Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaybolan bir şey yok, hepsi milletin hazinesinde

0 45

[ad_1]

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısındaki konuşmasına Miraç Gecesini kutlama ederek başladı.

Erdoğan, “Rabbim’den, içinde bulunduğumuz kutsal üç aylar ve bugün müşerref olacağımız Miraç Gecesi vesilesiyle, ülkemize, milletimize, ümmete, tüm insanlığa refah ve esenlik vermesini arzuluyorum.” dedi.

9 Mart tarihinin hem kendi siyasal zamanı hem ülke demokrasisi açısından mühim bir yıl dönümü bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, AK Parti’nin, 3 Kasım 2002 seçimlerinden yüzde 34 oy oranı ve 363 milletvekili ile açık ara birinci parti çıkıp iktidara geldiğini anımsattı.

Sadece, iktidar partisinin genel başkanı olarak siyasal yasaklı durumunda bulunmuş olduğu için Meclis haricinde kaldığını hatırlatan Erdoğan, “O dönemde CHP Genel Başkanı olan Sayın Deniz Baykal’ın sergilediği demokratik duruşla Meclis’te kısa sürede meydana getirilen bir kanun değişikliğinin peşinden bu yasağımız kalktı. Siirt’teki milletvekilliği seçiminin yenilenmesi kararıyla ikimiz de 9 Mart 2003’te Meclis’teki yerimizi aldık, peşinden da Başbakanlık görevini üstlendik.” dedi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük atılımlarını yaptıkları iktidar yıllarının başlangıcındaki bu hadisenin, milletin iradesinin önünde hiçbir gücün duramayacağının sembolü bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bu vesileyle, 3 Kasım 2002 tarihinden bugüne dek, AK Parti milletvekili olarak partimize, ülkemize, milletimize hizmet vermiş olan tüm arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Grup toplantısının peşinden Meclis Onur Holü’nde düzenlenen “100. Senesinde İstiklal Marşı Sergisi”nin açılışını yapacaklarını belirten Erdoğan, 2021’in “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak duyuru edildiğini anımsattı.

Tam 100 yıl ilkin bir 12 Mart günü Büyük Millet Meclisinde gözyaşları ve temenniler içinde kabul edilen İstiklal Marşı’nın, geçmişin özeti olmasının yanında, geleceğin de rehberi bulunduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Toplamda 10 kıta olan İstiklal Marşımızın her bir kelimesindeki, her satırındaki ruhu yeni nesillere ne kadar kuvvetli bir halde aktarabilirsek, istikbalimize o aşama güvenle bakabiliriz.

İstiklal Marşı’nı lafzı ve manasıyla anlayamayan tek bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı dahi olabileceğine olasılık vermek istemiyorum.

Bu anlayışla, yıl süresince yediden yetmişe yurttaşlarımızın tamamını zihnen ve kalben kuşatacak programlarla, İstiklal Marşımızı ve onun müellifi Mehmet Akif Ersoy’u tüm yönleriyle anlatacağız.

İnşallah yarın da Beştepe Millet Kurultay ve Kültür Merkezimizde büyük bir anma programı gerçekleştiriyoruz. Yıl süresince bu emek harcamaları sürdüreceğiz.

Ulusal iradenin tecelligahı olan bu mekandan bir kez daha Malazgirt’ten bu yana üstünde yaşadığımız toprakları vatan haline getirmek için gözlerini kırpmadan ölümün üstüne yürüyen tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, kahramanlarımızı rahmet ve saygıyla, minnetle yad ediyorum.

Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk başta olmak suretiyle, erinden başkomutanına kadar İstiklal Harbimizi zafere ulaştıran ordumuzun tüm mensuplarını hürmetle anıyorum.

Gene, 15 Temmuz gecesi, bu vatana istiklalini bir kez daha kavuşturan milletimizin her bir ferdini şükranla selamlıyorum. Mehmet Akif’in ömrünün son günlerinde söylediği şeklinde ‘Tanrı, bu millete tekrar İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyorum. Türkiye’nin, bilhassa son 7-8 senedir aslına bakarsak bir bağımsızlık mücadelesi verdiği gerçeğini idrak etmek istemeyenlere Rabbim’den hidayet niyaz ediyorum. Biz, milletimizle beraber bu anlayışla büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşası için maddi ve içsel tüm imkanlarımızla emek harcamayı sürdüreceğiz.”

‘Damat kadar taş düşsün başınıza’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tutturmuşlar ‘Şu kadar para’ nerede? O denli para hepsi bu milletin hazinesinde ve Merkez Bankası’nda. Kaybolan bir şey yok. Eğer yitik var ise, bunlar sizdedir.” dedi.

“CHP zihniyeti mensupları, yoğun tweet yarışındalar.” diyen Erdoğan, “Yatıyorlar, kalkıyorlar ‘Damat da damat.’ Damat kadar taş düşsün başınıza.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık karşımızda, geçtiğimiz yıl kullandığı elektriğin yüzde 63’ünü yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elde eden bir Türkiye var.” diye konuştu.

“Üçüncü derin deniz sondaj gemisi Kanuni, Filyos Limanı’nda sondaja hazırlık çalışmalarına devam ediyor. O da inşallah Nisan’da sondaja başlamış olacak.” diye konuşan Erdoğan, “Türkiye, üç sondaj gemisini 450 milyon dolara mal etmiştir. Eğer bu gemileri sıfırdan inşa ettirmeye kalksaydık, 2 milyar 100 milyon dolar ödememiz gerekecekti. Anladın mı bay Kemal?” ifadesini kullandı.

“Milletimizden alamadıkları iktidar vizesini, ülkesinin felaketinde arayacak kadar muvazeneyi yitirenler olabiliyor. Bunlara da yanlış yolda ilerlediklerini anlatmaya çalışıyoruz, hep beraber çalışacağız.” şeklinde konuşan Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“Şahsımıza, ailemize, Meclis’teki, partideki, hükümetteki emek harcama arkadaşlarımıza saldırarak bizi yolumuzdan alıkoyabileceklerini sananları acı bir tebessümle takip ediyoruz.

Eğer kamuoyunun önüne şu şekilde en basitinden bile olsa bir projeyle çıkamıyorsanız, ülkenin enerjisini boş yere heba etmeyin. Siyaseti hayırda rekabet haline dönüştüremiyorsanız, yalan ve iftirayla şerrinizi hiç kimseye bulaştırmayın.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Parti teşkilatlarındaki, belediyelerindeki, yanlarında yörelerinde tuttukları kesimler arasındaki rahatsızlık, saldırı, hırsızlık, arsızlık hadiselerini bile görmezden, duymazdan bilhassa gelenlerin normal olarak millete hizmet şeklinde bir davası olmaz.” dedi.

“Şehirlerimizi olay sayısı, yoğun bakım yatak sayısı, aşılama oranı şeklinde kriterlere bakılırsa 4 gruba ayırarak renklendirdik.” diyen Erdoğan, “Yeni kontrollü normalleşme adımlarını da bu renklere bakılırsa kademeli olarak belirledik. Böylece durumu iyi olan illerin kazanımlarına haiz çıkmalarını, durumu fena olan illerin de iyiye doğru gitmek için çalışmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Asla şüphesiz ideal olmamakla beraber, bu sistemin nispeten adil bulunduğunu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku