Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cezayir’den ayrıldı


Genel

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’deki temaslarını tamamlayarak, özel uçak “TUR” ile TSİ 12.35’te Gambiya’ya hareket etti.Erdoğan, Cezayir Huari Bumedyen Havalimanı’ndan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Cezayir Kültür Bakanı Melike Bendude, Protokol Müdürü Belkacem Laribi ve Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş ile diğer ilgililer tarafından uğurlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Gambiya’ya gitti.

Gambiya’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyaret

Recep Tayyip Erdoğan’ın Gambiya ziyareti, bu ülkeye Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılacak ilk resmi ziyaret olması nedeniyle tarihi nitelik taşıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programının son ayağında ise Afrika’da Türkiye ile köklü ilişkileri bulunan Senagal’e ziyarette bulunacak.

Açıklamada, ziyaretler dolayısıyla ikili ilişkilerin ahdi zemininin geliştirilmesi amacıyla muhtelif anlaşmaların imzalanmasının gündemde olduğu, ayrıca Cezayir ve Senegal’de iş forumlarının düzenlemesinin planlandığı da kaydedildi.