Covid-19 önümüzdeki 6-8 ay İçinde ‘bitecek’ mi? İşte uzmanların söylediği

0 22

Görüşler farklılık gösterse de mevcut bilimsel fikir birliği, koronavirüs hastalığı (Covid-19) pandemisinin farklı yerlerde farklı zamanlarda son bulacağına işaret ediyor.

Dünyayı zor durumda bırakan koronavirüs hastalığının (Covid-19) yakın zamanda sona ermesini umut edenler için bazı kötü haberler var. Epidemiyologlar, halihazırda yaşadıklarımızın daha fazlasına – yenilenen salgınlar, daha fazla bulaşıcı hastalık dalgası, eğitim kurumlarında iptal edilen dersler ve tıbbi bir çöküşün eşiğinde tedavi yüküyle boğulmuş hastaneler – için hazırlanmamız gerektiğini söylüyorlar. her şey tekrardan. 

Minneapolis’teki Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma ve Politika Merkezi direktörü Michael Osterholm, devam eden dalgalanmalar dünya genelinde savunmasız popülasyonları vurduğu için sonbahar ve kış aylarında koronavirüs hastalığında “kolayca” başka bir artış olabileceği konusunda uyardı.

Osterholm’un aktardığına göre Bloomberg haber ajansı, “Dünya genelinde bu sürekli dalgalanmaların meydana geldiğini görüyorum” dedi. “O zaman, potansiyel olarak biraz hızlı bir şekilde düşecek. Ve sonra, [bunun [bu] sonbahar ve kış aylarında çok kolay bir şekilde başka bir dalgalanma görebileceğimizi düşünüyorum” yıl].”

Neredeyse tüm uzmanlar bu noktada Covid-19’un sonunun yakın zamanda, en azından önümüzdeki altı ila sekiz ay boyunca görünmeyeceği konusunda hemfikir. Pandemi sona ermeden önce, dünyadaki her insan virüs tarafından en az bir kez enfekte olacak ve şanssız birkaç kişi bundan daha fazla uğraşmak zorunda kalacak. Koronavirüsün yeni türevlerine yol açan bulaşma dalgaları ile dünyayı ona aşılama savaşı arasındaki yarış, koronavirüs hepimize dokunana kadar bitmeyecek.

Covid-19’a karşı yarıştaki en önemli zorluk, bir zamanlar hastalığa karşı etkili bir aşı bulmaktı; ancak dünya virüsle başa çıkmayı öğrendiğinden, zorluk şimdi beklenen şekilde yeni bir işarete kaymıştır – küresel nüfusu aşılamak ve korumanın sürdürülebilir bir süre için kalmasını sağlamak. Bağışıklama oranları her gün artsa da, dünya çapında milyarlarca insan henüz aşılanmadı ve her zaman virüse karşı savunmasız insanlar olacak: Yeni doğan bebekler, aşılanmayan veya aşılanmayan insanlar ve aşılanan ancak koruma seviyeleri azaldıkça çığır açan enfeksiyonlara yakalananlar.

Diğer bir önemli tehlike, virüsün aşıya dirençli bir varyanta dönüşme olasılığıdır, ancak önümüzdeki tek risk bu değildir. Böyle bir senaryo ışığında bilim insanları, koronavirüsün yakın zamanda ortadan kaldırılmasının boş bir hayalden öteye geçmeyeceğini ve önümüzdeki aylarda sınıflarda, toplu taşıma araçlarında ve işyerlerinde daha fazla salgına hazırlıklı olmamız gerektiğini söylüyorlar.

Osterholm, korkunç bir alarm vererek, “Size söyleyebilirim, bu yakabileceği tüm insan odununu bulana kadar durmayacak bir koronavirüs orman yangını” dedi.

Melbourne’deki Peter Doherty Enfeksiyon ve Bağışıklık Enstitüsü’nde DSÖ Grip Hakkında Referans ve Araştırma İşbirliği Merkezi direktörü Kanta Subbarao, “Pandemi ile birlikte bu muazzam enfeksiyon gücüne sahibiz; Bu, virüsün kanıt okuma yeteneğini dengeledi.”

Sonuç olarak, Covid-19 grip gibi olabilir ve koronavirüs geliştikçe etkili kalması için düzenli aşı takviyeleri gerektirebilir.

Birkaç araştırmacı ayrıca SARS-CoV-2’nin birinci nesil aşılara tamamen dirençli hale gelmeye hazır olduğunu söylüyor. Henüz yayınlanmamış veya hakemler tarafından gözden geçirilmemiş olan Japonya’dan bir araştırma, delta varyantındaki potansiyel olarak tehlikeli mutasyonların, bu tür gelişmeleri izlemek için kullanılan küresel bir veri tabanından alındığını gösteriyor. Mevcut suşların aşıları kırdığı veya daha yüksek ölüm oranlarını tetiklediğine dair raporlar şimdiye kadar titiz bir incelemeye tabi tutulmadı.

Görüşler değişse de, mevcut bilimsel fikir birliği, koronavirüs pandemisinin farklı yerlerde farklı zamanlarda sona ereceğini söylüyor. Bu zamanlamayı belirleyen kilit bir unsur, elbette, aşı olacaktır. Dünyanın virüsü tamamen ortadan kaldırması pek olası olmasa da uzmanlar, çoğu insan -belki de küresel nüfusun %90-95’i- aşı veya önceki enfeksiyon nedeniyle bir dereceye kadar bağışıklığa sahip olduğunda mevcut salgının evcilleştirileceği konusunda hemfikir.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku