Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

COVID-19’um olup olmadığını nasıl anlarım? Semptomlar için bir rehber

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 COVID-19’um olup olmadığını nasıl anlarım? Semptomlar için bir rehber
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Kanada Halk Sağlığı Kurumu (PHAC) semptomların değişebileceğini ve bunların en sık bildirilenlerden bazıları olduğunu söylüyor .

 • Yeni veya kötüleşen öksürük
 •  Nefes darlığı veya nefes almada güçlük
 •  38 C’ye eşit veya daha yüksek sıcaklık
 •  Ateşli hissetmek
 •  Titreme
 •  Yorgunluk veya halsizlik
 •  Kas veya vücut ağrıları
 •  Yeni koku veya tat kaybı
 •  Baş ağrısı
 •  Gastrointestinal semptomlar (karın ağrısı, ishal, kusma)
 •  Çok kötü hissetmek

PHAC ayrıca, karın semptomları ve cilt değişiklikleri veya döküntüleri olan çocukların daha fazla rapor edildiğini belirtti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , en sık görülen belirtiler şunlardır:

 •  Ateş
 •  Kuru öksürük
 •  Yorgunluk

Uluslararası sağlık kurumu ayrıca bu daha az yaygın semptomları listeledi:

 •  Ağrı ve sızılar
 •  Boğaz ağrısı
 •  İshal
 •  Konjunktivit (pembe göz)
 •  Baş ağrısı
 •  Tat veya koku kaybı
 •  Deride döküntü veya el veya ayak parmaklarında renk değişikliği

DSÖ ayrıca aşağıdakiler dahil ciddi semptomları listeler:

 •  Nefes almada güçlük veya nefes darlığı
 •  Göğüs ağrısı veya basıncı
 •  Konuşma veya hareket kaybı

ABD Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) , bir COVID-19 enfeksiyonunu gösterebilecek bir dizi semptomu listeler . Bunlar şunları içerir:

 •  Ateş veya titreme
 •  Öksürük
 •  Nefes darlığı veya nefes almada güçlük
 •  Yorgunluk
 •  Kas veya vücut ağrıları
 •  Baş ağrısı
 •  Yeni tat veya koku kaybı
 •  Boğaz ağrısı
 •  Tıkanıklık veya burun akıntısı
 •  Mide bulantısı ya da kusma
 •  İshal  

CDC, insanlara şu “acil durum uyarı işaretlerinden” herhangi birine sahiplerse acil tıbbi yardım almalarını tavsiye eder:

 •  Nefes almada güçlük
 •  Göğüste kalıcı ağrı veya basınç
 •  Yeni kafa karışıklığı
 •  Uyanamama veya uyanık kalamama
 •  Mavimsi dudaklar veya yüz  

Semptomlar, bir hastanın virüse maruz kalmasından sonraki 14 gün içinde herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir – ve virüs bir kişiden diğerine bulaşabildiğinden, tam olarak maruziyetin ne zaman gerçekleştiğini tam olarak belirlemek zor olabilir.

Solunum yolu hastalıkları söz konusu olduğunda semptomlar yaygındır. COVID-19’a ek olarak, grip veya soğuk algınlığı gibi çok daha tipik bir hastalığı önerebilirler. Virüse yakalananların bazıları hiçbir zaman herhangi bir belirti göstermeyebilir ve bulaştığını fark etmeden başkalarına aktarabilir.

Bu, ortalama bir insanın semptomlarının yeni koronavirüsten mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını belirlemesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

PHAC’a göre, hastalığa neden olan virüsün bulaşmasının üç ana yolu vardır: el sıkışmak, öksürük ve hapşırık yoluyla yayılan solunum damlacıkları gibi yakın kişisel temas ve virüsün olduğu bir yüzeye dokunmak ve ardından kişinin kendi yüzüne dokunmadan dokunmak ilk el yıkama. Çalışmalar, virüsün plastik ve paslanmaz çelikte 72 saate kadar ve kartonda 24 saatten daha az yaşayabildiğini göstermiştir.

NE KADAR DAYANIR

Bir kişi virüse maruz kaldığında, tipik olarak semptomları yaşamaya başlaması yaklaşık beş ila altı gün sürer. Bununla birlikte, DSÖ’ye göre semptomlar, maruziyetten bir gün sonra ve 14 gün sonra bile ortaya çıkabilir .

Bilim adamları hala bir kişinin ne kadar bulaşıcı olduğunu öğreniyor, ancak 191 hasta üzerinde yapılan bir Çin araştırması, virüsün vücut içinde çoğaldığı ve salındığı süreç olan “viral yayılmanın” ortalama 20 gün sürdüğünü gözlemledi. Araştırmacıların gözlemlediği en uzun viral bulaşma süresi 37 gündü.

Bir kişinin ne kadar süreyle hasta olduğu büyük ölçüde değişir. COVID-19 hastalarının yaklaşık yüzde 80’i hafif kabul edilir ve bu hastalar tipik olarak bir ila iki hafta içinde iyileşir. WHO’ya göre daha şiddetli virüs vakaları üç ila altı hafta sürebilir .

Bir Çin araştırmasına göre , kuru öksürük – COVID-19’un ayırt edici özelliği – kalıcı bir semptom gibi görünüyor ve ateşten yaklaşık bir hafta daha uzun sürüyor .

Nefes darlığı, COVID-19 hastasının hastaneye kaldırılması gerekip gerekmediğinin önemli bir göstergesidir ve geçen ay The Lancet’de yayınlanan bir Çin araştırmasıdır. , nefes darlığının semptomların ilk başlangıcından yaklaşık beş ila altı gün sonra başladığını öne sürüyor.

Federal hükümet, COVID-19 hastalarını 14 gün boyunca evde izole etmeye yönlendirdi.

ABD Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), COVID-19’u olan, ancak test edilmemiş kişilere, ateşi en az 72 saat kalana, diğer semptomları düzelene ve en az yedi taneye kadar evden ayrılmamalarını tavsiye eder. semptomlarının ilk ortaya çıkmasının üzerinden günler geçti.

SIRADIŞI BELİRTİLER

COVID-19’un bazı hastaların koku ve / veya tat alma duyularını aniden kaybetmelerine neden olabileceği yönünde öneriler var ve birkaç çalışma, konjonktivit olarak da bilinen pembe gözün gözden kaçan bir semptom ve bulaşma yöntemi olabileceğine dair ipuçları buldu. virüsün .

Doktorlar ayrıca genç hastalarda yeni bir potansiyel semptom belirlediler: esas olarak ayak parmaklarında görülen deri lezyonları.

Sözde “COVID ayak parmakları”, genellikle parmak uçlarında dokunulduğunda acı veren veya sıcak hisseden mavimsi kırmızı veya mor yumrularla karakterizedir. Fiziksel olarak donmaya benzer görünürler, ancak özellikle benzer lezyonları tetikleyen aşırı sıcaklıklar olmadan gelişirler.

Bu lezyonlar öncelikle başka semptomlar göstermeyen genç hastalarda – genç yetişkinlerde veya çocuklarda – görülür. Tipik olarak ayaklarda görülmekle birlikte parmaklarda da görülmüştür.

Henüz virüsün resmi olarak tanınan semptomlarından biri haline getirmek için yeterli destekleyici araştırma olmamasına rağmen, Kanada Pediatrik Gözetim Programı, doktorları ve ebeveynleri olası bir enfeksiyon belirtisi olarak cilt değişiklikleri hakkında bir uyarı yayınladı . Doktorlar, bu lezyonları geliştirenlerin kendi kendini izole etmesini önermektedir.

Ayrıca COVID-19’un kanın alışılmadık şekillerde pıhtılaşmasına neden olabileceğine dair artan kanıtlar var, bu da başka şekilde korkunç derecede hasta olmayan 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki yetişkinlerde meydana gelen ani felçlerin raporlarına yol açıyor.

COVID-19 ile ilgili ortaya çıkan bir başka durum da saç dökülmesi olabilir , ancak erken enfeksiyon belirtisi olarak bildirilmemiştir, bunun yerine hastalık sonrası bir etki olarak bildirilmiştir. Saç dökülmesinin başlangıcı veya ” telogen effluvium ” denen şey ABD akademik tıp merkezi The Cleveland Clinic’in raporuna göre “, ilk semptomların çözülmesinden iki ila üç ay sonra olabilir.

11 Ağustos itibariyle, Kanada’da 120.000’den fazla bilinen COVID-19 vakası ve 8.988 ilgili ölüm meydana geldi.

Başlangıçta, rapor edilen hastalıkların büyük çoğunluğu seyahatle veya yakın zamanda seyahat edenlerle temas halinde olan kişilerle bağlantılı olsa da, toplumda yayılma çok daha yaygın hale geldi.

NE YAPMALIYIM?

Kanadalılar için tavsiyeler, salgın büyüdükçe hızla gelişiyor.

Federal hükümet, tüm Kanadalıları halka açık bir yere çıkmaları kesinlikle gerekmedikçe evde kalmaya çağırıyor . Ülkeye dönen tüm yolcular ve şüpheli veya doğrulanmış bir COVID-19 vakasıyla teması olan herkes 14 gün boyunca kendi kendini izole etmelidir. Fiziksel mesafeye duyulan ihtiyacı daha da vurgulamak için bazı iller zaruri olmayan işletmeleri kapatmıştır .

Hükümet ayrıca , COVID-19’a sahip olabileceğinden endişe eden herkes tarafından bir öz değerlendirme aracı olarak kullanılabilecek çevrimiçi bir anket ve virüsle ilgili güncel bilgiler ve rehberlik sağlayan bir uygulama başlattı .

Anket, kullanıcıların bir acil servise gitmeleri, tele-sağlıkla iletişim kurmaları, kendi kendilerine tecrit etmeleri veya hiçbir şey yapmamaları konusunda tavsiyelerde bulunur ve uygun olduğunda il ve bölge tavsiyelerine bağlantılar sağlar.

Bir sağlık bakım uzmanını ziyaret etmesi gerekenlerin önceden telefonla aramaları veya vardıklarında solunum hastalıkları olduğunu söylemeleri tavsiye edilir. PHAC, virüsün yayılmasını önlemek için maske takmanızın istenebileceğini söylüyor.

Doktorlar, COVID-19 için herhangi bir spesifik tedavi sağlayamaz – bilinen bir tedavi veya aşı yoktur – ancak bir hastanın vakasının halk sağlığı makamlarına uygun şekilde bildirilmesini sağlayabilir. Grip aşısı koronavirüse karşı koruma sağlamayacaktır.

Koronavirüsün hafif semptomları olan çoğu insan kendi kendine iyileşir.

Kanada halk sağlığı baş sorumlusu Dr. Theresa Tam, “Hasta olduğunuzda, kesinlikle evde kalın, öksürüğünüzü kapatın, ellerinizi çok yıkayın. Bunu çok sık tekrarlayamayız,” dedi.

WHO, COVID-19 hastalarının yüzde 80’inin herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmadan iyileşeceğini tahmin ediyor.

COVID-19’DAN KAÇINMA

Hasta olmasanız bile, halk sağlığı görevlileri, büyük toplantılardan kaçınmayı, mümkün olduğunda evden çalışmayı ve dışarı çıktığınızda kendinizle yabancılar arasında iki metre mesafe bırakmayı içeren “fiziksel mesafeye” ihtiyaç duyuyorlar. Ülkenin dört bir yanındaki işletmeler ve kuruluşların yanı sıra farklı hükümet seviyeleri, sosyal mesafeyi teşvik etmek için kapanışları, hizmetleri azalttığını ve kalabalık toplantılarında sınırlamaları duyurdu.

Yeni koronavirüsün diğer solunum yolu hastalıklarına benzer şekilde ortaya çıkması gibi, onu körfezde tutma tavsiyesi, daha yaygın soğuk algınlığı ve öksürükten kaçınmak için ipuçları ile aynı çizgide ilerliyor.

PHAC, sağlıklı görünen kişilerin, hasta olan insanlarla yakın temastan kaçınırlarsa, yıkanmamış ellerle yüzlerine dokunmazlarsa, düzenli olarak 20 saniye veya daha fazla sabunla ellerini yıkarlarsa ve bu şekilde kalma şanslarını artırabileceklerini söylüyor. öksürük ve hapşırıkları örtmek için kollu.

Hükümet kurumu, 65 yaş ve üstü, bağışıklık sistemlerini tehlikeye atan veya altta yatan başka tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için daha ciddi sonuç riskinin arttığını söyledi.

PHAC, COVID-19 ile pozitif test etme riskinin yolcu gemilerinde, ağır şekilde etkilenen bölgelerde ve uluslararası konferanslarda ve diğer büyük kapalı toplantılarda artabileceğini söyledi.

Günlük yaşam için ek öneriler arasında, kullanılmış mendillerin hemen atılması ve tuvaletler, kapı kolları ve akıllı telefonlar gibi insan eliyle temas eden yüzeylerin düzenli olarak temizlenmesi yer alır.

Cerrahi maskeler ve N95 maskeleri en iyisi, ülkenin kişisel koruyucu ekipman tedariği düşük olduğu için, bunlara umutsuzca ihtiyaç duyan ön saflardaki çalışanlara ve sağlık çalışanlarına bırakılır, ancak bazı uzmanlar şimdi bazı durumlarda ev yapımı bez yüz maskeleri takmanın bir sorun olduğunu söylüyor. genel nüfus için iyi bir fikir.

“Örneğin, toplu taşımadaysanız ve örneğin iki metreyi (fiziksel mesafenin) kolayca alıştırma yapamıyorsanız, öksürüğünüzü örtmek gibi ek bir örtünün olması bence iyi bir fikir,” Tam Nisan ayı başlarında dedi .

Bazı il sağlık görevlileri de ev yapımı yüz maskelerinin kullanılmasını önermeye başladı.

Yüz maskesi takmak sizi yeni koronavirüsten korumaz, ancak hasta olanların virüsü yaymamasına yardımcı olur. Asemptomatik yayılmanın kanıtları olduğu için, halka açık yerlerde bez yüz maskeleri takmak, hasta olduğunu bilmeyen bir taşıyıcının onu yayma riskini azaltabilir.

Kanada’da hayvandan insana enfeksiyonun meydana geldiğini gösteren bilinen hiçbir kanıt yoktur. Bununla birlikte, PHAC, bu alanda hala “birçok bilinmeyen” olduğunu ve dünya çapında küçük bir avuç hayvanın pozitif test yaptığını söylüyor. New York eyaletindeki iki evcil kedi de dahil olmak üzere .

COVID-19 teşhisi konulursa ve bir evcil hayvanınız varsa, PHAC, evcil hayvanınızı kucaklamanızı veya öpmemenizi, onlarla bir yatağı paylaşmamanızı, evcil hayvanınızın kucağınızda oturmasını veya sizi yalamasına izin vermemenizi önerir.

PHAC, COVID-19 hastalarının evcil hayvanınız için evinizden başka bir üyeye bakmasını, evcil hayvanınızın diğer insanlarla ve hayvanlarla temasını sınırlamasını ve onlara dokunmadan veya beslemeden önce ellerinizi yıkamasını tavsiye eder.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap