COVID-19 PCR testlerinde varyant tespiti

0 14

[ad_1]


Dünyanın birçok ülkesinde görülmeye başlanan varyantların süratli tespiti, yayılımı durdurmakta oldukça mühim. Fakat son dönemde gündeme gelen “PCR testleri güvenilir mi?” sorusu tanılama sürecini aksatır hale geldi. Oysa bu tip testler tıp tarihinde bir tek koronavirüsün değil, birçok virüsün tespitinde etken rol aldı.

Uzmanlar, son zamanlarda, koronavirüse karşı en kuvvetli silahımız olan aşı ve PCR testlerine dair meydana getirilen manipülasyonların halkta güvensizliğe yol açtığını belirtiyor.

TRT Haber’e konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul , COVID-19 varyantlarının da güncel PCR testi ile tespit edilebildiğini belirterek, vatanımızda bu testlerin hastaneler ve araştırma merkezleri şeklinde birçok yerde yapılabildiğine dikkat çekti.

Grafik: TRT Haber / Bedra Nur Aygün

[Grafik: TRT Haber / Bedra Nur Aygün]


“PCR testleri güvenilir ve tanı sürecinde lüzumlu”


Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, PCR testlerinde virüsün genetik yapısının belirli bir bölgesi denetim edilerek varyantları tanımlama imkanının bulunduğunu dile getirirken, yeni bir varyantın genetik yapısını değiştirdiği için tespit edilemeyeceğini ve bu tip rastlanmamış varyantların tanı kaçağı bulunduğunu belirtti.

“Diyelim ki elinizde bir kit var ve bu PCR kiti, o virüsün spike proteini dediğimiz insan hücresine tutunan bölgeyi kodlayan gen dizilimini içeriyor. Eğer virüs o bölgede bir değişim yapmış olup yeni bir varyant haline dönüştüyse o vakit o suşu kaçırırsınız. Bunun için de tüm virüsün genetik yapısının sekans analizi yapılarak virüsün tüm genetik yapısında bir değişim yapılıp yapılmadığı denetim edilir.”

PCR testlerinin güvenilir ve tanı sürecinde lüzumlu bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, bir tek SARS-CoV-2’nin değil Hepatit B, Hepatit C ve Tüberküloz şeklinde başka enfeksiyöz hastalıkların tanısında da yaygın olarak kullanıldığının altını çizdi. [ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku