Teknoloji

Cortana Chrome’da Çalışacak mı?


Teknoloji

Microsoft yeni işletim sistemi üzerinden Google’da arama yapmanın en kolay yolunu kaldırdı. Cortana ile gelen yenilik ne yazık ki uzun soluklu olmadı.Şirket Windows’un farklı taraflarından gelen bu arama isteklerinin loglanıyor ve kayıt altına alınıyor olmasından çekindiği için böyle bir yola başvurdu. Cortana’nın aramaları bazı Edge veya Bing teknolojilerine cevap olabiliyor.

Microsoft son kullanıcının dijital asistan üzerinden yaptığı aramaların sonuçlarını özelleştirilmiş bir şekilde getirebilmesi için Cortana’nın Edge ve Bing içerisine tamamen entegre olabildiğini açıklıyor. Google ve diğer arama motorlarından gelen arama sonuçları şirketin kendi servislerine göre daha genel kalıyor.

Microsoft’un bu hareketi bir sürpriz etkisi yaratsa bile beklenmeyen bir şey değildi. Hem Siri hem de Android‘in sesli arama özelliği kullanıcıları kendi belirledikleri arama motorunun dışına çıkmasına izin vermiyor. Bir çok kişi ise bunun kullanıcının seçimlerini engellediğini ve uygulamanın kaldırılması gerektiğini savunuyor. Ancak Microsoft’un bu hareketi ile beraber şirketlerin uyguladığı dayatma politikası biraz daha güçlendi. Yeni tarayıcı uzantıları kullanan kullanıcılar bu yüzden dolayı kendileri için özelleştirilmiş arama sonuçlarını alamıyor.

Haberin videosunu izlemek görseller için tıklayın.

 

KAYNAK : Milliyet