanan bir kısımda karantina odasında gözlem altında tutulacak.

AB’DEN 10 MİLYON EURO HİBE

Avrupa Birliği (AB), yeni tip Corona virüs salgınının araştırılması için 10 milyon euro hibe edeceğini açıkladı. AB Komitesinden yapılan yazılı açıklamada, hibenin AB’nin araştırma geliştirme programı olan Horizon 2020’den aktarılacağı belirtildi.

Desteğin virüs salgınını daha düzgün anlamak için yürütülen araştırmalara verileceği kaydedilen açıklamada, birebir hengamda virüsle uğraş ve kamu hazırlık durumunun geliştirilmesinin amaçlandığına dikkat çekildi.  Açıklamada tabirlerine nokta verilen AB Encümeninin İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Mariya Gabriel, “Amacımız corona virüs salgınının AB’de daha ziyade yayılma ihtimalinin tesirlerini azaltmak. Laf konusu hibe sayesinde bu salgın hakkında daha çokça habere sahip olacağız.” sözlerini kullandı.

ENDONEZYA’DA 5 BİN ÇALIŞANIN BULUNDUĞU SANAYİ TESİSİ KARANTİNAYA ALINDI

Endonezya’da yaklaşık 5 bin Çinli çalışanın bulunduğu sanayi tesisi, yeni tip corona virüsüne karşı önlem emelli karantina altına alındı. Jakarta Post gazetesinin haberine nazaran, yeni tip corona virüsü salgınına karşı Sulawesi Adası’nda aralarında, yaklaşık 5 bini Çinli, 43 bin personelin bulunduğu PT Indonesia Morowali Sanayi Tesisi’ne giriş ve çıkışlar kapatıldı.

Nikel ve paslanmaz çelik üretiminin yapıldığı, çoğunluğu Şanghay merkezli Çinli bir şirketin denetimindeki sanayi tesisinde, yazılı evrak olmadan personellerin giriş ve çıkışlarına müsaade verilmediği belirtildi. Şirketin Sözcüsü Dedy Kurniawan, tesisteki çalışanlara yönelik tıbbi testlerinin sürdüğünü ve şu ana kadar rastgele bir emekçide virüse rastlanmadığını aktardı.

Devlet içi ya da yurt dışından işçinin tesise girişinin de yasaklandığını belirten Kurniawan, tesisin giriş noktasına termal tarayıcılar konulduğu malumatını paylaştı.
Bu arada Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Hubey eyaletindeki yaklaşık 250 Endonezyalıyı ortamdan tahliye edecek uçağın yarın başşehir Cakarta’dan kalkacağını açıkladı. Tahliye uçağının nereye ineceği şimdi açıklanmazken, Sıhhat Bakanlığı yetkilileri, tahliye edileceklerin en az 14 gün karantina altında tutulacağını kaydetti.

Şu ana kadar yeni tip corona virüsünün tespit edilmediği memlekette, laf konusu virüs kuşkusuyla hastaneye kaldırılan 10’a yakın kişinin sıhhat merkezlerinde gözetimi devam ediyor. Memlekette, Lion Havayolları Çin uçuşlarını durdurma kararı alırken, Endonezya-Wuhan seferi olan hava yollarının uçuşları da iptal edilmişti.