TÜRKİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistin’i yok eden planı asla tanımıyoruz


TÜRKİYE

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Umumi Lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin umumi merkezinde Genişletilmiş Bölge Yöneticileri Toplantısı’nda …Cumhurbaşkanı ve AK Parti Umumi Lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin umumi merkezinde Genişletilmiş Bölge Yöneticileri Toplantısı’nda konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Son Afrika çeşidimizle kıtanın 28 farklı devletini ziyaret etmiş oldum. Afrika devletleriyle ticaret yüzde 386 arttı.

Elazığ ve Malatya’da can kaybına yol açan sarsıntısı yaşadık. Hastanelerimizde 48 kişinin tedavisi sürüyor, hayati tehlikesi olan yok. Sarsıntı kesiminde yaklaşık 25 bin çadır kuruldu. Türkiye tarihinin en süratli ve tesirli afete müdahelesini bu zelzelede yürüttük. Sarsıntı için topladığınız paraları nereye harcadınız diye utanmadan soruyor. Mekanına gittiği üzere biz ulusal bütçeden harcamalar yaparak oraları ayağa kaldırdık. Van’da Edremit diye bir kaza var, sorun bilmez. Orayı adeta biz denize nazır bir kaza olarak inşa ettik. Bingöl depremenin çabucak akabinde zelzele ortamındaydık. Orada da süratle bugünkü Bingöl’ü inşa ettik. Bunun bundan haberi yok. Nereye harcadığımızı soruyor. Git alanında gör neler yaptığımızı. 

SARSINTI NAHIYESINDE 6 BİN 400 YENİ KONUT

Elazığ ve Malatya’daki arama kurtarma çalışmaları 67. saatte tamamlandı. Bu ağır bir çalışmanın sonucunda elde edilmiş neticedir. Enkazlar da süratle kaldırılıyor. Kesimde kapsamlı bir kentsel dönüşüm çalışmasını başlatıyoruz. Yekun 6 bin 400 yeni konutu süratle yaparak vatandaşlara teslim edeceğiz. Devletimizi sarsıntıya hazırlamak için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Sordukları zelzele vergilerinin 2003-2019 arasındaki yekunu 66 milyar lira. 2019 fiyatlarıyla 147 milyar lira. Harcanan kaynak ise bu rakamın yaklaşık 5 katı. Vatandaşlarımızın zelzele konusunda çok daha bilinçli hareket ettiklerini memnuniyetle görüyoruz. Elazığ ve Malatya’da kırsal kesimde tek katlı binaları yapacağız. Yanına ahırı varsa ahırını da yapacağız. Muhit Şehircilik Bakanımız taban etüdleri başta olmak üzere kırsal kısmı öncelikle halledelim diyoruz. Gerisinden da merkezdeki binaların imalatına başlayacağız.

“KUDÜS, İSRAİL’İN KANLI PENÇELERİNE TERK EDİLEMEZ”

Filistin topraklarında korsan bir formda kurdurulan İsrail haksız ve hukuksuz formda bugünkü hadlerine ulaştı. İsrail’in de gözü doymuyor. Son olarak ABD’nin desteğiyle işgal altındaki Filistin topraklarını ilhak mealine gelen bir planı devreye almaya çalışıyor. Bu planla işgal edilen Filistin topraklarının ilhakı amaçlanıyor. Görünürde iki devletli tahlili kabul eden fakat esaste Filistin’i yok eden bu planı asla tanımıyor ve kabul etmiyoruz. Mescid-i Aksa’nın mahremiyetini koruyamazsak, yarın kem gözlerin Kabe’ye çevrilmesini engelleyemeyiz. Bunun için Kudüs al çizgimizdir. Kudüs, İsrail’in kanlı pençelerine terk edilemez. Basın açıklaması yapılıyor Türk medyası içeri alınmıyor. Niçin almadınız, haydi bunu da açıklayın. Bunların basın özgürlüğü anlayışı bu. İstedikleri kadar plan yapsınlar Allah’ın yardımı ve vicdanlı kişilerin desteğiyle Kudüs davası daima ayakta kalacaktır. Hristiyan yerküresinin buraya sahip çıkması lazım. Trump hristiyan değil mi? Hristiyan yerküresi eli bağlı kalmayacaktır. Sokaklarda temizleri infaz eden bir terör devleti bizim gözümüzde hiçbir devir muteber olamaz.