Cumhurbaşkanı Erdoğan, Michel ile görüştü

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Sadakatsiz 36. Bölüm Fragmanı İzle Kanal D 27 Ekim Youtube…

Lille Sevilla maç özeti izle Youtube Exxen Lille Sevilla…


Izahat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafınca yapılmış oldu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile yapmış olduğu görüşmede, AB’nin Dijital COVID-19 Sertifikasına Türkiye’yi dahil etme kararından sevinç duyduğunu açıkladı.


Türkiye-AB ilişkileri


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin tekrardan başlatılmasına, Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ve vize serbestisi başta olmak suretiyle 18 Mart Mutabakatı’nın bir tüm olarak hayata geçirilmesine yönelik beklentisini yineledi.


Afganistandaki gelişmeler


Afganistan’daki son gelişmelerin Türkiye’nin müdafa ve güvenlik alanında Avrupa Birliği’nin PESCO projesinde yer almasının önemini ortaya koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin mevcut önceliğinin Afganistan’ın sürdürülebilir sulh ve istikrara kavuşmasının yanı sıra bu ülkedeki vatandaşlarının tahliyesi bulunduğunu dile getirdi.


Birçok Avrupa ülkesinin tahliyeye yönelik destek taleplerini de karşıladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da düzenin sağlanması ve Kabil Havaalanı’nın sıhhatli şekilde işletilmesi noktasında Türk askerinin muhteşem çaba sergilediğine dikkati çekti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da yumuşak bir geçiş olmasını temenni ettiklerini belirterek, lüzumlu tedbirler alınmazsa Afganistan kökenli göç baskısının daha da artacağını, bunun da tüm ülkeler için ciddi bir meydan okuma teşkil edeceğini söylemiş oldu.


AB’nin, Afgan halkına Afganistan’da ve Afganistan’a komşu ülkelerde, bilhassa İran’da yardım etmesi icap ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, halihazırda 5 milyon sığınmacıya ev sahipliği meydana getiren Türkiye’nin ilave bir göç yükünü kaldıramayacağını altını çizdi.


AB’nin, Afganistan misyonu için çalışan mahalli personelin, Türkiye’ye kabul edilmesi mevzusunda talep aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, üye ülkelerin kendilerine hizmet vermiş, güç durumdaki insanların yalnızca ufak bir kısmına kapılarını açtıklarını, bu tür simgesel adımlarla meselenin üstesinden gelinemeyeceğini ve Türkiye’nin üçüncü ülkelerin internasyonal sorumluluklarını üstlenmesinin beklenemeyeceğini açıkladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin aday ülke olduğu hatırda tutularak kapsamlı, içerikli ve samimi bir iş birliği tesis edilmesi icap ettiğinin altını çizdi.[ad_2]

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku