Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Covid-19 Aşısı Son Durum

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Covid-19 Aşısı Son Durum
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

COVID-19 aşısı keşfedildi mi?

Son zamanlarda geliştirilmekte olan ve yapılan testlerde umut verici sonuçlar veren, ancak hiçbiri Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da kullanım için onay almayan bir dizi aşı vardır.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Rusya Ağustos ayında yaptığı açıklamada, Sputnik V aşısının kullanım için onaylandığını, ancak henüz çok sayıda insan üzerinde test edilmediği için “hala çok erken” ve tehlikeli olmakla eleştirildiğini söyledi.

Kasım ayında Pfizer ve Moderna, geliştirdikleri aşının yüzde 90, yüzde 94,5 oranında başarılı olduğunu açıkladı.

Haber, alandaki uzmanlar tarafından memnuniyetle karşılandı, ancak aşının hastalığın bulaşmasına karşı koruyup korumayacağı ve antikorların ne kadar süreceği konusunda bazı kilit sorular var.

İlk COVID-19 aşıları Avrupa’ya ne zaman gelecek?

AB Sağlık Komiseri Stella Kyriakides, “Her şey yolunda giderse, aşıların 2020’nin sonunda veya 2021’in başında ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

İlk aşılanacak olanlar en savunmasız gruplar olacak, ancak bunun nasıl yapılacağına dair detaylar henüz açıklanmadı.

Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Vazquez-Boland, “En iyi ihtimalle, sağlık çalışanları olarak nüfusun bir bölümü için aşılama 2020’nin sonlarında başlayabilirken, toplu aşılama 2021’de başlayabilir” dedi.

Bu arada, Avrupa İlaç Ajansı aşı yetkilendirme sürecini hızlandırmak için çalışıyor.

Aşının salgını kontrol altına alması ne kadar sürer?

Nüfusun büyük bir kısmının virüse karşı bağışık olduğu nokta olan sürü bağışıklığının sağlanması, kısmen aşının etkinliğine ve nasıl uygulanacağına bağlı olacaktır.

Euronews’ten Dr. Vazquez-Boland, aşının kökeninin veterinerlik tıbbından geldiğini açıklıyor.

Dünya Sağlık Örgütü immünoloji direktörü Dr. Kate O’Brien, “Hayat kurtaran çok sayıda aşımız var, bunlardan biri kızamık, yüzde 95’in üzerinde etkinliğe sahip bir aşı, ancak zaman zaman kızamık nüksü oluyor,” dedi. Sağlık.

Harvard Üniversitesi’nde profesör olan Dr Bloom, “İlk altı ayda aşı olamayacak pek çok insan olacak ve virüsün yayılması riski altında olacaklar” dedi.

Dr Bloom, bu, aşılanacak kişilerin bile yine de maske takması ve toplumun yayılmasını önlemek için fiziksel ve sosyal mesafeye saygı duyması gerektiği anlamına geliyor.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap